Prezidentūroje įvyko pirmą kartą Lietuvoje surengto nacionalinio konkurso „Metų pameistrys 2022“, kurį globoja Lietuvos Pirmoji Ponia Diana Nausėdienė, nugalėtojų pagerbimo iškilmės.
Sveikindama nugalėtojus D. Nausėdienė pabrėžė pameistrystės, kaip vienos iš profesinio mokymo formų, svarbą. Pirmoji ponia pasidžiaugė, kad konkursas yra puiki proga atkreipti dėmesį į žmones, turinčius išskirtinių specifinių profesinių gebėjimų, sugebančius juos perduoti jaunajai kartai, taip pat į gabiausius pameistrius.
„Jūsų veiklos sektorius yra labai svarbi šalies ekonominės gerovės kūrimo sudėtinė dalis. Daugelis Lietuvos pramonės sričių tiesiogiai priklauso nuo specialistų, kuriuos ruošia profesinio mokymo įstaigos. Būtent jų žinių, įgūdžių kokybė ir žmonių pasirengimas efektyviai dirbti didele dalimi lemia verslų sėkmę“, – pameistriams ir jų mokytojams sakė pirmoji ponia.
D. Nausėdienės teigimu, nėra geresnio būdo atskleisti profesinio mokymo esmę nei mokymasis darbo vietoje: kuriamas santykis tarp meistro ir pameistrio pagreitina žinių ir įgūdžių perdavimą, padeda mokiniui greičiau siekti sėkmingos karjeros.
Varžėsi trijose kategorijose
Konkurso dalyviai varžėsi trijose kategorijose: buvo išrinktas „Metų pameistrys“, „Geriausias profesijos mokytojas, profesijos meistras” ir „Metų darbdavys“ – aktyviai ruošiant būsimuosius specialistus pameistrystės mokymo būdu dirbanti įmonė.
Nominacijos „Geriausias pameistrys 2022“ nugalėtoju tapo Rėjus Depšys – būsimasis svečių aptarnavimo specialistas, įmonės „Talutti TEX- MEX“ pameistrys. Antras buvo Marius Barinovas – sandėliavimo darbų organizatorius, UAB „VP Service“ pameistrys, trečias – Tomas Kaniauskas – būsimasis paramedikas, UAB „Sidabrilis“ pameistrys.
Geriausiu profesijos mokytoju (nominacija „Geriausias profesijos mokytojas, profesijos meistras 2022“) pripažintas Povilas Kačinskas, UAB „Sidabrilis“ vadovas, antroji vieta skirta Kristinai Česlevičienei, Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro padavėjų ir barmenų profesijos mokytojai, trečias buvo Tomas Kuniejus, Alytaus profesinio rengimo centro suvirintojų profesijos mokytojas.
„Metų darbdavio 2022“ nominaciją laimėjo UAB „VP Service“, toliau rikiuojasi „Talutti TEX-MEX“ ir UAB „Šventė Jums“.
Nacionalinio konkurso „Metų pameistrys 2022“ facebook paskyros lankytojų valia šio konkurso „Simpatijų prizas“ atiteko Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro bei įmonės „Talutti TEX-MEX“ pasakojimui apie šio konkurso nugalėtoju tapusį pameistrį R. Depšį.
Visi konkursui pateikti darbai buvo paskelbti specialioje socialinio tinklo facebook paskyroje „Metų pameistrys 2022“.
Nacionaliniame konkurse „Metų pameistrys 2022“ dalyvavo Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Alytaus, Marijampolės ir kitų Lietuvos miestų profesinių mokymo įstaigų mokiniai, besimokantys profesijos ar ją jau įgiję pameistrystės mokymosi būdu, profesijos mokytojai, dirbantys mokymo įstaigose, ir profesijos meistrai, padedantys pameistriams gilintis į profesijos paslaptis įmonėse, bei darbdaviai, aktyviai dalyvaujantys rengiant įmonėms reikalingus būsimuosius profesionalus.
Kas ta pameistrystė?
Pameistrystė mūsų laikais – tai toks profesijos mokymosi būdas, kai mokymas pagal profesinio mokymo programą vyksta tuo pačiu metu ir profesinio mokymo įstaigoje, ir įmonėje ar kitoje įstaigoje, organizacijoje, net ūkininko ūkyje (besimokantysis įdarbinimas pagal pameistrystės darbo sutartį) – realioje darbo vietoje, kur suteikiami pradiniai praktiniai gebėjimai, t. y. sudaromos palankesnės sąlygos mokiniams įgyti praktinės patirties, o teorinis profesinis mokymas vykdomas profesinio mokymo įstaigoje. Tad būsimasis profesionalas įgyja ne tik teorinių žinių, bet ir praktinių įgūdžių realioje darbo vietoje, kurių pageidauja darbdaviai.
Be to, įmonės sudaro su jais pameistrystės darbo sutartis, tad mokiniai gauna ne tik stipendiją, bet ir atlyginimą. Dažnai pameistriai, įgiję įmonei reikalingą kvalifikaciją ir mokymosi metu užsirekomendavę įmonėje, joje lieka dirbti. Taip pat įmonės neretai siunčia savo darbuotojus kelti kvalifikaciją ar įgyti naujų įgūdžių į profesinio mokymo įstaigas. Kitaip sakant, profesijos mokymo pameistrystės mokymo forma procese dalyvauja trys šalys: mokinys-pameistrys, profesinio mokymo įstaiga ir įmonė.
Šiuolaikinė pameistrystė – tai puikus būdas profesijos besimokančiam žmogui įgyti praktinių įgūdžių ir patirties, pažinti įmonę, kurioje greičiausiai liks dirbti, „iš vidaus“ ir susipažinti su būsimais kolegomis, o darbdaviui tai galimybė pritraukti jaunus besimokančius žmones ir užsiauginti sau tokius specialistus, kokių reikia įmonei.
Tai naudinga ir profesinio mokymo įstaigai, kuri kartu su būsimais darbdaviais gali parengti jiems reikalingus profesionalius, kvalifikuotus darbuotojus, susipažinusius su naujausiomis technologijomis, kurios įmones dažnai pasiekia greičiau nei profesinio mokymo įstaigas, ir visai visuomenei, kadangi parengiami sparčiai besikeičiančios darbo rinkos poreikius atitinkantys konkurencingi specialistai. Glaudžiau bendradarbiaujant su verslo įmonėmis galima operatyviai pritaikyti mokymo programas prie darbdavių poreikių, o besimokantiems suteikiamas žinias bei praktinius įgūdžius maksimaliai priartinti prie besikeičiančių technologijų nulemtų darbo rinkos poreikių.
Dirbant išvien su įmonėmis parengti tam tikros kompetencijos ir kvalifikacijos specialistus per trumpesnį laiką ir mažesnėmis sąnaudomis.
Įmonių, aktyviai dalyvaujančių mokant profesijos pameistrystės būdu, patirtis rodo, kad pameistrystė – patikimas ir greitas būdas parengti įmonei reikalingų kompetencijų ir įgūdžių turinčių specialistų.
Profesijos šiuo būdu 2021 m. Lietuvoje mokėsi daugiau kaip 1 100 jaunuolių, o šią mokymo formą buvo galima rinktis daugiau kaip pusėje šalyje veikiančių profesinio mokymo įstaigų. Daugėja ir su jomis bendradarbiaujančių įmonių.