Įveikęs pandemijos iššūkį, pasaulis atsidūrė karo akivaizdoje, bet demokratiškos šalys ir miestai vienijasi. Vilnius savo palaikymą Ukrainai rodo nuo pat karo pradžios: į sostinės glėbį priimti, apgyvendinti ir įdarbinti tūkstančiai nuo karo pabėgusių ukrainiečių, renkamos lėšos ir siunčiama humanitarinė pagalba ten kovojantiems už savo laisvę žmonėms. Jaučiame prasmę, galėdami padėti ir priglausti tuos, kuriems reikia pagalbos – Vilnius visada buvo atviras broliškoms tautoms. Artėjančio 700-ojo miesto sukaktuvių proga sau ir pasauliui galime priminti – branginame ir saugome savo laisvę, o kultūra, kurios niekada netrūko Lietuvos sostinėje, dabar tampa jos simboliu. Artėjančią vasarą ir šiltomis rudens dienomis net 7-ios šventės kvies miestiečius bei sostinės svečius į išskirtinius renginius, kurie pasklis po koncertų sales, parkus, gatves ir miesto aikštes, skatindami švęsti įspūdingą Vilniaus įkūrimo jubiliejų. Kiekviena šventė savo programoje ypatingus pasirodymus skirs Vilniaus 700 metų sukaktuvėms, kurių laukia visa Lietuva. Iki rudens vyksiančios šventės sostinės gyventojus, Lietuvos bei užsienio svečius kviečia pasisemti įkvėpimo ir liudija – Vilnius jaunas, kūrybingas ir veržlus.
Išskirtinė Vilniaus vasara – skambanti ir pašėlusi
Viena kitą vejančios šventės su atvykstančiais įvairių šalių menininkais ir Lietuvos talentais kurs mieste šventinę atmosferą. „Tikimės, kad jie praturtins miesto kultūrinę aplinką ir paskatins į Lietuvos sostinę pažvelgti iš naujos perspektyvos. Tai bus ryškus akcentas jubiliejinėje sostinės programoje, suteiksiantis daugiau įkvėpimo didžiuotis kultūriniais ir istoriniais pasiekimais,“ – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė. Anot jos, gyvas, muzikos ir renginių kupinas miestas – tai dar viena proga atkreipti pasaulio dėmesį, kad mūsų šalis yra saugi.
Ar esate pasiruošę stovėti ant galvos?
Iki gegužės 25 d. Vilniuje vyksta tarptautinė šiuolaikinio šokio šventė „Naujasis Baltijos šokis“. Per 25 gyvavimo metus ji tapo neatsiejama Vilniaus kultūrinio gyvenimo dalimi ir kaskart nesiliauja stebinti. Sveikindama sostinę su artėjančiu jubiliejumi, šventė kviečia į žinomo pasaulyje menininko, chorereografo Joano Buržua (Yoann Bourgeois) (Prancūzija) trumpųjų kūrinių programą „Laikini sprendimai sustabdytai akimirkai“, žavinti netikėtumais: dėl kūriniuose naudojamų išskirtinių scenografijos konstrukcijų autorius vadinamas fizikos dramaturgu.
Dar vienas šių metų šventės atradimas – į Vilniaus Katedros aikštę atkeliaujantis išskirtinis spektaklis „Miškas“, kurį kūrė kelių šalių menininkės, analizuojančios kūno, gamtos, klimato ir kolektyvinių praktikų nestabilumo temas. Išskirtinis ir pasirodymų formatas – kartu su atlikėjomis juose kviečiami dalyvauti ir miesto gyventojai, mokantys stovėti ant galvos.
Kiek žmonių – tiek Vilnių
Kiekvieną vidurvasarį Valdovų Rūmų didžiajame kieme vykstantys „Midsummer Vilnius“ koncertai pagreitina Vilniaus pulsą, o šiemet liepos 11-22 dienomis galima tikėtis dar daugiau išskirtinumo – šeštąjį šventės vakarą lankytojų lauks Vilniaus gimtadieniui skirtas renginys „Tarsi Vilnius“ – audiovizualinis miesto koliažas.
