Gruodžio 29 d., trečiadienį, 16 val. Vilniaus Chodkevičių rūmuose (Didžioji g. 4) vyks 2021 m. Algio Kalėdos apdovanojimo teikimo iškilmės.
Iškilmėse dalyvaus 2021 m. A. Kalėdos apdovanojimo pelnytojai dr. Viktorija Šeina ir dr. Kamilis Pecela bei 2020 m. šį apdovanojimą pelniusi dr. Laura Laurušaitė, Algio Kalėdos apdovanojimo komisijos pirmininkė doc. dr. Žydronė Kolevinskienė, prof. dr. Vaidotas Subačius, doc. dr. Asta Vaškelienė, dr. Nida Gaidauskienė, prof. dr. Laima Kalėdienė, gros Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokiniai.
A. Kalėdos apdovanojimas nuo 2017 m. kasmet teikiamas už reikšmingus pastarųjų trejų metų Lietuvos literatūros paveldo, lietuvių-lenkų literatūrinių ryšių, komparatyvistikos ir kultūrų sąveikos tyrimus: monografijas, studijas, straipsnių ciklus, moksliškai parengtas šaltinių ir jų vertimų publikacijas.
Šio apdovanojimo steigėjas yra – Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas (LLTI), o rėmėja – Kalėdų šeima. Iškilmių rengėjai – Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos dailės muziejus – Vilniaus paveikslų galerija.
Dr. Viktorijai Šeinai šių metų A. Kalėdos apdovanojimas skirtas už literatūros kanono formavimosi tyrimus, už monografiją, atskleidžiančią kaip kito modernios lietuvių kultūros santykis su Adomo Mickevičiaus kūrybos palikimu ir lenkų kalba sukurtu literatūros paveldu.
Dr. Kamiliui Pecelai – už Vilniaus lietuvių ir lenkų literatūrų tyrimus, lietuvių grožinės literatūros, egodokumentikos ir fundamentalių intelektualinių šaltinių vertimus į lenkų kalbą, eseistinę lietuvių kultūros refleksiją.
Renginyje bus įteiktas ir 2020 m. dr. L. Laurušaitei skirtas A. Kalėdos apdovanojimas, kuris pernai dėl koronaviruso epidemijos iškilmingai teikiamas nebuvo. L. Laurušaitei šis garbingas apdovanojimas skirtas už – Lietuvos literatūrologinę komparatyvistiką naujomis metodologinėmis įžvalgomis praturtinančius lyginamuosius baltų literatūrų tyrimus.
Literatūrologas, habilituotas daktaras Algis Kalėda (1952-2017) 1970-1972 studijavo lituanistiką Vilniaus universitete, 1972-1977 – polonistiką Jogailaičių universitete Krokuvoje.
Nuo 1977 jis dirbo Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, nuo 1984 m. dėstė Vilniaus universitete, aktyviai dalyvavo čia steigiant Lenkų filologijos katedrą, ilgus metus buvo jos vedėjas, nuo 1999 – profesorius, 1991-1993 dėstė Varšuvos universitete. 2001-2008 A. Kalėda buvo LLTI direktorius.
A. Kalėdos akademinis, kūrybinis dėmesys labiausiai ir krypo į lituanistikos ir polonistikos sritis, išplėtotas komparatyvistines studijas, šiuolaikinės literatūros analizę, lenkų literatūros vertimus.
Jis buvo veiklus tiltų tarp lietuvių ir lenkų kultūrų kūrėjas, geranoriškai pagelbstintis kiekvienam, einančiam šiuo keliu.