Lapkričio 19 d., penktadienį, įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimą, nukeltas miesto centre stovėjęs Petro Cvirkos paminklas.
„Po ilgų diskusijų ir šį rudenį priimtų sprendimų miesto taryboje, dar viena viešoji Vilniaus erdvė yra išlaisvinama nuo sovietinės propagandos simbolio. Šis P. Cvirkos paminklas turėjo būti iškeltas prieš 30 metų, kai visoje Lietuvoje virto Lenino paminklai.
Sostinėje viešosiose erdvėse turi stovėti paminklai ir pagarbos ženklai mūsų herojams, o ne okupantų kolaborantams“, – sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Paminklo nukėlimo ir skvero sutvarkymo darbai truks tris dienas.
Sukurs žalią oazę
Sutvarkius sklypą, erdvė bus apželdinta ir pritaikyta miestiečių reikmėms. Centrinė klomba bus apsodinta krūmais, šalia įrengti suoliukai, sukurta poilsio erdvė.
„Laikini sprendimai turi būti praktiški ir patogūs čia dažnai besilankantiems žmonėms. Dirbtinai užpildyti erdvės tikrai neskubėsime.
Kol kas jaukumą čia kurs želdiniai, o detalesnis teritorijos sutvarkymo planas atsiras ruošiant bendrą viso skvero pertvarkymo viziją, tačiau erdvė ir toliau bus skirta vilniečių atokvėpiui“, – aiškina vicemeras.
Vilniaus miesto savivaldybė primena, kad Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba įtraukė skverą Pylimo ir Pamėnkalnio gatvių sandūroje į saugomų kultūros vertybių registrą. Tarp vertingųjų skvero savybių – takų tinklas, terasomis suskirstytas reljefas, akmeninės sienutės ir laiptai, išplanavimo kompozicija. Visos šios architektūrinės detalės bus išlaikytos, o teritorija ir toliau tarnaus poilsiniais, rekreaciniais tikslais.
Paminklą perims Lietuvos nacionalinis muziejus
Remiantis Vilniaus miesto savivaldybės tarybos priimta rezoliucija ir pagal ją parengtu Tarybos sprendimu, P. Cvirkos paminklas ir Žaliojo tilto skulptūros bus perduotos valstybės nuosavybėn.
Paminklą perimti ketina Lietuvos nacionalinis muziejus. Iki paminklo perdavimo eksponavimui, skulptūrą ir postamentą žadama saugoti „Grindos“ teritorijoje.
Kuo mažiau balvonų – tuo geriau.
Aplamai manau, kad praktika statyti paminklus žmonėms, asmenvardžiais vadinti gatves, tiltus, net mokyklas bei elektrines yra ydinga praktika.
Nežianau, ar visose Skandinavijos šalyse taip yra, tačiau Islandijoje jūs nerasite gatvės, pavadintos asmenvardžiu. Ir tai labai išmintinga pozicija.
Suomija turi du paminklus Leninui. Vieną padovanojo Leningradas, kitą Talinas. Nekompleksuoja. Buvo kaip buvo. Nenaikina istorijos. Neplėšo puslapių. Kodėl Lietuvos karo maro ir energetikos mafija plėšo ? Ko stengiasi atsikratyti ? Kokia jų praeitis bado visiems akis ?
Aiskiai tamsta lenino pasiilgo…
O gal tiesiog kazkieno isakymus
vykdai ???
Smetona 1940 m. paliko Lietuvą su kariais, žmonėmis ir rašytojais Sovietams, o P. Cvirka kaip Lietuvos rašytojas gerbdamas Prezidentą vykdė jo valią atlikdamas to palikimo įforminimo procedūras. Jeigu užsimojame prieš Rašytoją, tai užsimokime ir prieš Prezidentą. Nes priešingu atveju gaunasi vadinami dvigubi standartai. Dabar Prezidento gatvė tai ramiausiai puikuojasi Vilniuje… O juk nesvietiškai daug tautai kainavo tas Smetonos 1939 m. spalio 10 d “gišeftas” su sovietais – “Vilnius mūsų, o mes rusų”… Ar į tą kainą nepatenka ir rašytojo gyvenimo tragedija…
Ligonio logika
Ar ne vicemero V. Benkunskio išmanymo būsi…
Nežino, kaip aikštę pavadins?