Premjerinis originalaus formato kūrinys apjungs Eitvydo Doškaus kinematografiją, Pauliaus Kilbausko bei Vyginto Kisevičiaus garso kompozicijas ir choro BEL CANTO (dir. Modestas Pitrėnas) gyvai atliekamą muziką, kuri susilies su dokumentinio kino kadrais. Miestas, kurį tarsi iki skausmo pažįstame, parodys visai kitokį savo veidą, kalbėdamas jums negirdėtais balsais.
Koncertas romantišką vasaros naktį
Didžiausias, tarptautiniu kokybės ženklu „EFFE Label“ įvertintas Vilniaus renginys „Kristupo vasaros festivalis“ šiemet vyks liepos 11 – rugsėjo 20 dienomis. Kurianti jaukią, demokratišką ir įtraukią erdvę, šventė nuo 1995 metų nepaliauja įrodinėti, kad muzikai nėra netinkamo laiko ar vietos.
,,Kristupo vasaros festivalis“ šiemet įsilies į Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programą pakviesdamas į išskirtinę „Kristoforų naktį“: Šv. Kazimiero bažnyčioje pasirodymus surengs būrys Šv. Kristoforo statulėlės laimėtojų.
Kvapą gniaužianti rizika – šeimos narių pasirodymuose
Jau 17-tą kartą rugsėjo 7-15 dienomis Vilniuje vyks Tarptautinė šiuolaikinio cirko šventė „HELIUM“. Šių metų šventės tema – tarpusavio ryšiai, kurie atsiskleis 700 sostinės gimtadieniui skirtuose pasirodymuose. Vienas įspūdingiausių – „BIT BY BIT“, kurio metu broliai Bruyninckx‘ai bus sujungti virve, o vieną jos galą įsikąs tarp dantų. Taip jie tiesiogine prasme įkūnys brolystės, rizikos prisiėmimo, meilės, kovos, nuopuolio ir solidarumo istoriją.
Kitame pasirodyme, pavadintame „Carrying my father“, keturi cirko artistai dalysis scena su savo tėčiais. Akrobatinis spektaklis inscenizuos nešimą ir buvimą nešamu, laikymąsi ir paleidimą, trapią jėgą ir žaismingą konkurenciją. „HELIUM“ pasirodymai dar kartą primins, kad svarbiausias šventes, o tuo pačiu ir Vilniaus gimtadienį, smagiausia švęsti su artimiausiais.
Ar esate dalyvavę gatvės vakarėlyje?
Rinktinės muzikos ir šiuolaikinio meno renginiai „Loftas Fest“ rugsėjo 8-11 dienomis sostinės Naujamiestyje esančią buvusių gamyklų teritoriją pavers muzikos ir kultūros traukos centru. Šventė, kasmet siūlanti alternatyvios muzikos atlikėjų, teatro, cirko pasirodymus, menininkų instaliacijas, diskusijas ir kino seansus, Vilniaus gimtadienį kviečia švęsti „Vilnius 700 Block Party“ vakarėlyje.
Gatvės vakarėliai gerai žinomi ir mėgstami Vakarų Europoje bei Šiaurės Amerikoje, į juos susirenka aplinkinės bendruomenės nariai ir miestiečiai, siekdami abipusio solidarumo ir pasilinksminimo. Šį konceptą rudenį bus galima išbandyti ir Vilniuje „Block Party“, kuris vyks uždarytoje Vytenio gatvės dalyje. Skambant hip hopo muzikai galima bus įsitraukti į smagias veiklas, klausytis atlikėjų pasirodymų ir linksmintis kartu su visa šeima.
Susiliejus technologijoms ir teatrui gims naujas žanras
Nuo pat Vilniaus tarptautinio teatro šventės „Sirenos“ įkūrimo 2004-ais metais šventės rengėjai siekė užtikrinti abipusį idėjų ir kūrybos mainų procesą tarp Lietuvos ir pasaulinio teatro, o Lietuvos teatro publikai pristatyti „kitokį“ teatrą, tuo pačiu parodant novatoriškus pasaulio scenos menininkų darbus, formuojančius naują teatro realybę.
Šįkart šventėje, kuri vyks rugsėjo 21 – spalio 9 dienomis, laukia naujas žanras – performatyvios paskaitos, kurias pristatys garsūs užsienio kūrėjai. Vieni jų – Vokietijos trupė „Rimini Protokoll“ ir Šveicarijos teatras „Vidy“. Tai išskirtinė ir pirmą kartą Lietuvoje vyksianti programa, kuri susies iš pirmo žvilgsnio itin skirtingas sritis: technologijas ir teatrą (pavyzdžiui, scenoje vaidins ne aktorius ir net ne žmogus, o robotas-humanoidas), taip pat spektaklį ir paskaitą, kurioje žaismingai, įdomiai ir netikėtai bus pateikiamas itin rimtas mokslinis turinys.
