Vasario 23 d. Kijeve susitikę Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos – Liublino trikampio – Prezidentai pasirašė deklaraciją, griežtai smerkiančią Rusijos Federacijos sprendimą pripažinti Luhansko ir Donecko liaudies „respublikas“ esančias laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Lietuvos ir Lenkijos prezidentams Gitanui Nausėdai ir Andžejui Dudai (Andrzej Duda) už šalių draugystę ir paramą Ukrainai: „Vertiname Lenkijos ir Lietuvos pastangas stiprinant mūsų šalies gynybinius pajėgumus, teikiant ginklus, už paramą ir pagalbą, kuri pasklido po Ukrainą“, – sakė V. Zelenskis.
Jis pabrėžė, kad bandymai įtvirtinti Rusijos agresiją prieš Ukrainą aktyviai tęsiasi. „Atsakas Rusijos veiksmams buvo greitas ir tvirtas. Vakar ir užvakar buvo paskelbtos sankcijos prieš Rusijos Federaciją. /../ Mes tikimės, kad bus įvestos ir papildomos sankcijos“, – sakė V. Zelenskis.
Jis taip pat pabrėžė, kad yra nepaprastai svarbu, kad Vokietija sustabdė „Nord stream 2“ sertifikavimą. Pasak jo, labai svarbu visai sustabdyti šį projektą, nes jis naudojamas „kaip ginklas prieš Ukrainą ir visą Europą.
V. Zelenskis pareiškė, kad Europos saugumo ateitis sprendžiasi būtent čia ir dabar – Ukrainoje. Padėkojęs Lietuvai ir Lenkijai už tai, kad pirmosios pripažino Ukrainos europinę perspektyvą ir ją palaikė, Ukrainos prezidentas vylėsi, kad ir kitos ES šalys paseks Lietuvos ir Lenkijos pavyzdžiu.
„Lietuva nepripažins jokių bandymų pakenkti teritoriniam Ukrainos vientisumui, kaip ir niekada nepripažinsime neteisėtos Krymo aneksijos“, – sakė G. Nausėda ir patikino Ukrainos prezidentą, kad Ukraina neliks viena Rusijos agresijos akivaizdoje ir sulauks visokeriopos Lietuvos ir visos Europos paramos.
Komentarai žiniasklaidai po susitikimo su Ukrainos ir Lenkijos vadovais
Komentarai žiniasklaidai po susitikimo su Ukrainos ir Lenkijos vadovais Volodymyru Zelenskiu ir Andrzejumi Duda.
Posted by Gitanas Nausėda on Wednesday, February 23, 2022
Liublino trikampio Prezidentai deklaracijoje Rusijos sprendimą pavadino šiurkščiu tarptautinės teisės normų ir principų pažeidimu bei teigia, kad Rusija sąmoningai ir vienašališkai pasitraukė iš Minsko susitarimų, todėl jai tenka visa atsakomybė už tolesnį saugumo padėties Ukrainoje blogėjimą.
„Dar kartą patvirtiname savo tvirtą įsipareigojimą remti Ukrainos suverenumą, nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą jos tarptautiniu mastu pripažintose sienose bei teritoriniuose vandenyse“, – teigia Prezidentai.
Liublino trikampio šalių vadovai taip pat pabrėžia, kad, atsižvelgiant į reikšmingą pažangą įgyvendinant Asociacijos susitarimą ir vidines reformas bei dabartinius saugumo iššūkius, Ukraina nusipelno ES kandidatės statuso ir Lietuva bei Lenkija rems Ukrainą siekiant šio tikslo.
Prezidentai taip pat ragina Rusiją deeskaluoti situaciją ir atitraukti savo ginkluotąsias pajėgas, dislokuotas prie Ukrainos sienų ir laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose, bei susilaikyti nuo bet kokių tolesnių karinių veiksmų.
Skelbiame deklaraciją:
Bendras Ukrainos Prezidento, Lenkijos Respublikos Prezidento ir Lietuvos Respublikos Prezidento pareiškimas dėl Rusijos Federacijos sprendimo pripažinti vadinamąsias LLR ir DLR
2022-02-23
Mes, Ukrainos, Lenkijos Respublikos ir Lietuvos Respublikos – Liublino trikampio – Prezidentai, susitikę 2022 metų vasario 23 dieną Kijeve, kuo griežčiausiai smerkiame Rusijos Federacijos sprendimą pripažinti kvazivalstybes – vadinamąsias Luhansko liaudies respubliką (LLR) ir Donecko liaudies respubliką (DLR) – laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose.
Šis neišprovokuotas agresyvus Rusijos žingsnis yra dar vienas šiurkštus pagrindinių tarptautinės teisės normų ir principų, įskaitant Jungtinių Tautų Chartiją, taip pat saugumo garantijų, suteiktų Ukrainai pagal 1994 metų Budapešto memorandumą, pažeidimas.
Rusija sąmoningai ir vienašališkai pasitraukė iš Minsko susitarimų, todėl jai tenka visa atsakomybė už tolesnį saugumo padėties vietoje blogėjimą.
Dar kartą patvirtiname savo tvirtą įsipareigojimą remti Ukrainos suverenumą, nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą jos tarptautiniu mastu pripažintose sienose bei teritoriniuose vandenyse. Rusijos Federacijos sprendimas pripažinti vadinamąsias LLR ir DLR neturės jokių teisinių pasekmių.
Raginame tarptautinę bendruomenę imtis ryžtingų ir plataus masto veiksmų reaguojant į šį dar vieną Rusijos įvykdytą agresijos aktą prieš Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą. Šiame atsake turėtų būti numatytas spartus griežtų sankcijų Rusijos Federacijai paketo taikymas, įskaitant priemones, nukreiptas prieš „Nord Stream 2“ projektą.
Raginame Rusiją deeskaluoti situaciją ir atitraukti savo ginkluotąsias pajėgas, dislokuotas prie Ukrainos sienų ir laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose, bei susilaikyti nuo bet kokių tolesnių karinių veiksmų.
Lenkijos ir Lietuvos Prezidentai palaiko Ukrainą ir visiškai pritaria bei remia jos pastangas diplomatinėmis ir taikiomis priemonėmis išspręsti Rusijos ir Ukrainos konfliktą.
Ukraina nusipelno mūsų tvirčiausios paramos savo europiniams ir euroatlantiniams siekiams, kurie atitinka laisvą ukrainiečių tautos valią ir pasirinkimą.
Lietuva ir Lenkija dar kartą patvirtina remiančios Ukrainos europinę perspektyvą, numatytą 2021 metų kovo 18 dieną ir gegužės 3 dieną pasirašytose bendrose deklaracijose.
Pabrėžiame, kad, atsižvelgiant į svarią pažangą įgyvendinant Asociacijos susitarimą ir vidaus reformas, taip pat į dabartinius saugumo iššūkius, Ukraina nusipelno Europos Sąjungos kandidatės statuso, o Lietuvos Respublika ir Lenkijos Respublika rems Ukrainą siekiant šio tikslo.
Kartu su Ukraina. Šiandien ir ateityje.
Слава України!
Posted by Gitanas Nausėda on Wednesday, February 23, 2022