Antradienį europarlamentarai patvirtino ES specialiojo komiteto dėl dirbtinio proto išvadas ir pasiūlė parengti Europos dirbtinio proto planą.
Nuo 2020 m. rugsėjo veikusio specialaus komiteto dirbtinio proto klausimais išvadose, kurioms pritarė 495 EP nariai, 34 nepritarė, o 102 susilaikė, pažymima, kad dirbtinio proto (DI) ir robotikos technologijas reikėtų nukreipti į žmogų ir kurti taip, kad jos padėtų žmogui ir papildytų jo galimybes.
EP nariai pabrėžia, kad daugelyje gyvenimo sričių, pradedant sveikatos priežiūra ir baigiant aplinkosauga, DI gali būti naudingas kaip pagalbinė priemonė vartotojams ir žinovams, sustiprinanti žmogaus gebėjimus, bet nesumažinant jų galimybės laisvai veikti ir priimti sprendimus.
Suderinus DI proto diegimą su tinkama infrastruktūra, švietimu ir mokymu, padidėtų veiklos galimybės ir darbo našumas, būtų skatinamos inovacijos, tvarus augimas ir darbo vietų kūrimas, įsitikinę EP nariai.
Europarlamentarai apgailestauja, kad ES atsilieka technologinės lyderystės srityje, todėl kyla pavojus, jog ateities technologijos bus kuriamos be pakankamo ES įnašo, dažnai nedemokratinių veikėjų.
Jie įsitikinę, kad ES turi pasitempti ir nustatyti pasaulinius dirbtinio proto standartus ir priimti ES dirbtinio proto planą.
Tačiau ne visuomet reikėtų reguliuoti dirbtinį protą kaip technologiją, pažymi europarlamentarai, siūlydami atsižvelgti į pavojų, kurią jo veikla gali sukelti individui ar visuomenei.
Komiteto išvadose EP atkreipia dėmesį, kad DI taip pat kelia esminių etinių ir teisinių klausimų, ir reiškia susirūpinimą, kad kai kuriose valstybės vykdomi kariniai moksliniai tyrimai, susiję su mirtinų ginklų sistemų naudojimu be reikšmingos žmogaus kontrolės.
EP nariai pažymi, kad tam tikros DI technologijos leidžia automatizuoti žinių tvarkymą, o tai sudaro sąlygas masiniam sekimui ir kitokiam neteisėtam kišimuisi bei kelia grėsmę pagrindinėms žmogaus teisėms.
Daugelis autoritarinių režimų naudoja dirbtinio intelekto sistemas savo piliečiams kontroliuoti, jų masiniam sekimui vykdyti, juos šnipinėti, stebėti ir reitinguoti arba judėjimo laisvei apriboti, įspėja europarlamentarai.
Todėl jie siūlo stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą su panašiai mąstančiais partneriais siekiant apsaugoti pagrindines teises, sumažinti naujas technologines grėsmes ir nustatyti pasaulinius atsakingo DI naudojimo reikalavimus.
EP pranešėjas Axel Voss (Europos liaudies partija, Vokietija), pažymėjo: „ES turi išskirtinę galimybę paskatinti į žmogų nukreiptą dirbtinio proto, kuris gerbia pagrindines teises, vystymą.
Mums reikalingos taisyklės, kurios sukurtų erdvę naujovėms ir skaitmeninės rinkos plėtrai. Kartu būtinos didelės investicijos ir tvari skaitmeninė infrastruktūra, kuria galėtų naudotis visi asmenys“.
🙂 Gal EP pradžiai nustatytų sveiko proto standartus. Sau. Minimalius.
Gerbiamasis, sveikas protas prieštarauja koronai, karui Ukrainoje ir globalizacijai. Sveiko proto neturi likti iš viso.
Na, jau nekalbant apie sveiku protu nesuvokiamą šeimų, kalbų, lyčių it tt naikinimą. Jūs ką ? Prieš Vakarų vertybes ? Tuoj pat implantuokitės dirbtinį protą.
Ar žmogà gali sukurti protingesnį už save? Neįmanoma. Tai, jei kažką sukurs, pvz., kvailys, kas gausis? Dar didesnis kvailys?