Kovo 31 – balandžio 2 dienomis į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) sugrįžta tradicinė pavasarinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi…“, jau daugiau nei ketvirtį amžiaus Lietuvai ir visam Baltijos regionui vis garsiau paskelbianti pavasarinio darbymečio pradžią.

Žemės ūkis – viena sparčiausiai atsinaujinančių sričių. Europos žaliojo kurso tikslai sektorių įpareigoja siekti tvarumo, ekologiškumo, tuo pačiu metu didinant gamybos našumą, nes visuomenės poreikis kokybiškam maistui ir kitai jo gaminamai gamybai pastebimai auga.
Todėl paroda „Ką pasėsi…“ ūkininkams, įvairių kitų agroverslų atstovams yra kelrodis, atskleidžiantis naujausius mokslo sumanymus, naujoves bei technologijas.
Šis renginys tampa ne tik patogia platforma įsigyti naujų pirkinių, bet ir galimybe užmegzti naujus verslo kontaktus bei pasikonsultuoti su aukščiausio lygio savo sričių žinovais, nes neatsiejama parodos „Ką pasėsi…2022“ dalis – naujienas reflektuojanti šviečiamoji programa.
Atsinaujinimo tempus spartina Europos žaliasis kursas
VDU Žemės ūkio akademijos žinovai pastebi, kad Lietuvos ūkininkai, žemės ūkio įmonių darbuotojai tampa vis išmanesni ir vis aktyviau domisi naujovėmis, kurios juos pačius skatina nuolat siekti naujų žinių bei tobulėti.
Į žemės ūkį jau įsiveržė skaitmenizacija, dirbtinis protas, mikrobiologija, kurią anksčiau buvo galima įsivaizduoti tik medicinoje.
Šalyje jau yra ūkių, kuriuose sėja ir pasėlius purškia bepilotės skraidyklės, o užduotys laukuose dirbančioms mašinoms perduodamos internetu.
Lietuvos žemės ūkyje palyginti su Vakarų šalimis atsinaujinimo šuolis įvyko labai sparčiai, ir tai – mūsų mokslininkų, ūkininkų ir gaminius bei paslaugas žemės ūkiui teikiančių įmonių aktyvaus bendradarbiavimo rezultatas, kurį tradiciškai vainikuoja parodos „Ką pasėsi…“.
„Kiekviena mūsų paroda demonstruoja vis didesnį žemės ūkio progresą. Europos žaliojo kurso kontekste ūkininkus šiandien domina tai, kas vyks ateityje: koks bus žemės ūkis, kiek reikės keistis, diegiant naujas technologijas, skaitmenizaciją, dirbtinį protą, tiksliojo ūkininkavimo būdus, naudojantis robotais, daiktų internetu, taikant naujus verslo modelius, diversifikuojant pavojus“, – „Ką pasėsi…2022“ svarbą komentuoja VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė, pastebinti kad parodos formatas yra vienas veiksmingiausių įrankių skleisti žinias ir jų gauti.
Tradiciškai gausiausia – žemės ūkio technikos paroda
„Lietuvos ūkiai stambėja ir persiorientuoja į tiksliąją žemdirbystę, kuriai būtinos informacinės technologijos duomenims iš įvairių šaltinių gauti – tai leidžia priimti sprendimus, maksimaliai gerinti žemės ūkio gaminių gamybą.
Todėl nestebina, kad mūsų ūkininkai vis aktyviau domisi naujoviškos technikos našumu, jos patikimumu, garantiniu ir pogarantiniu aptarnavimu, kuro sąnaudomis, atsarginių dalių operatyviu tiekimu, būsima technikos likutine verte ir naujomis technologijomis, kurios atitinka pasaulines tvaraus ūkininkavimo tendencijas.
Pastarąsias įsivertinome, todėl nuolat investuojame į brangstančius degalus ir trąšas taupančius išmaniosios žemdirbystės sprendimus.
Savo įmonės stende pristatysime tvaraus ūkininkavimo tendencijas atitinkančius traktorius, kombainus, sėjamąsias, augalų priežiūros, mėšlo tvarkymo, žaliojo pašaro ruošimo techniką bei gyvulininkystės įrangą“, – būsimos parodos uždangą praskleidžia „Ką pasėsi… 2022“ pagrindinio rėmėjo – UAB „Žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas.
Didžiulėse lauko erdvėse ir paviljonuose vyksiančios parodos rengėjų komandai vadovaujantis VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas doc. dr. Virginijus Venskutonis pasakoja, kad ir šiemet tradiciškai gausiausia bus žemės ūkio technikos paroda, kurią pristatys įmonės – nuolatinės parodų dalyvės.
Tačiau šiemet užsiregistravo ir beveik 20 proc. naujų dalyvių, kurie pristatys skysto mėšlo tvarkymo technologijas, natūralius ir biologiškai aktyvių medžiagų koncentratus, taip pat atsinaujinančios energetikos, IT ir telekomunikacinių sprendimų galimybes.
