Šioje knygoje pasakojama apie dramatišką Lietuvos istorijos laikotarpį – ginkluotą tautos pasipriešinimą raudoniesiems okupantams, pradedant 1941 m. birželio sukilimu ir baigiant partizanų kovomis, kurios užsitęsė iki pat šeštojo dešimtmečio pradžios.
Daugiausia dėmesio skiriama ginkluotiems susirėmimams ir mūšiams, narsiausioms Laisvės kovotojų operacijoms, pasaloms ir išpuoliams prieš kur kas gausesnį priešą – sovietų enkavėdistų būrius ir jų vietinius pakalikus.
Toli gražu ne visi susirėmimai su okupantais Laisvės kovotojams baigėsi sėkmingai, tačiau net skaudūs pralaimėjimai tapo jų ryžto, narsos, pasiaukojimo ir meilės Tėvynei pavyzdžiu.
Autorius Povilas Gaidelis ne tik smulkiai aprašo svarbiausių mūšių (tokių kaip Panaros, Kiauneliškio kautynės, Kalniškės mūšis, Merkinės puolimas ir t.t.) įvykius, bet ir skiria dėmesio Laisvės kovotojų iškiliausioms asmenybėms, partizanų mokymams, ginkluotei, netektims, net buičiai.
Knygoje remiamasi istorikų darbais ir liudininkų prisiminimais, pasakojama apie lietuvių ir latvių Laisvės kovotojų bendrus veiksmus.
Tose kruvinose kautynėse, paženklintose daugybės kritusių partizanų krauju, buvo rašomi didingi, bet kartu be galo tragiški XX a. Lietuvos istorijos puslapiai.
Be šios P. Gaidelio knygos, leidykla „Briedis“ taip pat yra išleidusi „100 širdžių ant laisvės kovų aukuro“, kurioje pateikiamos Laisvės kovotojų biografijos.
Leidykla „Briedis“. Povilo Gaidelio knyga „Lietuvos kovos dėl laisvės 1941–1953“.