Paprasta – labiausiai nusipelniusio Vilniui jo niokojimo srityje vardu.
Va, dabar KM-ras dabar per TV su Miliūte kalbėdamas ir Krikštaponį paminėjo. Ir ten pasieks Vilniaus savivaldybės rankos?.
Danas NAGELĖ: Politikams dvejinasi
– respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/bus_isklausyta/danas_nagele__politikams_dvejinasi/
Kažkur kažkas parašė, jog labiausiai suinteresuoti naikinti to meto ženklus būtent buvusių stribų, partsekretorių, tardytojų ir pan. palikuoniai – kad jiems ir jų palikuoniams tai netrukdytų karjeros kelyje (dabar, žiūrėk, ima ir beda pirštu tai į tą, tąi į aną.).
O į paminklo vietą ką nors sugalvos – cisterną, vamzdį, suraizgyto kabelio gniutulą ar šiuolaikinio skonio suolą užkels. Bent jau paskutiniai savivaldybės finansuoti „kūriniai” jos pažangų skonį rodo.
Ponas Valdas Benkunskas -ne iš kelmo išspirtas vyras, pagal Žemaitę, o su Lietuvos patriotiškų spindulių aureole, nes nepabūgo sovietinio režimo tąsos siekiančių “kareivėlių” šūkavimų. Turėsime švarų parkelį be kolaboranto cvirkiuko. Valio!!!
Va, kur šuo pakastas…
O niekaip nesumojau, kaip čia yra, kad sostinės(!!!) savivaldybė nemato, kaip vienas po kito naikinami Laisvės kovotojų atminimo ženklai, kaip trukdoma juos įrengti. – Taigis aureolė pakrypsta į šoną, nusmunka iki ausų, akis uždengia, ir nieko žmogelis nemato! O tada siautėja mieste, kas tik nori – Škirpos al. pervadina, tai J. Noreikos atminimo lentą suknežina, tai kabinti ją trukdo, tai Lukiškių a. kapsulę pavagia, tai Tautos kovoms skirtą paminklą trukdo pastatyti, tai čia, tai ten dar ką pridirba…
Laimė, pastarajam ponui, gal už vienos iš daugybės styrančių sostinės šaligatvio plytelių užsikabinus ir kluptelėjus, aureolė žemiau ausų nusmuko, ir tada pamatė kad sostinės viduryje yra dar viena aikštė, kurios jų rankos dar nebuvo pasiekusios? Įdomu, kad imdamiesi Cvirkos aikštės labai išmintingai į pirmą eilę išstūmė šį poną, kad už jį viršesnis ponas šioje istorijoje „nipričiomnas” liktų…
O aš niekaip nesupratau, kaip ligi šiol aršiai prieš viską, kas su Tautos istorija ir kovomis susiję, puolusieji, nė iš šio, nė iš to pasuko priešinga kryptimi, pradėjo didvyrišką kovą su kolaborantais…Tiesiog per naktį pasikeitė pasaulėžiūra, įsitikinimai…
Dėjai, Petrai, parašą? Dėjai. Tai ir keliauk kartu su juo į užmarštį.
Jo vietoj reiketu paminkla
Herkui Montei pastatyti…
Visai geras pasiūlymas.
Tai , kad daugumoje šalių (net kultūringų), išvijus užgrobėjus, buvo vykdomas atsiskaitymas su parsidavėliais. Pvz; prancūzų mergos , jokių parašų niekur nepadėjo, tik su vokietukais pasivoliojo. Kirpo plikai, kaip aveles viešai. Ir ką , ir nieko – visiems buvo gražu.
Taigi . Nematau jokios “babarystės” Vilniuje su PC akmeniu.
Tai ne barbaryste , o
Teisingu Lietuviu tautos vertybiu atgaivinimas… gaivus pavasario oras…
Atgymimo dvasios alsavimas…
Ar gerai, kad sostinėje nebeliks Petro Cvirkos paminklo?
Taip, pagaliau …………….6.98%
Ne, tai mūsų istorija…..83.74%
Man nesvarbu ………9.29%
Data: 2021-11-19 10:21:49
Viso dalyvių: 5245
Melas begediskas Melas…
Siulyciau Jono Vaiskuno cenzurai tokia propaganda is geltonosios spaudos net neviesinti…
Ar kas dar prisimena kaip Tomkus pavoge
Sajudziui paaukotus zmoniu pinigus
Ir privatizavo “Respublika”…???
