Seimas po svarstymo pritarė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma laikinai, du artimiausius šildymo sezonus, kompensuoti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą gyventojams centralizuotai teikiamai šilumai, padengiant tiekėjams skirtumą iš valstybės biudžeto.
Atsižvelgiant į besitęsiantį energetinių žaliavų kainų augimą pasaulio rinkose tokiu būdu siekiama iš dalies sumažinti Lietuvos gyventojams teksiančią finansinę naštą dėl būsimų sąskaitų už šildymą ir karštą vandenį 2022–2023 metų ir 2023–2024 metų šildymo sezonais.
„Pagal dabartines tendencijas, kuro kainos, kurios yra naudojamos centralizuotai teikiamam šildymui, išlieka aukštos ir kai kurios iš jų paaugo nuo praėjusio šildymo sezono − tiek dujų, tiek biokuro“, − anksčiau posėdyje yra sakiusi finansų ministrė Gintarė Skaistė.
PVM − iš valstybės biudžeto
Svarstomu projektu siūloma laikinai iš valstybės biudžeto kompensuoti PVM, apskaičiuotą už šilumos energiją ir karštą vandenį, 9 procentinių punktų dydžiu. Tokia tvarka būtų taikoma nuo 2022 m. spalio 1 d. iki 2023 m. balandžio 30 d. ir nuo 2023 m. spalio 1 d. iki 2024 m. balandžio 30 d. faktiškai patiektoms prekėms. Pasak G. Skaistės, jeigu kainos išsilaikys pagal prognozes, kurios dabar yra sudarytos, tikėtina, kad biudžeto netekimai pirmajam šildymo sezonui siektų apie 54 mln. eurų. antrajam šildymo sezonui – apie 57 mln. eurų.
Tam pritarė ir Seimo komitetas
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas teigė, kad komitetas pritarė Vyriausybės teiktam projektui. Pasak jo, nors siūlomas pakeitimas iš tiesų nėra elegantiškas, bet nepaprastomis aplinkybėmis reikalaujantis ypatingų sprendimų.
„Komiteto nariai priėmė sprendimą argumentuodami tuo, jog tai yra reguliuojama sritis ir visa nauda atitenka tiesiai vartotojams. Taip pat rėmėsi tuo, kad paprastai centrinio šildymo atsisakyti negali, o jo kaina ir našta yra nepakeliama“, − sakė Seimo komiteto vadovas.
Ši kompensavimo priemonė buvo taikoma ir praėjusiam šildymo sezonui, nuo 2022 m. sausio 1 d. iki balandžio 30 d.
Šiuo metu centralizuotai teikiamai šilumos energijai galioja lengvatinis 9 proc. PVM tarifas.
Po svarstymo už teisės akto pakeitimus balsavo 111 Seimo narių, susilaikė − 9 . Galutinai dėl šių pataisų priėmimo Seimas apsispręs rugsėjo 27 d.