Vilnius ruošiasi 700 metų sukakčiai – architektai pakviesti sukurti paviljoną Gedimino kalno papėdėje. Būsimos paviljono parodos šerdis – pagal išskirtinę ir anksčiau neskelbtą archyvinę medžiagą kuriamas Vilniaus senamiesčio maketas.
Muziejus išeis į viešają erdvę
Manoma, kad lygiai po metų sostinėje iškils nauja parodų erdvė – paviljonas „Vilnius prieš 200 metų“. Čia lankytojų lauks pažintis su XIX amžiaus vilniečiais ir miestu, kuriame jie gyveno.
Mokslininkams dėliojant paskutinius istorinio tyrimo štrichus, Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Architektūros fondu skelbia atviras varžytuves architektams: laimėtojui bus suteikta galimybė nuspręsti, kaip atrodys vilniečius ir miesto svečius Gedimino kalno papėdėje sutelksianti vieta, ir įgyvendinti savo sumanymą.
Būsimos parodos šerdis – šiuo metu pagal išskirtinę ir anksčiau neskelbtą archyvinę medžiagą muziejuje kuriamas Vilniaus senamiesčio maketas.
Varžytuvių dalyviai kviečiami pateikti sumanymus laikinam paviljonui, kuriame maketas būtų eksponuojamas.
„Tokią miesto istorijos pasakojimo mediją pasirinkome tikėdami, kad maketai žiūrovą įtraukia kaip kažkuriame momente sustingusio miesto atvaizdas, kuriame galima tyrinėti miesto visumą ir atskiras dalis – artimus, pažįstamus arba negrįžtamai pakitusius.
Maketų magiškas tikroviškumas įtraukia į regimo ir įsivaizduojamo miesto persiklojimų žaidimus mūsų vaizduotėje ir taip jie tampa tarpininku tarp šiuolaikybės ir istorijos“, – sako Sandra Šlepikaitė, Lietuvos nacionalinio muziejaus architektė ir projekto vadovė.
Vilniaus 700 metų sukakčiai skirtu projektu muziejus taip pat siekia išeiti į miesto viešąsias erdves, praturtinti jo gyventojų ir svečių patirtis.
Tikimasi, jog atviras kreipimasis į architektų bendruomenę ir tarpdisciplinines komandas leis praplėsti įprastas parodų kūrimo praktikas.
„Projektuojant būsimą laikiną parodų erdvę kviečiame mąstyti apie miestiečių santykį su miestu: kaip viešojoje erdvėje galima perteikti miesto istoriją ir kokią erdvinę struktūrą sukurti miesto širdyje, kad parodos architektūra suskambėtų ikoniško architektūros paveldo fone“, – apie varžytuvių dalyvių laukiančius iššūkius kalba Architektūros fondo kuratoriai Indrė Ruseckaitė ir Justinas Dūdėnas.
Sumanymų varžytuvių rengėjai laukia iki gegužės 22 dienos imtinai, trijų geriausių sumanymų autoriai pateks į antrąjį žingsnį, su jais bus sudarytos 1.000 eurų vertės autorinių paslaugų pirkimo sutartys. Nugalėtojui bus suteikta galimybė įgyvendinti savo sumanymą.
Varžytuves rengia Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Architektūros fondu. Sąlygos yra skelbiamos internete.
Atkurs išsamų pradingusio Vilniaus vaizdą
Sumanymas Vilniaus sukakties proga padovanoti miestui ir miestiečiams paviljoną kilo Lietuvos nacionalinio muziejaus muziejininkams, kai buvo įsigyta Maskvos ir Sankt Peterburgo archyvuose saugota itin vertinga ir Vilniaus istorijai reikšminga ikonografinė medžiaga.
Ją sudaro prieš 200 metų rengtas žemėlapis, kvartalų planai ir smulkmeniškos gatvių išklotinės.
Paviljono paroda ir atkurtas maketas padės atpažinti daugelį dabar jau prarastų vietų, pastatų, gatvių, tačiau svarbiausia – į dienos šviesą iškels anuometinį gyvenimą, kvies pasikalbėti apie Vilnių ir jo pokyčius.
„Pirmą kartą bus atkurtas išsamus šiandien didele dalimi jau pradingusio laikotarpio miesto vaizdas.
Tai bus pats tiksliausias mūsų dienas pasiekęs liudijimas apie tai, kaip Vilnius atrodė prieš 200 metų, ir parodys miesto kaip gyvo kūno visumą“, – išsamaus istorinio tyrimo rezultatus komentuoja mokslinės projekto dalies vadovė Birutė Vitkauskienė.
Paviljonas bus atidarytas 2023 m. balandžio mėnesį. Iki tol Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su projekto partneriais kvies diskutuoti Vilniaus miesto praeities, dabarties ir ateities temomis, dalyvauti įvairiuose renginiuose bei sumanymuose.