Ar tokia trumpa jusu atmintis ?
30 metu prireike kad Sveikas protas
Nugaletu !!!???
Taip, labai ilgai tam stribiniam “chunveibinų protui” – ne kurti, o griauti – prisėjo laukti savo meto…
Ejau pries menesi su savo anukais pro
P Cirkos paminkla …vaikai klausia: seneli,
kieno atminimui sita skulptura pastatyta…
Sakau: maskoliu okupantu kolaborantui…
Tevynes isdavikui…kuris turejo astru liezuvi…
Anukai klausia: tai kodel jam paminkla pastate…?
As sakau : mes nestatem ..tai musu priesai pastate sita paminkla….
Vaikai paziurejo i mane …pasimete…
Labai aukštai vertinu ,,Žemynos” komentarus,bet šį sykį apgailėstauju dėl Jos užsispyrimo ginant didelio lietuvių tautos ir Lietuvos valstybės išdaviką P.Cvirką. Kuo gabesnis ir svaresnis intelektualas,tuo didesnė jo politinė ir moralinė prieš tautą ,valstybę atsakomybė. Panašiais į P.C.buvo gana daug intelektualų ,pvz.S.Nėris ,A.Venclova…Tad,ne visi intelektualai yra inteligentai. Joks inteligentas neišduoda savosios tautos ir valstybės.Antra,- P.Cvirkos paminklas nėra naikinamas,- tik graudu tai,kad atiduodamas į labai iškilią vietą -Nacionalinį muziejų,užuot į Grūto parką.
Ne, nesakyčiau, jog mirtinai teisinu. Tik bandau išsiaiškinti, kodėl to meto jaunimas kas spjovė į senas, per amžius pasitvirtinusias tiesas, o kas leidosi apkvailinamas, kaip kad dabar mes, patikime telefono skambučiu ar el. žinute, liepiančia kažką paspausti, kažką įrašyti, arba triukšmingiausiais keisčiausių „ŽT” gynėjais
Gimė kaime 1909.
Vikipedijja: „1931–1932 m. gyveno Paryžiuje. Dirbo žurnale „Trečiasis frontas“, kurį nuo penktojo numerio finansiškai rėmė pogrindinė Lietuvos komunistų partija (LKP), vėliau bendradarbiavo LKP organizuotame ir finansuotame žurnale „Literatūra“. 1934 m. priimtas į Lietuvių rašytojų draugiją.”
Berods, 1934 m. (o gal ir anksčiau) gabų vyruką jau globojo A. Sniečkus… O Paryžiuje vaikiną iš Lietuvos kaimo globojo rašytojas Lui Aragonas – Gonkurų akad. narys, komunistas(!). Europoje tais laikais siautėjo Raudonosios brigados, feminizmas, dolorės Ibarurės, rozos liuksmeburgės ir kt. šiandieninių „AntiFa”, BLM, „Laisvės” ir pan. partijų bei judėjimų pirmtakai… – Ar galėjo jaunam naiviam kaimo berneliui nuo tokios „pažangos” neapsisukti galva?
Neprisimenu, ar ne jis rašė, kad Paryžiuje su kambarioku turėjo vienerias išeigines kelnes, todėl pramogauti ar pan. išeidavo pakaitomis. Lygintuvo neturėjo, tad „lygino” jas, po čiužiniu laikydami. Vadinasi, net ir studijoms Paryžiuje gauta stipendija iš skurdo negelbėjo. O šalis Lietuvos kaimynystėje šviesią ateitį jau „buvo” sukūrusi! – Taip jam teigė daugiau už jį mačiusieji, visokių jaunimo sambūrių autoritetai!
Jei jis augo dorovingoje ir dievobaimingoje šeimoje, giminėje, žinojo, jog meluoti nuodėmė, pats nemelavo ir tikėjo, jog „dideli” (suaugę) nemeluoja. Vyresnius tada gerbta, jais tikėta. Ir štai dideli dėdės, tarp jų ir Sniečkus, Lui Aragonas ir pan. Vakarų garsenybės pasakoja kaimo berneliui, kaip sukurti Rojų žemėje. Globoja jį finansiškai, ir jis patiki, jog visiems bus taip gerai, kaip su šiais „dėdėmis” jam, išeiviui iš kaimo, jei ir Lietuvoje įves komunizmą*.
