Lietuvos centrinis valstybės archyvas jau pusę metų vykdo Nacionalinio dokumentų fondo dokumentų paieškos, kaupimo ir skaitmeninimo veiklų sumanymą.
Šio sumanymo tikslai – visoje Lietuvoje ieškoti, kaupti, tvarkyti ir skaitmeninti Lietuvos Atgimimo laikotarpio dokumentus, taip pat dokumentus, susijusius su Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžiu, gyventojų laisvės siekiu, tremtinių, partizanų atminimo įamžinimu.
Šiuo metu Archyvas nuolat ir gausiai papildomas Sąjūdžio, Atgimimo laikotarpio, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, įtvirtinimo ir apgynimo regionuose rastais rašytiniais, vaizdo ir garso dokumentais.
Pateikiame į Archyvą priimtų gausiausių vaizdo ir garso dokumentų rinkinių apžvalgą.
Fotografo Mečislovo Šilinsko autoriniai fotografijos kūriniai ir vaizdo įrašai (negatyvai, pozityvai, skaitmeninės fotografijos, vaizdo siužetai – iš viso 1 800 sąlyg. vnt.), kuriuose užfiksuotas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo laikotarpis Telšiuose – 1989 m. mitingai prie Telšių geležinkelio stoties ir prie buvusio kalėjimo, Vasario 16-osios proga vykusios šv. mišios, 1990 m. paminklo vyskupui M. Valančiui atidengimas Varniuose, XIII Lietuvos tautinė dainų šventė Vilniuje ir kt.
Rinkinį taip pat sudaro ir fotografijos, kuriose vaizduojami laisvės kovų dalyviai, buvę tremtiniai, politiniai kaliniai, Telšių miestas po Nepriklausomybės įtvirtinimo.
Fotografo Alfredo Motiejūno autoriniai fotografijos kūriniai (1 100 sąlyg. vnt.), atspindintys Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo laikotarpį Anykščiuose ir Anykščių rajone.
Fotografas įamžino Sąjūdžio sumanymo grupės susitikimus su miesto valdžia ir gyventojais, Lietuvos tautinės vėliavos iškėlimą Anykščiuose, tremtinių veiklą, partizanų palaikų atkasimą ir palaidojimą, kryžių statymą ir šventinimą, anykštėnus Baltijos kelyje 1989 m.
Fotografo Antano Gylio autoriniai fotografijos kūriniai (negatyvai, autoriniai fotografijų atspaudai, 15 sąlyg. vnt.), iliustruojantys Lietuvos Atgimimo laikotarpį – įvykiai Panevėžyje, Vilniuje ir kitose Lietuvos vietose.
Rinkėjo Zigfrido Jankausko autoriniai fotografijos kūriniai (negatyvai, 1 495 sąlyg. vnt.), vaizduojantys 1988–2004 metais Lietuvoje vykusius politikos, kultūros įvykius, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio kūrimąsi ir veiklą.
Fotografijose įamžinti Lietuvos Nepriklausomybės įtvirtinimui reikšmingi renginiai, visuomenės ir kultūros veikėjai, dalyvavę Lietuvos laisvės kovose, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veikloje ar kitaip prisidėję prie Lietuvos Nepriklausomybės įtvirtinimo.
Operatoriaus Vidmanto Čekaičio autoriniai vaizdo įrašai (VHS vaizdajuostės, 85 sąlyg. vnt.). Rinkinys atspindi Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo laikotarpį Marijampolėje ir Marijampolės rajone 1989–2001 m.
Užfiksuoti įvykiai, liudijantys Lietuvos Atgimimo laikotarpio metus Marijampolėje: Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio mitingai, mitingas dėl miesto vardo sugrąžinimo Marijampolei, mitingas Marijampolėje 1989 m. rugpjūčio 22 d. Baltijos kelio išvakarėse, Baltijos kelias, Vilties ir gedulo diena Marijampolėje ir kiti.
Algirdo Donato Kulikausko autoriniai kino ir vaizdo įrašai (16 mm kino ir VHS formato videojuostos, 230 sąlyg. vnt.): originalūs siužetai, autoriaus sukurti ir įgarsinti filmai.
Rinkinį papildo garso įrašų magnetinės juostos, kuriose yra įrašytas autoriaus sukurtas garso takelis, skirtas dalies kino siužetų įgarsinimui. Kino juostose užfiksuoti įvykiai iki 1990 metų, daugiausiai susiję su Šiaulių kraštu.
Tai Sąjūdžio veiklos pradžios renginiai: mitingai Saulės laikrodžio aikštėje Šiauliuose, „Baltijos apkabinimas“ Palangoje, „Baltijos kelias ʼ89“ prie Pumpėnų, įvykiai Kryžių kalne, iškilmingas Lietuvos trispalvės vėliavos kėlimas Šiauliuose, Meškuičiuose.
VHS vaizdo kasetėse užfiksuoti įvykiai, susiję su Sausio 13-ąja Šiauliuose. Nufilmuoti pokario pasipriešinimo dalyvių – partizanų, ryšininkų, rėmėjų – vykdytos kovos draugų palaikų paieškos, perlaidojimai, rezistencinės veiklos įamžinimo darbai.
Daug siužetų apie Lietuvoje apsilankiusius užsienio lietuvius. Užfiksuota Lietuvos diplomato, Vilties prezidento Stasio Lozoraičio jaunesniojo rinkimų kampanija, Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus viešnagė Šiauliuose ir kt.
Dalis perduotų dokumentų – Zitos Stankevičienės fotodokumentai apie Kalniškės mūšio partizanų palaikų atkasimą ir palaidojimą Simno kapinėse 1989 m. (143 saugojimo vnt.); Alberto Špoko pozityvai apie Šiaulių Sąjūdžio veiklą (96 saugojimo vnt.) – jau yra sutvarkyti, aprašyti, suskaitmeninti ir prieinami visuomenei.
Dalis dr. Kęstučio Naudžiaus perduotų Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio garso įrašų (24 įrašai), radijo stoties „Amerikos balsas“ garso įrašų, perduotų Lietuvos nacionalinio muziejaus, gautų iš Henry L. Gaidžio (63 įrašai) – jau yra suskaitmeninti, perklausyti ir aprašyti.
Dalis operatoriaus Jono Bilinsko filmuotų vaizdo įrašų (94 įrašai) yra suskaitmeninti ir aprašyti.