Sausio 31 d. įvyko Aukštaitijos regioninės etninės kultūros tarybos (AREKGT) pirmasis nuotolinis posėdis.
Tarybos nariai pasveikino doc. dr. Dalią Urbanavičienę su perrinkimu Etninės kultūros globos tarybos (EKGT) pirmininke. D. Urbanavičienė pristatė EKGT 2022 metų veiklos planą, pabrėždama svarbiausius šių metų veiklos iššūkius bei lūkesčius.
Posėdyje buvo patvirtinta AREKGT 2021 metų veiklos ataskaita bei 2022 metų veiklos planai, kuriuos pristatė AREKGT pirmininkė Dalia Urbonienė.
Taip pat buvo svarstomas IV Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados II (regioninio) etapo datos, laiko ir pobūdžio bei vertinimo komisijos sudarymo klausimai. Juos pristatė dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė, AEKGT narė, EKGT Užsienio lietuvių bendruomenių ir etnografinių regionų koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Aukštaitijos regionui.
Posėdyje nuspręsta IV Lietuvos mokinių etninės kultūros olimpiados II (regioninio) ratą surengti nuotoliniu būdu vasario 23 d. Šiais metais aukštaičiai žada ypač gausiai dalyvauti Olimpiadoje: net 56 mokiniai (5–6 kl. grupėje – 16, 7–8 kl. – 17, 9–12 kl. – 23) iš 13 savivaldybių kovos dėl teisės dalyvauti respublikiniame rate.
Į olimpiados vertinimo komisiją buvo pasiūlyti šie nariai: Ala Beliajeva, Vitalija Vasiliauskaitė, Daiva Adamkavičienė, Renata Budrienė, Alma Pustovaitienė, Rasa Kulytė-Libienė, Lina Vilienė, Mindaugas Karčemarskas ir dr. Aušra Zabielienė. Regioninį Olimpiados turą organizuos ir tiesiogiai su dalyviais ir jų pedagogais kontaktuos dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė. Komisijos pirmininkė yra D. Urbonienė, sekretore dr. R. Mikštaitė-Čičiurkienė.
Buvo pristatytas ir aptartas vienas iš aktualiausių ir svarbiausių AEKGT klausimų – Aukštaitijos regiono heraldikos klausimas, kurį pristatė Jonas Vaiškūnas, AREKGT narys, EKGT narys ir AREKGT heraldikos darbo grupės pirmininkas. Taryba supažindinta su heraldikos simbolių mitologiniu, etniniu ir istoriniu išaiškinimu. Buvo aptarti ir tolimesni darbo grupės veiksmai bei kovo mėnesį numatyta vieša diskusija su Aukštaitijos regiono savivaldos vadovais.
Aptartas institucijų, deleguojančių narius į AREKGT, sąrašo pakeitimo klausimas, kurį pristatė doc. dr. EKGT pirmininkė D. Urbanavičienė. Atsižvelgiant į Aukštaitijos regiono teritorinį dydį ir jai priklausančių savivaldybių bei etninę kultūrą puoselėjančių organizacijų gausą, Taryba nusprendė EKGT teikti siūlymą padidinti institucijų, deleguojančių narius į AREKGT skaičių iki 35.
Posėdyje buvo svarstomas ir LNKC kreipimasis dėl Šiaudinių sodų tradicijos nominacinės bylos parengimo UNESCO Reprezentatyviajam žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašui bei EKGT raštas dėl saugomų teritorijų valdymo sistemos pertvarkos, adresuotas Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai.
EKGT yra Seimo ir Vyriausybės ekspertas ir patarėjas etninės kultūros valstybinės globos ir politikos klausimais. EKGT yra atskaitinga Seimui. EKGT visuose penkiuose Lietuvos etnografiniuose regionuose atstovauja regioninės tarybos.
Parengta pagal AREKGT pranešimą
Smagu, kai darbuojamasi komandoje. Tikiuosi, kad Aukštaitijos herbas, įskaitant pietų (Kalvarija, Vilkaviškis, Marijampolė), vidurio (Kaunas), šiaurės (Šiauliai, Panevėžys) ir šiaurės rytų (Utena, Zarasai, Ignalina), pagal šias teritorijas bus apibendrintas tinkamai. Ir pateiktų pavyzdžių aptarimą, manau, “Tėviškės alko” bendrijoje derėtų padaryti.