Kai tokius talentingus „influencerius”, kaip Cvirka, Nėris į savo tinklus pasigauna, lengvai nepaleidžia – jie privalo atidirbti „labdariams”. Nebent jie pradeda kelti įtarimą, pradeda ideologinį „broką gaminti”. Įtartinos abiejų kūrėjų mirtys rodo, jog jiedu prarado partijos pasitikėjimą, ir buvo „novičioko” pirmtaku pavaišinti.
Paminklai ir kiti atminimo ženklai ne patiems kūrėjams, o pokariu gyvenusiems, pokario jaunimui skirti , kad įtikintų, jog tokie štai didžiuliai talentai iki galo tikėjo KP; kad nuslėptų tikrąją tiesą, kad netektų „klejmitj pozorom”, smulkiau viską aiškinti ir, galima, savo nusikaltimus atskleisti. To partija sau neleido: ja niekas neabejoja, juolab tokie talentingi kūrėjai! Štai todėl įtakingiausi tarpukario jaunimo dvasiniai vedliai lyg niekur nieko, turėjo būti pagerbti paminklais ir kt. ženklais.
Nemanau, kad A. Venclovą teisinga lyginti su šiomis dviem tragiškom asmenybėmis. Kažin, ar tie, kas ramiausiai po Cvirkos ir Nėries mirties darė partinę karjerą, nieko neįtarė. Vadinasi, tai jiems buvo priimtina? Bent jau nepaveikė tiek, kad bent atsitrauktų į nuošalę, toliau nuo tų, kas galimai asmeniškai rankas buvo susitepę.
………………………….
* Lygiai, kaip šiandien „Laisvės” partijos ir pan. jaunieji „liberalai” jiems pučiama migla tiki. Nemanau, jog visi BLM eitynėse dėl dozės ar pinigėlio dalyvavo, Ir tarp šių turėjo būti naivuolių. P. Cvirkos ir jo paminklo likimas turėtų kažką pasakyti bent kiek blaivaus proto dar turintiems jaunuoliams. Bent tai, kad vėl, kaip ir sovietmečiu, užčiaupiamos burnos, pasakos ar žodžiai skelbiami nusikalstamais, turėtų priversti suklusti. Jų vadovams tai jų verslas, jie varys toliau tą patį, naivių jaunų keliauninkų „į pažangą” ieškodami. Bet jaunimas neturėtų leistis kvailinamas. Bent jau neturėtų skubėti susisaistyti.
Įsivaizduokime
o jei ištrintume tą parašą ant postamento, aikštę pervadintume, ar bevardę paliktume – ar pakiltų ranka naikinti tokį, bevardį J. Mikėno kūrinį? Visą, koks jis yra – skulptūrą, taip susiliejančią su aikšte bei medžiais, ir aikštę, taip subtiliai pabrėžiančią tobulą skulptūrą, pastatytą taip tiksliai parinktoje vietoje?
Kai aikštė su paminklu atsirado, Vilniaus centras tarsi įgavo naują kvėpavimą. Koks poveikis, kai nuo šaligatvio apžvelgi aikštę! Mieste visi skuba, neturi laiko, todėl pereiti ja buvo savotiška dovana sau. Pavydėjau šalia tokios aikštės tylioje Rožių al. gyvenusiai bendradarbei ir tiems, kas galėjo sau leisti ten pabūti – su mažyliais, knyga, mezginiu. .
