Trečiadienis, 12 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

„UNESCO savaitėje“ – dėmesys Kuršių nerijai

www.alkas.lt
2022-09-23 16:26:44
97
PERŽIŪROS
0
Kuršių nerija

Kuršių nerija | am.lrv.lt nuotr.

Kuršių nerija yra vienas iš keturių objektų Lietuvoje, įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Už jos išsaugojimą atsakinga Aplinkos ministerija ir jos įgaliotos institucijos – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija.

Dabartinį Kuršių nerijos kraštovaizdį susiformavo jūros, vėjo ir žmogaus veikla ir šie veiksniai ją tebekuria. Čia ypač gerai matoma klimato kaitos sukeliamų audrų pėdsakai. Tai paskatino rugsėjo 19–23 d. vykstančios „UNESCO savaitės“ renginiuose Kuršių neriją pasirinkti kaip atvejo studija. Pranešimą apie klimato kaitos keliamus iššūkius šiam UNESVO pasaulio paveldo objektui skaitė Kuršių nerijos nacionalinio parko direktoriaus pavaduotoja Lina Dikšaitė.

Istoriniai šaltiniai rodo, kad XV amžiuje visa Kuršių nerija buvo apsigobusi žalia mišrių miškų skraiste. Pasak Kuršių nerijos nacionalinio parko direktoriaus pavaduotojos Linos Dikšaitės, vėliau dėl gamtos stichijų ir neapdairios žmogaus veiklos, žaliojo rūbo naikinimo, šiame gamtos kampelyje įsivyravo smėlynai, tad tarpukariu jis daug kam asocijavosi su Sachara. Tokius vaizdus šiandien galime matyti tik senuose atvirukuose.

Dabar į Kuršių neriją žvelgiant iš paukščio skrydžio matome žalią kilimą, iš abiejų pusių supamą vandenų, ir tolumoje baltuojančius kopų likučius. Už tai turime būti dėkingi daugybei žmonių, įdėjusių daug pastangų, kad sustabdytų smėlio veržimąsi link gyvenviečių. Tik jiems įsikišus pavyko suvaldyti nerijos išlikimui vėjo, potvynių ir atoslūgių keliamą pavojų. Atkūrimo ir apsaugos darbai, pradėti XIX amžiaus pabaigoje, tęsiasi iki šiol.

„Šiuo metu marių krantai stabilizuoti apželdinus nendrėmis, dėl jų mums ramu. Turime kopas, po truputį senstančias, apaugančias žoline augmenija, taip pat apsauginį kopagūbrį, kuris saugo sausumą nuo audrų. Tačiau klimato kaitos pokyčiai jūros pakrantėje jau matomi ir plika akimi“, – aiškina L.Dikšaitė.

Ypač pažeidžiamas apsauginis paplūdimio kopagūbris, kuris patiria pasaulio klimato kaitos veikiamų gamtinių krantodaros procesų poveikį. Apsauginis paplūdimio kopagūbris tai dirbtinė kopa, kaupianti jūros išmetamą smėlį ir neleidžianti jūros vandeniui užlieti sausumos per audras. Jis pradėtas formuoti daugiau nei prieš 100 metų. Jame sukaupta net 20 mln. kubinių metrų smėlio. Jeigu šio barjero nebūtų, jūra audrų metu užliejamos jūros vandeniu sausumos plotis padidėtų tris kartus, o per ekstremalias audras net penkis.

Siekiant minimizuoti šias neigiamas klimato kaitos pasekmes ir pristabdyti intensyvų Baltijos jūros kranto degradavimą, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija kiekvienais metais pagal Pajūrio juostos tvarkymo programą įgyvendina krantotvarkos priemones. Apsauginis paplūdimio kopagūbris tvirtinamas šakų klojiniais, nuo žmonių keliamos pažaidos jį saugo laiptai.

