Iš Lietuvos savo noru jau išvyko arba buvo išsiųsti 176 neteisėtai į Lietuvą per Baltarusiją atvykę migrantai. Šią savaitę Lietuvoje lankėsi Irako ambasados delegacija – sekretorius Aimanas Dhaifas Abdulmajedas, sekretorius Taisiras Muvafaqas Ibrahimas ir sekretorius Šerzadas Ahmedas Mohammedas.
Per kelias dienas Irako diplomatai padėjo sutvarkyti dar 63 valstybinės sienos pažeidėjams grįžti į tėvynę reikalingus kelionės dokumentus ir formalumus.
Taip pat Irako diplomatai žada apsilankyti visose valstybinės sienos pažeidėjų apgyvendinimo vietose ir dar kartą su Lietuvos sieną nelegaliai kirtusiais irakiečiais aptarti teisines ir finansines grįžimo į tėvynę galimybes.
„Visais įmanomais būdais stengiamės kuo glaudžiau bendradarbiauti su Iraku dėl jų piliečių grąžinimo į kilmės šalį. Suprantame, kad neteisėtą kelią atvykti į Europos Sąjungą pasirinkę žmonės buvo suklaidinti Baltarusijos režimo, bet mūsų tikslas – sustabdyti tokius veiksmus.
Darome viską, kad neteisėtos migracijos kelias per Lietuvą būtų pamirštas. Nelegalus sienos kirtimas nebus toleruojamas. Tie, kam gresia realus pavojus, pagalbos gali kreiptis legaliai“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Migracijos specialistai nuolat praneša įsibrovėliams apie galimybę grįžti į savo kilmės šalį ir apie nagrinėjamų prieglobsčio prašymų procedūrų eigą.
Vidaus reikalų ministrė įpareigojo Migracijos departamento darbuotojus ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnus taip pat išnaudoti šį laikotarpį, kol Irako ambasados atstovai yra Lietuvoje, ir pakartotinai išsamiai informuoti asmenis, kurie anksčiau yra išreiškę norą grįžti į kilmės šalį, apie jų galimybes ir teikiamą pagalbą.
Ministrės dar vienas įpareigojimas – suteikti visas žinias tiems sienos pažeidėjams, kurių atžvilgiu priimti neigiami sprendimai dėl prašymų suteikti prieglobstį.
Lietuva yra patvirtinusi savanoriško grįžimo tvarką. Pagal ją pareiškusiems norą savanoriškai grįžti į savo šalį neteisėtiems migrantams Migracijos departamentas gali teikti finansinę paramą, jeigu jie pateikia tokį prašymą ir bendradarbiauja su institucijomis.
Sugrįžti norintiems įsibrovėliams nuperkami bilietai, taip pat išmokama 300 eurų kelionpinigių.
Šiuo metu išnagrinėti 690 prieglobsčio prašymų ir nė vienam asmeniui prieglobstis nėra suteiktas. Iš viso užregistruoti 2 804 prieglobsčio prašymai.