Lapkričio 11 d., antradienį, 15 val. Vilniuje, Etninės globos tarybos (EKGT) patalpose (Tumo-Vaižganto g. 4-1) bus atidaryta paroda „Aukštaitijos regiono tapatybės ženklai – raštai, formos ir spalvos“.
Etninės kultūros globos taryba, siekdama visuomenę geriau supažindinti su atskirų regionų tautodailės, etnoarchitektūros darbais ir regionų tapatybės ženklais, nuolat rengia parodas savo patalpose. Paroda „Aukštaitijos regiono tapatybės ženklai – raštai, formos ir spalvos“ bus pristatytas jau ketvirtas regionas, kurį atstovaus Panevėžio ir Utenos krašto tautodailininkų darbai.
Spalvų margumu akį trauks panevėžiečių Vilių šeimos – Irenos, Linos ir Gvido – kurtos pintinės juostos, kurioms suteiktas Tautinio paveldo produkto sertifikatas. Aukštaitiškos pintinės ir vytinės juostos nors yra paprastų geometrinių raštų, bet išsiskiria spalvingumu. Jos buvo plačiai naudojamos: tai neatskiriama tautinių rūbų dalis, jomis buvo puošiami kiti tekstilės gaminiai, jos naudojamos krikštynų ir laidotuvių apeigose, buityje naudotos kaip puošnios vadelės.
Greta aukštaitiškų juostų puikiai dera uteniškio tautodailininko, pagal profesiją policininko Albino Šileikos drožtos prieverpstės, kurios žavi tradicine kompozicija, išlaikytomis formomis, itin kruopščia drožyba. Jo sukurtos verpstės, prieverpstės, rankšluostinės – puikus aukštaitiškas suvenyras.
Dar viena uteniškė tautodailininkė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė – be galo kūrybingas žmogus. Ji ir poetė, ir tradicinių karpinių meistrė, ir margučių margintoja, ir sodų rišėja, ir grafikė. Parodoje pristatomi O. Bražėnienės karpiniai ir grafikos darbai.
Keramikas Vytautas Valiušis – Lietuvos puodžių karalius, garsus senųjų puodžių tradicijų tęsėjas, keramikos plenerų ir parodų organizatorius, originalių tradicinės ir šiuolaikinės keramikos darbų kūrėjas. Jis puikiai jaučia tradicinių keramikos dirbinių formas, proporcijas, kurios ir pristatomos parodoje.
Parodos puošmena – aukštaitės tautiniai rūbai. Juos sukūrė tekstilininkai iš Panevėžio Marija ir Kęstutis Simonavičiai. Kęstutis yra audėjas, o Marija – siuvėja. Aukštaičių tautinis kostiumas išsiskiria pintinėmis juostomis, puošniais galionais, baltomis, raudonais žičkais puoštomis drobinėmis prijuostėmis, baltais nuometais.
Aukštaitija – didžiausias ir margiausias Lietuvos etnografinis regionas. Margiausias tarmėmis, tautinio kostiumo spalvomis, etnoarchitektūros įvairove. Tačiau visus aukštaičių skirtingumus į vieną visumą sujungia 2006 m. Heraldikos komisijos patvirtinta Aukštaitijos vėliava, kurioje įrašas lotynų kalba Patriam tuum mundum existima skelbia, jog savo tėvynę laikyk visu pasauliu. Čia tavo pasaulio pradžia.
Atidarant parodą liaudiškas ir autorines dainas bendrine kalba ir tarmiškai atliks Aukštaitijos regioninės tarybos narys Algirdas Svidinskas. Paroda veiks iki 2014 m. gruodžio 17 d., aplankyti ją galima prieš dieną paskambinus ar parašius į EKGT.