Šventė – pas jus į namus
Pernai asociacija AGATA, Vilniaus miesto savivaldybė ir agentūra „Go Vilnius“ nusprendė į miesto gatves perkelti ypač daug lankytojų dėmesio susilaukiančią Vilniaus Knygų mugės metu vykstančią „Muzikos salę“. Idėjai pasiteisinus ir šiais metais birželio 15-16 dienomis renginio rengėjai pakvies klausytis gyvos muzikos gyvenamųjų rajonų kiemuose.
Skirtingi pasirodymai keturiose scenose, jau pamėgti ir nauji populiarių atlikėjų kūriniai skirti pagrindiniam tikslui – ne formaliai, o nuoširdžiai paminėti Vilniaus jubiliejų ir atnešti šventinę nuotaiką vilniečiams tiesiai į jų kiemus.
Visą informaciją apie Vilniaus jubiliejui skirtus renginius Vilniaus festivaliuose galite rasti čia.
Tos visos vasaros šventės Vilniuje – gerai, puiku. Bet visgi derėtų pagarbiai susitvarkyti ir su sostinės Vilniaus istorija. Yra būtina Tautai aiškiai susivokti, kas gi iš tikrųjų turėtų būti švenčiama – 700 metų Vilniaus kaip miesto gimtadienis ar jo kaip Lietuvos sostinės pavadinimo Vilniumi 700 metų sukaktis (jubiliejus).
Taigi tam klausimui išspręsti yra būtina organizuoti mokslinę konferenciją ir išleisti joje skaitytų pranešimų pagrindu leidinį ar monografiją. Kol kas apie to organizavimą nieko negirdėti. Tad valstybės ir tautos meilės stoka Vilniui – “ilgaamžei istorinei Lietuvos sostinei” (Konstitucijos 17 str.) – ir šiuo atveju Valdžioje yra matoma akivaizdžiai…
++++++!!!!!!!!!!
Agentūra „Go Vilnius“ iš JK ar Australijos? Sveiki, atvykę, go-go-go!
Gausiu nuo Žemynos pylos, bet vis tiek leptelsiu. Jei žemėlapy nebus nurodytas taškas “G” , nevažiuosiu. Jei ” meras” (kas per pareigos) , nesupils smėlio paplūdimui ” lenino vietoje” – nevažiuosiu. Ir jeigu “JI” , praeito amžiaus ( 1972) rugpjūtyje, būtų atėjus prie cvirkos paminklo. Tikriausiai būčiau sostinės mylėtoju. Nors Vingio parkas lyg tai ir turi “šventumo”. Janės bučiniai įsimintini.
Ta proga galėjo bent Tautos namus pastatyti. Profsąjungų rūmus nugriovė, ir stojo tyla. Tartum gyventume XV a., kai pastatai būdavo statomi dešimtmečiais. Kitas nemalonus pavyzdys – Gedimino kalnas. Tiesiog švenčiam ant griuvėsių, kad tik šampano būtų.
Ale kaip čia dar tas 7-ias vasaros uliones dabar rengia Vilniuje, o ne Kaune. Juk iki šiol tie Vilniaus sukakties minėjimai buvo rengiami Kaune. Paprastai ta proga atsiųstais autobusais atsivežant Vilnių lyg kokį ubagėlį “ant pusryčių” Kaunan… Gal todėl anksčiau taip buvo, kad kurį laiką Šimašius Vilniaus savivaldybės administratoriumi buvo “pasistatęs” Kauno gyventoją…
Tai kas visgi prieš 700 metų pranešė, kad jau yra KARALIŠKAS miestas Vilnius, iš kurio siunčia pasauliui laiškelį? Jeigu miestas karališkas, tai jis stovi Karalystėje. Reikėtų nebeniekinti vieno įžymiausių XIV a. Europos asmenų, genialiai parinkusiam vietą didžiausiam mūsų miestui, t.y. Gedimino -” Dievo malone lietuvių ir daugelio rusų karaliaus (REX)”