Priešmokyklinė klasė – tai dar vienas didelis žingsnis kiekvienos šeimos ir vaiko gyvenime. Šis žingsnis lemia naujus pojūčius bei reikalauja atskiro pasiruošimo, nusiteikimo.
Tad ką tėveliams reikia žinoti prieš išleidžiant savo vaiką į priešmokyklinę klasę?
Atsakymų ieško ir mintimis dalinasi Vilniuje ir Kaune veikiančios ankstyvojo ugdymo mokyklos „Eureka” priešmokyklinės klasės mokytoja Justė Petkuvienė.
„Dažnai tėvai išgyvena, ar vaikas yra pasiruošęs keliauti į priešmokyklinę klasę, nes abejoja vaiko akademinių žinių bagažu. Tačiau tikrai ne jis yra svarbiausias prieš keliaujant į šį naująjį etapą” – atkreipia dėmesį mokytoja Justė.
Empatija: svarbu mokėti reguliuoti savo jausmus
„Mokslinėje literatūroje galima rasti daug naudingų žinių, apie tai, ką vaikas jau turėtų daryti prieš pradėdamas šį gyvenimo tarpsnį.
Pavyzdžiui, JAV mokslininkė – pediatrė Anė Zakrė (Anne Zachry) savo apžvalginiame straipsnyje apie pasiruošimą priešmokyklinei klasei nurodo, kad labai svarbu vaikams suteikti elementarių kasdienių gyvenimo pamokų, kad vaikai galėtų empatiškai reaguoti į kitų žmonių jausmus, ištiesti pagalbos ranką“, – mokslininkų įžvalgas apibendrina Justė.
Priešmokyklinio amžiaus vaikai turėtų gana gerai reguliuoti savo emocijas, suprasti kaip elgtis ir reaguoti tam tikrose situacijose: paguosti, padėti, suprasti kada metas žaisti, o kada nurimti ir susikaupti.
Priešmokyklinio amžiaus vaikai turėtų išlaikyti sutelkę dėmesį į užduotį. Gana svarbus įgūdis mokėti bendradarbiauti ir bendrauti su bendraamžiais ir suaugusiais.
Svarbu – smulkiosios motorikos gebėjimai
Žinovai pabrėžia smulkiosios motorikos įgūdžių svarbą priešmokyklinio amžiaus vaikams.
Tenesio universiteto mokslininė Britanė Hoferė (Brittany Hoffer) pataria stiprinti smulkiosios motorikos įgūdžius ir namuose, kad vaikai galėtų pasitikėti savo jėgomis rašant bei atliekant kūrybinius darbus mokykloje.
„Ugdyti smulkiąją motoriką yra daug būdų: lipdyti raides iš modelino, verti karoliukus, kirpti paveiksliukus” – dalinasi mokytoja Justė.
Savarankiškumo įgūdžiai
Priešmokyklinio amžiaus vaikai turi turėti gerus savarankiškumo įgūdžius: gebėti apsirengti ir nusirengti, mokėti susitvarkyti savo darbo bei žaidimo vietą, pasirūpinti savo asmenine higiena.
Namuose vaiką prie savarankiškumo galima pratinti paskiriant jam tam tikrus darbus: nurinkti indus nuo stalo po vakarienės, sutvarkyti žaislus, pamaitinti augintinį.
Svarbu palaikyti ir padrąsinti vaiką, kad jis jaustųsi savarankiškas ir tuo džiaugtųsi.
Akademinės žinios padidina vaikų savivertę
„Nenoriu visai sumenkinti akademinių gebėjimų svarbos, nes turint neblogą raidžių, skaičių žinių bagažą bei gana išlavintą loginio mąstymo gebėjimą, vaikai kur kas labiau pasitiki savimi, o tai jiems suteikia greitesnį naujų žinių įsisavinimą ir apskritai geresnę emocinę būseną, siekiant mokslo rezultatų”, – pabrėžia Justė.
Knygų skaitymas ugdo mąstytojus ir naujovių kūrėjus
Mokslininkė A. Zakrė pataria kasdien atrasti laiko kartu su vaiku paskaityti knygą: skaitykite savo vaikui kiekvieną dieną, kad paskatintumėte meilę knygai ir patobulintumėte vaiko žodyną.
Kai vaikams dovanojame knygas ir jas skaitome, suteikiame jiems vaizduotės, kuri yra svarbi augant kūrybingiems mąstytojams ir naujovių kūrėjams.
„Gera vaikiška literatūra suteikia turtingą žodyną, kurio reikia, kad jūsų vaikas sėkmingai mokytųsi mokykloje“, – pataria mokytoja.
Kaip padėti vaikui pasiruošti priešmokyklinei klasei?
„Pirmiausia, patarčiau vaiko neišgąsdinti artėjančiais svarbiais pokyčiais“, – pastebi Justė. Silvana Klarkė (Clark), JAV ikimokyklinio ugdymo mokytoja pataria apie priešmokyklinę klasę ir ateinančius pokyčius pradėti kalbėti ne anksčiau nei likus dviem ar trims savaitėms iki pradžios.
Apibendrinant visų minėtų mokslininkių ir mokytojų mintis bei savo patirtį, mokytoja Justė sudarė 7 patarimų sąrašą, kuris padės lengviau pasiruošti priešmokyklinės klasės žingsniui:
1. Paverskite pasiruošimo įgūdžius žaidimu
Kaip ir minėta anksčiau, prieš keliaujant į priešmokyklinę klasę vaikas turi būti kuo labiau savarankiškas, tad jei jaučiate tam tikras savarankiškumo spragas, jas reikia lavinti ir tai daryti galima smagiai.
