Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį kalbėdamas Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos (JT ŽTT) aukšto lygio segmente pabrėžė, kad dėl žiaurios Rusijos ir Baltarusijos agresijos Ukrainoje „tarptautinė taisyklėmis grindžiama tvarka skyla į gabalus, o jos nuolaužos kelia grėsmę pasauliui, kokį mes jį pažįstame“, praneša Prezidentūra.
Pasak šalies vadovo, karas prieš Ukrainą yra nusikaltimas žmogiškumui, kurio poveikis žmogaus teisių padėčiai pasaulyje gali būti juntamas ištisus dešimtmečius. Prie tragedijos prisidėjo ir tarptautinės bendruomenės abejingumas bei nuolaidžiavimas Rusijai.
„Deja, einama gerai pramintu keliu. Jau anksčiau matėme išpuolius prieš Sakartvelą, Moldovą ir Ukrainą. Buvome liudininkai, kaip Rusijos tankai pakeliui į Tbilisį atidavė pagarbą Josifui Stalinui, o Kryme ir Donbase miestų gatvėmis klajojo „žali žmogeliukai“. Rezultatas?
Iš pradžių silpna pirminė reakcija, paskui atsargus nuolaidžiavimas ir galiausiai tylus situacijos normalizavimas“, – sakė Prezidentas, pabrėžęs, jog dabar nuo tarptautinės bendruomenės priklauso, ar pavyks sustabdyti agresorius, užkirsti kelią tolesnei destabilizacijai ir padėti karo aukoms.
„Turime būti ryžtingi ir greiti, nes tokie kariniai konfliktai sužlugdo žmonių likimus ir sunaikina daugybę nekaltų gyvybių“, – sakė šalies vadovas.
Prezidentas savo kalboje taip pat kvietė aktyviai veikti pasauliniu mastu, kad niekas nebūtų paliktas nuošalyje ir nė viena žmogaus teisė nebūtų ignoruojama. Tam reikia glaudžiai bendradarbiauti su žmogaus teisių gynėjais ir pilietinės visuomenės nariais, netoleruojant kai kurių valstybių bandymų „atkurti paralyžiuojančią baimės atmosferą, kurią plačiai naudojo totalitariniai režimai“.
Šalies vadovas pabrėžė, kad būtina visokeriopai gerbti ir ginti susirinkimų ir asociacijų laisvę, žodžio laisvę, religijos bei tikėjimo laisvę, kovoti su savavališkais nevyriausybinių organizacijų uždarymais, parodomaisiais teismo procesais ir kitomis persekiojimo formomis.
Prezidentas išreiškė viltį, kad Lietuva, pirmą kartą tapusi visateise JT ŽTT nare 2022–20224 m. laikotarpiui, reikšmingai prisidės siekiant organizacijos tikslų žmogaus teisių apsaugos srityje.
Agresija prieš Ukrainą – nusikaltimas akivaizdus, tačiau tarptautinis Hagos tribunolas, užuot iškėlęs šių nusikaltimų pagrindu ikiteisminį baudžiamosios atsakomybės tyrimą nusikalstamiems veiksmams komandas duodančiam Putinui, vis dar tyli.
Žmonija laukia, kad išgirstų, jog pagaliau išduotas tarptautinis arešto orderis jam.