Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos 49-osios sesijos aukšto lygio segmente
Pone Pirmininke,
Ekscelencijos,
Ponios ir ponai,
nuoširdžiai ketinau pasinaudoti šia proga ir pasidžiaugti, kad Lietuva pirmą kartą tapo visateise Žmogaus teisių tarybos nare.
Norėjau pasakyti, kad mano šalis pasirengusi remti žmogaus teises visame pasaulyje. Paraginti labiau bendradarbiauti, palaikyti dialogą ir įsipareigoti siekti veiksmingo daugiašališkumo.
Deja, dauguma šių žodžių dabar skamba tuščiai ir beprasmiškai. Šiuo metu, kai kalbu, tarptautinė taisyklėmis grindžiama tvarka skyla į gabalus, o jos nuolaužos kelia grėsmę pasauliui, kokį mes jį pažįstame.
Šiandien turiu pasisakyti dėl žiauraus, neišprovokuoto, plataus masto išpuolio prieš Ukrainą. Šie bendri Rusijos ir Baltarusijos valdžios institucijų ir jų karinių pajėgų veiksmai yra niekingas nusikaltimas žmonijai. Jo poveikis žmogaus teisių padėčiai pasaulyje bus jaučiamas dešimtmečius. Tai pats baisiausias įvykis mūsų naujausių laikų istorijoje.
Deja, einama gerai pramintu keliu. Jau anksčiau matėme išpuolius prieš Gruziją, Moldovą ir Ukrainą. Buvome liudininkai, kaip Rusijos tankai pakeliui į Tbilisį atidavė pagarbą Josifui Stalinui, o Kryme ir Donbase miestų gatvėmis klajojo „žali žmogeliukai“.
Rezultatas? Iš pradžių silpna pirminė reakcija, paskui atsargus nuolaidžiavimas ir galiausiai tylus situacijos normalizavimas. Kaip matome dabar, atsako stoka paskatino Rusiją visiškai prarasti pagarbą tarptautinei teisei.
Mūsų koordinuoti veiksmai turėjo užkirsti kelią karui Ukrainoje. Daugelis iš mūsų matė artėjančią tragediją, bet nenorėjo tuo patikėti. Dabar nuo mūsų priklauso, ar ją sustabdysime.
Kadangi vėl įsigali galios politika, mūsų pareiga – padėti aukoms ir atgrasyti agresorius. Turime užkirsti kelią tolesnei destabilizacijai.
Negalime tyliai stebėti, kaip žmogaus teisės tampa karinės intervencijos įkaitėmis. Tarptautinės organizacijos, ypač Žmogaus teisių taryba, turi stiprinti savo pastangas.
Turime būti ryžtingi ir greiti, nes tokie kariniai konfliktai sužlugdo žmonių likimus ir sunaikina daugybę nekaltų gyvybių. Todėl labai svarbu griežtai laikytis pagrindinės Žmogaus teisių tarybos nuostatos, teigiančios, kad „niekas neturėtų būti paliktas nuošalyje ir nė viena žmogaus teisių neturėtų būti ignoruojama“.
Kad šis tikslas būtų įgyvendintas, mes turime aktyviai veikti pasauliniu mastu. Turime glaudžiai bendradarbiauti su žmogaus teisių gynėjais ir pilietinės visuomenės nariais visur, kur jie jaučia grėsmę ar yra įbauginti.
Norėčiau pabrėžti, kad Lietuva smerkia bet kokius bandymus vykdyti politiniais motyvais grindžiamą persekiojimą, represijas, savavališkus areštus ir sulaikymus, kankinimus ir žudymus. Negalima toleruoti pastarojo meto pastangų atkurti paralyžiuojančią baimės atmosferą, kurią plačiai naudojo totalitariniai režimai.
Visi turėtume visokeriopai gerbti susirinkimų ir asociacijų laisvę, žodžio laisvę, religijos bei tikėjimo laisvę. Tarptautinė bendruomenė negali pritarti tam, kad nevyriausybinės organizacijos būtų priskiriamos užsienio agentams ar ekstremistinėms organizacijoms. Savavališkas pilietinės visuomenės organizacijų uždarymas, parodomieji politiniai teismo procesai taip pat yra neleistini.
Ponios ir ponai,
lemiamas mūšis dėl mūsų ateities tik prasideda. Gyvybinga pilietinė visuomenė, kurios nevaržo grasinimai, bauginimai ir represijos, bus itin svarbi skatinant ir saugant žmogaus teises visame pasaulyje. Lietuva tikisi prisidėti prie Žmogaus teisių tarybos veiklos, kad tai taptų realybe.
Linkiu visokeriopos sėkmės tiems, kurie dirba taikos ir žmogaus teisių labui. Kartu sustabdykime karą Ukrainoje, kad mūsų darbus visi prisimintų!
Gitanas Nausėda,
Lietuvos Respublikos Prezidentas