Praktikuokite užsegti sagas ir užtrauktukus, užsidėti kuprinę ir pakabinti paltą ar striukę ant kabliuko, renkite savarankiškumo varžybas – pažiūrėkite, kaip greitai galite tai padaryti!
Lavinkite smulkiosios motorikos įgūdžius namuose. Šių įgūdžių lavinimui tikrai nereikia daug pasiruošimo ir priemonių: verkite karoliukus, gaminkite lankstinius ir karpinius. Svarbiausia – vaikui turi būti smagu!
2. Akademinės žinios
„Jeigu vaikas rodo susidomėjimą skaitymu, raidėmis, skaičiais – skatinkite jį mokytis, tačiau niekada nedarykite to per prievartą.
Kartais tėvai pernelyg spaudžia savo mažuosius atradėjus mokytis skaityti ar rašyti, tuomet vaikai praranda susidomėjimą knygomis, o mokslas asocijuojasi su kančia.
Viskam ateina savas laikas: ir skaitymui, ir rašymui, svarbu, kad pagrindinis mokymosi variklis būtų noras mokytis!“ – teigia anktyvojo ugdymo mokyklos „Eureka“ priešmokyklinės klasės mokytoja Justė.
3. Susipažindinimas su mokyklos aplinka, rutina, naujais draugais
Jei galite, prieš pradedant mokslo metus, kartu nueikite į naująją vaiko mokyklą. Kartu žaiskite žaidimų aikštelėje ir tyrinėkite klasę, supažindinkite su būsimomis mokytojomis.
Tokiu būdu, prasidėjus mokslo metams, mokykla bus pažįstama vieta vaikui. Žinovai pabrėžia dienos rutinos ir tvarkaraščio svarbą vaikams.
„Jei neturite nuoseklaus tvarkaraščio namuose, jūsų vaikui greičiausiai bus sunku prisitaikyti prie mokyklos“ – atkreipia dėmesį mokytoja Justė.
JAV mokslininkė Rebeka Palačija (Rebecca Palacios) teigia, kad vaikai geriausiai mokosi tuomet, kai yra nustatyta tvarka ir dienos tvarkaraščiai.
Nusistovėjusi kasdienybė leidžia sklandžiau dirbti, padėti vaikams pasiruošti ateinančiai dienai, tuo pačiu sudaromos sąlygos kūrybiškam mokymuisi.
Net ir prieš pradedant mokslo metus, galima paprašyti mokyklos atsiųsti klasės dienos tvarkaraštį ir su juo supažindinti vaiką.
Jei įmanoma, surenkite žaidimo pasimatymą su vaikais iš savo vaiko klasės. Tai leis jiems susipažinti vienas su kitu prieš prasidedant mokyklai.
4. Sukurkite naują rutiną
JAV vaikų psichiatras Kailas D. Pruetas (Kyle D. Pruett) teigia, kad į vasaros atostogų pabaigą pradėkite praktikuoti naują miego ir kėlimosi laiką.
Jo vaikui prireiks ugdymo įstaigoje. Likus kelioms savaitėms iki mokyklos pradžios – pasirinkite tokį miego laiką, kuris užtikrins gerą nakties poilsį ir pakankamai ankstyvą kėlimąsi, kad nė vienam nereikėtų skubėti ryte.
Tai suteiks laiko prisitaikyti. Jei turite galimybę, netgi galite pradėti naują paprotį vakare prieš mokyklą kartu rinktis drabužius, o ryte kartu valgyti pusryčius.
5. Klausykite savo vaiko
Paklauskite savo vaiko apie jausmus einant į mokyklą ir patikinkite, kad normalu jaustis susijaudinusiam, susirūpinusiam.
Pradėti ką nors naujo gali atrodyti baisu, bet tai gali būti ir labai smagu! Atsakykite į visus vaiko klausimus bet kuriuo metu, gaunami atsakymai nuramins vaiką.
6. Pasidalinkite savo patirtimi
JAV vaikų psichiatras K. D. Pruetas teigia – papasakokite savo vaikui istorijas apie tai, kada pirmą kartą ėjote į mokyklą, kaip jautėtės, ir prisiminkite ypatingus prisiminimus.
7. Turėkite atsisveikinimo planą
Atsisveikinimas gali būti sunkus tiek jums, tiek jūsų vaikui! Kai ateis toks laikas, pasistenkite, kad atsisveikinimas būtų greitas ir trumpas – patikinkite vaiką, kad netrukus vėl pasimatysite.
Jūs netgi galite turėti specialią rutiną, kuri padės jūsų vaikui atsisveikinti: kartu padainuokite dainelę ar atlikite specialų rankos paspaudimą.
Apibendrinant, priešmokyklinukas turi būti savarankiškas, turėti gerus smulkiosios motorikos įgūdžius, gebėti bendrauti ir bendradarbiauti su vaikais, suprasti kaip elgtis tam tikrose padėtyse.
Akademinės žinios nėra pats svarbiausias bruožas, tačiau geros žinios prideda pasitikėjimo savimi. Svarbiausia, kad vaikas turėtų motyvacijos mokytis, o tėveliai vaikui padėtų, skatintų ir palaikytų, kai jis nori siekti žinių.
Šaltiniai:
Zachry A. (2014). How to Prepare Yor Child for Preschool. Portalas: čia.
Pruett K. (2018). How Parents Get Kids Ready for Preschool. Portalas: čia.