Sausio 14 dieną prasidėjo siūlymų teikimo laikas Prezidento Valdo Adamkaus premijai gauti.
Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus ir Danos Gedvilienės Fondo premija bus įteikta už visuomenės dėmesio ir pagarbos vertus pasiekimus bei pastangas apsaugoti ir atstatyti gamtinę aplinką Lietuvoje ir kaimynystėje bei užtikrinti išteklių tvarumą.
„Premijai kviečiame teikti pasiūlymus už mokslinius tyrimus ar išradimus, dėmesį į aplinkosaugos problemas atkreipiančias pilietines asmenų ar organizacijų veiklas.
Taip pat laukiami teikimai atliepiantys politikos sprendimus ar verslo sumanymus, siekiančius sukurti tvaresnį vystymąsi ir švaresnę ateitį išrasdami arba pritaikydami pažangiausius sprendimus“, – pasakoja Prezidentinės bibliotekos-muziejaus direktorius Arūnas Antanaitis.
Siūlymai Prezidento Valdo Adamkaus Premijai (5 tūkst. eurų) gauti yra priimami nuo šių metų sausio 14 d. iki kovo 21 d.
Premijos nugalėtojas bus paskelbtas Tarptautinę motinos žemės dieną – balandžio 22 d. , o iškilmingas Premijos įteikimas vyks birželio 4 d. – Tarptautinės aplinkos apsaugos dienos išvakarėse – Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode.
Pernai metais atnaujintos Prezidento Valdo Adamkaus Premijos gavėju tapo dokumentinio filmo „Sengirė“ režisierius Mindaugas Survila, atkreipęs plačiosios visuomenės dėmesį į neeksploatuojamų miškų išsaugojimo būtinybę.
Premijos steigėjai – Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus ir Danos Gedvilienės fondas. Fondo valdytojas Gabrielius Gedvila yra Prezidento Valdos Adamkaus jaunystės draugas.
Jo velionė žmona Dana buvo aistringa aplinkosaugos gerbėja. Po jos mirties šeima nutarė įsteigti fondą ir jos sukauptas lėšas skirti Lietuvos aplinkosaugos gerinimui.
Prezidentas Valdas Adamkus, iki 1997 m. buvo JAV Aplinkos apsaugos agentūros Didžiųjų ežerų regiono vadovas. 17 metų buvo šio regiono vadovas, iš viso joje pradirbo 26 metus.
1992–2005 metais buvo teikiama paties V. Adamkaus sumanyta aplinkosaugos premija, kuria buvo siekiama prisidėti prie aplinkosaugos plėtros Lietuvoje.
2021 metais atkurta premija remiasi Jungtinių Tautų „Žemės čempionų“ (UN The Champions of the Earth) formatą.
Apie kategorijas, kuriose galima teikti pasiūlymus ir visas kitas žinias galima pasiskaityti čia.