Saugomų teritorijų sistemos valdymo pertvarka įsibėgėja… Pagrindiniai pertvarkos tikslai – veiksmingesnis priskirtų funkcijų vykdymas, pasiruošimas ateities iššūkiams bei optimali institucijų struktūra.
Sulaukiame daug klausimų – kokios bus naujos direkcijos, ar pasikeis žinovų darbo pobūdis po pertvaros, ar išliks regioniniai parkai… Atsakome į dažnai užduodamus klausimus.
Ar ST sistemos pertvarkos metu naikinami regioniniai parkai ir rezervatai?
Ne, pertvarkos metu nėra naikinama nė viena saugoma teritorija, nėra keičiamas jų statusas, ribos ar pan.
Pertvarka apima regioninių parkų ir rezervatų direkcijų apjungimą, taip pat Aplinkos ministerijos, VSTT ir direkcijų vykdomų funkcijų, taip pat direkcijų struktūrų, pareigybių ir kitus saugomų teritorijų valdymo, administravimo klausimus.
Kokios regioninių parkų ir rezervatų direkcijos sudarys Aukštaitijos saugomų teritorijų direkciją?
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija turėtų apjungti Anykščių, Asvejos, Biržų, Sartų ir Gražutės, Kauno marių, Krekenavos ir Sirvėtos regioninių parkų direkcijas.
Kokios regioninių parkų ir rezervatų direkcijos sudarys Dzūkijos saugomų teritorijų direkciją?
Dzūkijos saugomų teritorijų direkcija turėtų apjungti Aukštadvario, Dieveniškių, Metelių, Nemuno kilpų, Neries, Panemunių, Veisiejų, Vištyčio regioninių parkų ir Žuvinto biosferos rezervato direkcijas.
Kokios regioninių parkų ir rezervatų direkcijos sudarys Žemaitijos saugomų teritorijų direkciją?
Žemaitijos saugomų teritorijų direkcija turėtų apjungti Dubysos, Kurtuvėnų, Salantų, Tytuvėnų, Varnių, Ventos, Žagarės regioninių parkų ir Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcijas.
Kokios regioninių parkų ir rezervatų direkcijos sudarys Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkciją?
Į Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkciją siūloma sujungti Nemuno deltos, Pagramančio, Pajūrio, Rambyno regioninių parkų ir Viešvilės valstybinio rezervato direkcijas.
Ar bus išsaugotos sujungiamų regioninių parkų ir rezervatų direkcijų darbuotojų vietos? Kaip keisis pareigybių skaičius?
Dėl direkcijų sujungimo sumažėjus bendrųjų funkcijų (įskaitant, vadovų) pareigybių, numatoma esamiems darbuotojams siūlyti kitas darbo vietas, jei reikalinga – persikvalfikuojant, pasirenkant darbo vietą.
Su esamais žinovais, darbuotojais tariamasi ir diskutuojama.
Sumažinus bendrųjų funkcijų pareigybių skaičių, didinamas specializuotų kvalifikacijų (ekologų, kraštotvarkininkų, kultūrologų) pareigybių skaičius, kiek mažiau (bet taip pat padidinamas) darbo su visuomene pareigybių ir darbininkiškų pareigybių skaičius, išsaugant darbo vietas regionuose.
Sujungus direkcijas, centrinių administracijų kurti (numatant naujas patalpas ir kt.) nežadama, esami darbuotojai, nekeisdami darbo vietos, galės pretenduoti į didesnės direkcijos bendrųjų funkcijų ir kitas pareigybes.

Kaip pasikeis regioninių parkų ir rezervatų žinovų darbas po pertvarkos?
Po pertvarkos saugomų teritorijų žinovų (ekologų/biologų, kraštotvarkininkų) darbo pobūdis iš esmės nesikeičia: labiau išgryninamos funkcijos, žinovai lieka dirbti toje pačioje saugomoje teritorijoje, kaip ir dabar.
Keičiasi jų pavaldumas: jie tampa pavaldūs ne dabartinio regioninio parko ar rezervato direktoriui (tokių apskritai nelieka), bet naujosios direkcijos Biologinės įvairovės skyriaus vadovui arba Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vadovui.
Tai leidžia išlyginti darbo krūvį skirtingose saugomose teritorijose, ypač esant kritiniams atvejams (padidėjus monitoringo apimtims, ligos, atostogų atveju).
Tai sudaro galimybes tiesiogiai bendrauti su kolegomis, dirbančiais kitose saugomose teritorijose, keistis patirtimi, kt.
Bet svarbiausia, tai leidžia atsisakyti nebūdingų funkcijų: viešųjų pirkimų vykdymo, raštvedybos ar kitų biurokratinių funkcijų.
Daugiau pasikeitimų laukia finansininkų, nes jų skaičius naujoje direkcijoje bus gerokai mažesnis, nei dabar.
Tie, kurie neturės galimybės dirbti analogiškose pareigose kaip šiuo metu, turi galimybę rinktis projektų koordinatoriaus, viešųjų pirkimų ar personalo žinovo, kitą pareigybę.
Siekiama sudaryti tokią galimybę persikvalifikuoti norintiems.
Daugiau atsakymų į klausimus, susijusius su saugomų teritorijų sistemos valdymo pertvarka, rasite čia