Tikimasi, jog paviljonas taps išskirtine susitikimų vieta, kuri leis patirti Vilnių prieš 200 metų, taip sustiprinant ryšį su šiuo miestu.
Projektas yra Vilniaus 700 metų sukakties programos dalis.
Parengta pagal Architektūros fondo pranešimą
Laisvai lietuviška Vilniaus istorija dar neparašyta, nors jau 30 metų kaip vadinamės laisvi. Pristatyti lenkišką ar kitaip svetimą Vilniaus istoriją jo kaip “Vilniaus” vardu paminėjimo 700 metų sukakties proga yra Lietuvai kaip suverenui gėda.
„suverenui“?
Taip, – Lietuva teisiškai yra tokio paties suverenumo kaip Vokietija, Prancūzija, kitos ES šalys.
Esate susipažinusi su visų ES valstybių narių nacionaline teise: teisės normų kolizijos atveju ES teisė visais (!) atvejais turi viršenybę prieš visų be išimties (!) ES valstybių narių įstatymus ir kitus teisės aktus? Nei viena ES valstybė narė neturi jokių išlygų ir pan.? Rimtai?
„Lietuva kaip suverenas“ – kaip bet kuri valstybė, būdama ES valstybė narė, gali būti suverenas?
Ne gėda, o skandalas. Išties Vilniaus 700-mečiui svarbiausias “atrakcionas” – caro laikų žemėlapių pagrindu sukurtas Vilniaus vaizdas prieš 200 metų. Pačiu laiku, gal dar Putlerį pasikvieskime atidarymui šventės, jis juk ir fejerverkų parūpintų, jei liktų nuo Ukrainos.
Per jubiliejaus iškilmes vilniečių ir Lietuvos laukia staigmena: tas, kieno valia buvo pervadinta Škirpos alėja, kam trukdė Noreikos atminimo lenta, Vytis Lukiškių a., susirinkusiųjų akivaizdoje asmeniškai grąžins Škirpos al. lentelę į vietą, atsiprašys visos Lietuvos ir pažadės, jog kompensuos iš asmeninės kišenės visas dėl jo savivalės miesto patirtas išlaidas. Taip pat, kad kompensuos Lietuvos ir vilniečių patirtą moralinę žalą dėl to, kad valstybės sostinės Lukiškių a. ligi šiol nėra Tautos balsavimu pasirinkto paminklo Tautos Laisvės kovoms pagerbti, kad sostinės aikštė neparengta valstybės iškilmėms,. kad buvusius ir 700 m. jubiliejų sostinė be viso to pasitinka. Pažadės, jog asmeniškai apmokės paminklo gamybą bei pastatymą, aikštės deramą sutvarkymą.
…ir dėl baltarusio, pasodinto į lukašenkos kalėjimą, atsiprašys, ir dėl draudimų žmonėms rinktis, ir dėl…, ir dėl…, ir dėl…. atsiprašys? Jau tie humanitarių neišsipildantys sapnai, jau ta beribė vaizduotė…
Teisingai, priminėte ir man, ir visiems! Kol tai surašiau, pavargau ir ankstesnius, irgi ne menkus ,,nuopelnus” užmiršau įrašyti… O juk tie jau apibūdino, ko tikėtis galima…
Vilnius pristatys pasiūlymus, kaip atkurti sovietmečiu sunaikintą Žydų gatvę
– tv3.lt/naujiena/lietuva/vilnius-pristatys-pasiulymus-kaip-atkurti-sovietmeciu-sunaikinta-zydu-gatve-n1165972
………….
Tiesiogiai: apie tai, kas laukia gegužės 9 d. – Šimašiaus komentarai
– tv3.lt/naujiena/lietuva/tiesiogiai-apie-tai-kas-laukia-geguzes-9-d-simasiaus-komentarai-n1165964
LRT TV ,,Pasivaikščiojimai” su Jekaterina Lavrinec, pokalbis apie Vinių, apie miestus, architektūrą apskritai, apie žmogų mieste, apie tai, kaip kietos horizontalios dangos (asfaltas, plokštės) bei daugiaaukščiai pastatai kaupia aplinkos karštį, ir per karščius miestas virsta ,,pekla”.
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000179134/pasivaiksciojimai-miestu-tyreja-jekaterina-lavrinec-turime-suprasti-kad-esame-sistemos-dalis
lankymui atveria muziejaus stogo terasą –
• Šiandien atidaroma išskirtinė terasa: vyks pristatymas ir ekskursija
– madeinvilnius.lt/naujienos/miestas/siandien-atidaroma-isskirtine-terasa-vyks-pristatymas-ir-ekskursija/