Tad ar keista, kad Ir savivaldybės estetams ta aikštė ypatinga:
„ Prestižinėje sostinės vietoje jis stovėjo 62 metus, nuo 1959-ųjų” 🙁
( – lrt.lt/mediateka/irasas/2000187185/62-metus-stovejes-sovietinio-veikejo-ir-rasytojo-petro-cvirkos-paminklas-nukeltas )
Prestižinė sostinės vieta! Jei tai būtų tik aikštė, jau seniai būtų „patvarkę”, bet – paminklas kliudo! Laimei, tai paminklas žmogui, kurio „CiViukas” suteptas. Taigi, šiuokart nebus triukšmo, koks buvo dėl Škirpos, Noreikos, Lukiškių a. ir kt. Šįkart galima laisvai naikinti, ruošti vietą savo puoselėjamiems planams, tačiau kol kas postringauti apie tai, kaip užgauti savivaldybės patriotiniai jausmai(!!!), kaip tobulins šią aikštę (juolab, patirties turi – Lukiškių a. patobulino nepataisomai… O ši aikštė bus patikėta neseniai išgarsėjusiai architektų grupei?
Vien paminklo įkomponavimas buvo architektūrinis šedevras, taip galėjo išeiti tik su didele meile savo miestui, savo kraštui darant.
Belieka tikėtis, kad išrinkus Vilniui protingesnę, o ne vaikogališkai besielgusią (ir ne tik šiuo atveju) valdžią, paminklas bus grąžintas į vietą, papildant informacija kokį juodą istorinį metą išgyveno tauta, jos rašytojai, kūrėjai, žmogus apskritai, parodant kas gi iš tikrųjų buvo ta komunizmo statyba “Tarybų Lietuvoje”.
Žodžiu, panašu, kad komunistų, stribų palikuonys šalina įkalčius iš viešumos, taigi ir iš ateinančių kartų sąmonės.
A. Venclovos muziejus – veikia. Superpatriotams visiškai nekliūva. L. Giros priešais ministerja neliko, bet yra L.Giros vardu pavadintos gatvės. Superpatriotams (rašytojams, politologams, visokiems partiniams, komentatoriams ir pan.) nekliūva. Galima pateikti ir daugiau pavyzdžių, krūvą pavyzdžių, bet kas iš to? Klausimų yra? Nėra, nes viskas, kaip ant delno.
Nerija Putinaitė. Atsisveikinimas su Petru Cvirka
− lrt.lt/mediateka/irasas/2000187185/62-metus-stovejes-sovietinio-veikejo-ir-rasytojo-petro-cvirkos-paminklas-nukeltas
O ji kas?
iš karto matosi, kad net šiandien, pasaulinę TV dieną, nežiūrite TV ir nieko nepažįstate.
Paskaitykite, gal paskatins nuolat žiūrėti, ir vieną dieną sužinosite, hu iz hu? 🙂
Prof. Rasa Čepaitienė: Didžioji nacionalinio transliuotojo klasta ir niekšybė
– respublika.lt/lt/naujienos/kultura/interviu/prof_rasa_cepaitiene_didzioji_nacionalinio_transliuotojo_klasta_ir_nieksybe/
Regis čia ta pati Putinaitė, kuri prieš keletą metų buvo ėmusis Justiną Marcinkevičių niekinti…
Klausimas reiškė „o ji kas: autoritetas, kuo nusipelnus Lietuvai, kuo vertinga jos nuomonė, kad jos klausytis – aukoti savo laiką?“ Seniai žinau, kad toks žmogus yra.
Vajetau, koks rimtas…. 🙂
Tai turėsiu surankioti viską ir parašyti biografiją? Ne, nebūkite toks žiaurus… Tegu ji pati parašo.
Būtent.
Dabar per LRT TV rodo „Riaušių anatomiją” apie provokatorių sugadintą mitingą
O gal geriau pažiūrėkite į Mėnulio kraterius? 🙂
Skaitau apie padarus, kuriems radiacija maistas.
Ar tai atvertų keliones į kosmosą? Mokslininkai pristato gyvą skydą, kuriam radiacija yra kaip maistas
– lrytas.lt/it/visata/2021/11/21/news/ar-tai-atvertu-keliones-i-kosmosa-mokslininkai-pristato-gyva-skyda-kuriam-radiacija-yra-kaip-maistas-21452214
Teks iš jų pasisiūti aprangą, kai į Mėnulį skrisiu. Reikia iškarpą pasidaryti. Gyvūnų gelbėtojai nepuls manęs už tai?
Žemynai. Tikiu, kad skrisite. JAV sostinėje, muziejuje mačiau astronauto aprangą, išpurvintą Mėnulio dulkėmis, taip pat uolieną iš ten. Todėl man skristi jau nėra prasmės.