Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skiria finansavimą neformalioms lituanistinėms užsienyje dirbančių mokytojų bei dėstytojų studijoms ir lietuvių kalbos mokymams.
Juos rengia Lietuvos aukštosios mokyklos – žadantieji mokytis jau gali teikti paraiškas.
Intensyvios neformalios lituanistinės studijos
Skirtos mokytojams, dirbantiems lituanistinio švietimo įstaigose užsienyje su ikimokyklinio arba mokyklinio amžiaus vaikais ar suaugusiaisiais, taip pat lituanistikos (baltistikos) centrų dėstytojams.
Studijų trukmė – 15 kalendorinių dienų. Per studijas mokytojai ir dėstytojai turės galimybę pagilinti lietuvių kalbos mokymo žinias, tobulinti didaktikos ir ugdymo psichologijos gebėjimus, įgyti papildomų žinių apie Lietuvos kultūrą, istoriją, šiuolaikinį valstybės gyvenimą ir kt.
Paraiškas priima tiesiogiai studijas rengiančios šios aukštosios mokyklos: Vilniaus universitetas, Klaipėdos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas.
Vilniaus universitetas paraiškas priima iki balandžio 21 d., Vytauto Didžiojo universitetas ir Klaipėdos universitetas – iki balandžio 27 d.
Paraišką galima teikti tik vienam universitetui. Dėl išsamesnės konsultacijos reikėtų kreiptis šių aukštųjų mokyklų pateiktais kontaktais. Daugiau žinių teikia Švietimo mainų paramos fondas.
Vasaros mokymai
Į šiuos mokymus patobulinti lietuvių kalbą kviečiami užsienio studentai, dėstytojai, tyrėjai ir lietuvių kilmės užsieniečiai. Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros mokymai truks 1 mėn.
Paraiškas tiesiogiai priima mokymus rengiančios šios aukštosios mokyklos: Vilniaus universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, LCC tarptautinis universitetas, Klaipėdos universitetas.
Baikit pasakas apie lituanistines mokyklas užsienyje. Mes per 30 metų nei vienoje Vakarų valstybėje neįsteigėme nei vienos tikros lietuviškos mokyklos, neskaitant Seinuose. Tai, kad yra šeštadieninės mokyklos tai yra nulis. Vilniaus rajone negali 600 vaikų mokytis lietuviškai, o mes užsiimame utopijomis apie Vakarų valstybes. Kodėl čia veikia kiek nori rusiškų mokyklų, o Rusijoje lietuviškos nei vienos, o rusų valdžia trukdo veikti ir lietuviškoms šetadieninėms mokykloms. Kodėl nesiekiama pariteto pagrindų. Tad išsikelkit sau uždavinį, kad Lietuvoje mūsų vaikai turėtų teisę mokytis lietuviškai. Argi čia pas mus valstybė, ar turime lietuvišką švietimo ministeriją.
Ministrė Šiugždinienė parašė laišką Lenkijos Švietimo ministrui, kuriam dėkoja už steigiamą lietuvišką mokyklą Suvalkuose. Tos mokyklos nėra ir padujų, tai yra melas. Išsikelkit sau uždavinį, kad nuo š. m. rugsėjo Lietuvos vaikai turėtų teisę mokytis lietuviškai, kad Suvalkuose (mūsų etninėse žemėse) irgi būtų tokia mokykla.
Eilinį kartą: kas tikra, o kas tik tariama? Kas tikrai yra, o kas vien tik regos juslės apgaulė? Kur pasisemti jėgų, kad patikėti, jog rūpestis dėl lietuvių kalbos yra nuoširdus – be apsimetinėjimo?