Tačiau stiprėjančios dėl klimato kaitos stichijos kelia didžiulį nerimą. Vien 2022 m. sausio–vasario mėnesiais buvo kilusios 6 stiprios audros, kurios sunaikino daugiau nei 18 km apsauginio kopagūbrio, išplovė 1,3 mln. kubinių metrų smėlio ir apgadino daugiau nei pusę laiptų. Tai vienas iš klimato kaitos iššūkių.

Dažnėjančios ir vis ekstremalesnės audros, uraganiniai vėjai, vandens kilimas, vis didesnis smėlio deficitas – neišvengiami. Kaip ir jūros lygio kilimas, kuris yra jau nulemtas. Jei, kaip prognozuoja mokslininkai, per XXI amžių pasaulinio vandenyno lygis pakiltų 0,5 metro, būtų užlieti Kuršių nerijos paplūdimiai nuo sienos su Rusija iki Avikalnio rago iš jūros pusės, bei nuo Nidos iki Žirgų rago iš Marių pusės.

Kartu su jūros lygio kilimu (iki 4 mm per metus), vis dažnėjančių ekstremalių audrų atsiranda ir kiti klimato kaitos ženklai. Tai šylantis marių ir jūros vanduo, druskingumo pokyčiai. Didėja sausringumas, dažnesnės karščio bangos,. Kyla ir vasaros bei žiemos temperatūra, dažniau sulaukiame ekstremalių liūčių, vis rečiau turime sniego dangą ir ledą ant Kuršių marių – apie naujus iššūkius kalba Kuršių nerijos nacionalinio parko direktoriaus pavaduotoja L. Dikšaitė.

Kuršių nerija, išsidėsčiusi Lietuvai priklausančioje Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje ir Rusijos Federacijai priklausančioje nacionalinio parko Kuršskaja kosa teritorijoje, į Pasaulio paveldo sąrašą buvo įrašyta 2000 m. gruodžio 2 d. Prie to, kad būtų išsaugotas jos kraštovaizdis, prisideda ir UNESCO vardas.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Dėmesys pelkių atkūrimui ir išsaugojimui
  2. Dėmesys Stelmužės ąžuolui
  3. Kuršių Nerijos nacionaliniame parke – kertamas miškas
  4. Kuršių nerijos labui – vieša diskusija apie jos ateitį
  5. Kuršių Nerijos nacionaliniam parke laukia nauji atradimai
  6. Kuršių nerijoje varžėsi Mažosios Lietuvos regiono moksleivių komandos
  7. Kuršių nerijos nacionaliniame parke pradės darbą saugomų teritorijų pareigūnai
  8. Imamasi darbų, kurie pristabdys Baltijos jūros Kuršių nerijoje kranto irimą
  9. Nidoje – paroda „Gyvenimas Kuršių nerijoje XIX a. viduryje“
  10. Kuršių neriją puošia nendrinės skulptūros
  11. Aplinkos ministerija skelbia Klimato savaitę ir kviečia į jos renginius
  12. Ketinama jungti ministerijas ir panaikinti aplinkosaugos ministeriją
  13. Rugpjūčio 1 d. Palangoje bus pristatyta knyga „Ypatinga Lietuva“
  14. Kaip įgyvendinti biologinės įvairovės strategiją
  15. Nauja interneto svetainė padės geriau susipažinti su saugomomis teritorijomis

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Dr. Kazimieras Černis
Astronomija ir kosmonautika

Vilniaus universiteto astronomas atrastus asteroidus pavadino Nidos ir Šventosios upės garbei

2026 08 12
Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena
Etninė kultūra

Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!

