Kultūros ministras Simonas Kairys ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas pasirašė įsakymą, kuriuo keičiamos Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklės, jas išdėstant nauja redakcija.
Naujoje Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklių redakcijoje, atsižvelgus į pasikeitusias Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos, Saugomų teritorijų ir Teritorijų planavimo įstatymų nuostatas, aiškiau reglamentuojama nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiųjų planų rengimo, tvirtinimo ir koregavimo tvarka.
Taisyklėse naujai nustatoma, kad, rengiant šiuos teritorijų planavimo dokumentus, koncepcija nėra privaloma. Ji rengiama tik tuomet, jei planavimo darbų programoje numatyta parengti šių dokumentų sprendinių alternatyvas.
Minėtu įsakymu taip pat patikslinti bruožai, pagal kuriuos kompleksiniams kultūros paveldo vertybėms turėtų būti rengiami nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo teritorijų planavimo dokumentai.
Tokiu atveju šios vertybės užimamos teritorijos plotu ir sudėtimi turėtų būti iš esmės panašios į kultūros paveldo vietoves, todėl minėti bruožai patikslinti atsižvelgus į atliktą kultūros paveldo vietovių ir vertybių palyginamąją analizę.
Šie minėtų taisyklių pakeitimai padės užtikrinti sklandesnį ir greitesnį kultūros paveldo vietovių ir vertybių tvarkymo planų, kuriais nustatomi paveldosaugos reikalavimai ir teritorinės apsaugos priemonės, rengimą.
Tai sudarys geresnes sąlygas šių nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugai ir darnios veiklos jų teritorijose ir apsaugos vietose planavimui bei vykdymui.
Kultūros ir aplinkos ministrų įsakymas parengtas bendradarbiaujant su Aplinkos ministerijos, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos, Kultūros infrastruktūros centro žinovais ir dokumentų rengėjais, atestuotais nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos žinovais.
Svarbiausios sąvokos:
Nekilnojamasis kultūros paveldas – Praeities kartų pastatyta, įrengta, sukurta ar istorinių įvykių sureikšminta, išlikusi ar neišlikusi medžiaginė kultūros paveldo dalis, tiesiogiai susijusi su užimama ir jai naudoti reikalinga teritorija.
Paveldo tvarkybos reglamentai – privalomųjų tvarkybos norminių dokumentų, nustatančių darbų planavimo, projektavimo, vykdymo ir su tvarkyba susijusių procedūrų atlikimo taisykles ir reikalavimus, užtikrinančius autentiškumo išsaugojimą, sistema.
Paveldosaugos reikalavimai – Kultūros paveldo vertybės ar vietovės valdymo, naudojimo, disponavimo sąlygos ir apsaugos vietos tvarkymo bei naudojimo specialiosios sąlygos, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytos vertingosioms savybėms apsaugoti.
Paveldotvarka – paveldosaugos norminių teisės aktų sistemos kūrimas, institucijų formavimas ir jų veiklos rengimas, paveldosaugos programų projektų rengimas ir įgyvendinimas, tvarkybos administravimas, stebėsena.
Parašas po antrąja nuotrauka turi būti: Vytauto g. 49, Vilnius