Kaip ir kasmet 10 geriausių parodos eksponatų bus apdovanoti parodos „Ką pasėsi… 2022“ medaliais. Eksponatai bus rodomi ir virtualioje aplinkoje – interneto puslapyje expoacademia.lt.
Šviečiamosios programos aprėptis – nuo želdynų priežiūros iki naujų verslo būdų
Renginio metu tradiciškai bus atvertos VDU ŽŪA fakultetų auditorijos ir konferencijų salės, kuriose vyks seminarai įvairiomis svarbiomis su veiklomis žemės ūkyje ir regionuose susijusiomis temomis.
Per tris parodos dienas bus surengti 37 seminarai. Daugiau kaip pusę jų ves VDU Žemės ūkio akademijos žinovai. Dalis šiųmečių temų susijusios su gerojo ūkininkavimo praktika.
Seminaruose bus galima sužinoti apie skaitmeninius augalininkystės sprendimus ir jų naudą, apie tarpinių pasėlių veiksmingumą ekologinėje žemdirbystėje, ekologiškų gaminių gamybos ypatumus, apie dirvožemio gyvius, turinčius įtakos ekosistemų tvarumui ir veikimui, apie pašarinių ir dekoratyvinių žolynų priežiūrą ir daug kitų žemdirbystėje naudingų dalykų.
Keletas temų skirtos pristatyti socialines naujoves. Seminaruose bus kalbama apie vertikaliosios kooperacijos (klasterių) būdų taikymo Lietuvoje galimybes, vadybos būdus, leidžiančius rengti aukštos pridėtinės vertės gaminių gamybą Lietuvos uogų ūkiuose, apie trumpąsias kanapių gaminių tiekimo grandines, sumanių kaimų vystymo projektus.
VDU ŽŪA mokslininkams bus galima pateikti klausimus, konsultuotis, o esant poreikiui susitarti dėl tolesnio bendradarbiavimo.
Rengiant parodos „Ką pasėsi… 2022“ šviečiamąją programą aktyviai dalyvauja Žemės ūkio ministerija. Šios ministerijos žinovai parodos lankytojams yra parengę 5 seminarus.
Jų metu bus pristatytas naujojo ES 2023 – 2027 metų programavimo laikotarpio Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano projektas, pereinamojo laikotarpio KPP priemonė „Sumanūs kaimai“.
Bus dalijamasi trumpųjų tiekimo grandinių ir vietos rinkų vystymo Lietuvoje gerąja patirtimi, atskleista durpžemių svarba klimato kaitos kontekste. Taip pat bus supažindinama su 2022 m. tiesioginių išmokų deklaravimo naujovėmis.
Skatins mokslo ir verslo bendradarbiavimą
Visą naudingų renginių ciklą parodos lankytojams yra parengęs VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centras (KTPC).
Pirmąsias dvi parodos dienas KTPC žinovai lankytojų lauks VDU ŽŪA IV rūmuose. Bus kviečiama apsilankyti „Naujovių labirinte“, kur bus galima praktiškai išbandyti VDU mokslininkų sukurtus prototipus, patiems atlikti mokslinius bandymus.
Lankytojai turės galimybę dalyvauti seminaruose 6 skirtingomis temomis. Seminarų metu bus pristatyti galimi finansavimo šaltiniai naujoviškiems sumanymams įgyvendinti, atskleisti mokslo komunikacijos niuansai, parodyti VDU mokslininkų ir verslo atstovų bendradarbiavimo gerosios praktikos pavyzdžiai kuriant komercializuojamus gaminius, atskleistos VDU laboratorijų galimybės, bus praktiškai pademonstruota, kaip protingai įsivertinti turimą verslo sumanymą.
Atvykusieji taip pat galės tartis su KTPC žinovais mokslo ir verslo bendradarbiavimo, mokslo paslaugų užsakymo ir kitais klausimais.
Įmonės, dalyvaujančios parodoje, lankytojus taip pat kvies į seminarus. Pagrindinis parodos rėmėjas UAB „Žemtiekimas“ pirmąją parodos dieną rengia seminarą, kurio metu pristatys išmaniąją technologiją, skirtą juostiniam žemės dirbimui, dirvos tręšimui ir sėjai vienu metu.
Atsinaujinančios energetikos lydere prisistatanti įmonė „Green Genius“ jos rengiamame seminare atskleis, kaip iš ūkiuose susidarančių bioskaidžių organinių atliekų galima išgauti vertingą gaminį – biodujas.
Visas parodos „Ką pasėsi… 2022“ dienas vyks tradicinė sodinukų ir amatų mugė, ypač laukiama sodininkų bei daržininkų mėgėjų, ir suteikianti renginiui pasiilgtų pavasariškų spalvų.
Išsamią parodos ir seminarų programą galima rasti rengėjų interneto svetainėje expoacademia.lt. Čia pateikti ir seminarų trumpi pristatymai. Tad kiekvienas, susipažinęs su programa, gali išsirinkti sau svarbias temas.