2026 08 12
Iškilmingas sąskrydžio atidarymas
Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos

J. Jakaitis. Ikškilėse XVII-sis sąskrydis – Lietuvos ir Baltijos tautų istorinės atminties ir solidarumo ženklas

2026 08 12
Porelė prie ežero stebi dalinį besileidžiančios Saulės užtemimą ir laukia perseidų metorų srauto
Astronomija ir kosmonautika

Rugpjūčio 12-ąją Saulė leisis užtemusi, o naktį žybsės perseidai

2026 08 11
Algirdas Blazgys
Lietuvoje

„Energesman“ apskundė VAATC sutarčių nutraukimą teismui

2026 08 11
K. Makdonald ir T. Valys
Lietuvoje

T. Valys susitiko su JAV ambasadore

2026 08 11
Lietuvos kariuomenės analitikai
Lietuvoje

Liepą Rusijos propagandos taikinyje – Lietuvos gynybos politika

2026 08 11
Žemės ūkis
Lietuvoje

Tiesioginių išmokų avansas ūkininkams: kada, kiek ir kam?

2026 08 11
Darželis-pradinė mokykla
Lietuvoje

Sostinėje išduotas leidimas statyti naują darželį-pradinę mokyklą

2026 08 11
Vilniaus oro uoste prasidėjo nauja oro bendrovė: „PLAY airlines“ sujungė Vilnių ir Reikjaviką | J. Auškelio nuotr.
Lietuvoje

Septyni mėnesiai – septyni rekordai Lietuvos oro uostuose

2026 08 11
Žemės ūkis
Lietuvoje

Vyriausybė padvigubino paramą žemės ūkiui

2026 08 11
Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus teatras „Pakeleivis“
Kultūra

Basanavičiaus gimtinėje vyks 22-oji Sūduvos mėgėjų teatrų šventė „Atžalynas“

2026 08 11

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • >Naivus klaustukas apie T. Valys susitiko su JAV ambasadore
  • Naivus klausimas apie T. Valys susitiko su JAV ambasadore
  • Rimvydas apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..
  • jo apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Vilniaus universiteto astronomas atrastus asteroidus pavadino Nidos ir Šventosios upės garbei
  • Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!
  • J. Jakaitis. Ikškilėse XVII-sis sąskrydis – Lietuvos ir Baltijos tautų istorinės atminties ir solidarumo ženklas
  • Rugpjūčio 12-osios horoskopas: naujam žingsniui prireiks ir drąsos, ir blaivaus žvilgsnio

Kiti Straipsniai

Lietuvos nacionalinių parkų 35-metis

Lietuvos nacionaliniai parkai 35-metį minės koncertais po atviru dangumi

2026 08 06
Išmanusis suoliukas G.

Už aplinkosaugos pažangą Panevėžiui skirtas jau antras išmanusis suoliukas

2026 08 05
Elektronikos atliekos

Ministerijos priminimas: kur palikti nebereikalingą elektroninę įrangą ir baterijas

2026 08 02
Miškas

Šalčininkų rajono miškuose dėl vėjo išvartytų medžių skelbiama stichinė nelaimė

2026 07 30
Miškas

Privačių miškų savininkai raginami apžiūrėti savo valdas dėl vėjo padarinių

2026 07 23
Pratybos

Kariuomenė didina pasirengimą užtikrinti kritinės infrastruktūros apsaugą

2026 07 23
Ieva Andriulaitytė

Aplinkos ministrė pristatė siūlymus Vilniaus regiono atliekų padėčiai suvaldyti

2026 07 21
Gilių rinkimas

Ąžuolų senolių palikuonys – investicija į Lietuvos miškų ateitį

2026 07 21
Šuo, spanielis

Siūlomi gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimai

2026 07 20
Naujos kartos medžiagos: inžinieriai vis dažniau mokosi iš gamtos

Naujos kartos medžiagos: kodėl inžinieriai vis dažniau mokosi iš gamtos?

2026 07 17

Skaitytojų nuomonės:

  • >Naivus klaustukas apie T. Valys susitiko su JAV ambasadore
  • Naivus klausimas apie T. Valys susitiko su JAV ambasadore
  • Rimvydas apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..
  • jo apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..
  • Ministerijų reikalavimai apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..
Kitas straipsnis
Vilkas | am.lt nuotr.

Siūloma leisti sumedžioti 282 vilkus

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai