Skrandžio skausmas patenka į skausmų, dėl kurių dažniausiai skundžiasi į vaistines užsukę gyventojai, penketuką.
Pagrindiniai jų klausimai – kaip sumažinti skrandžio skausmą, kokie vaistai nuo skrandžio skausmo yra veiksmingiausi, ką daryti, kai užpuolė skrandžio uždegimas bei ką valgyti, kai skauda skrandį. Į visus šiuos klausimus atsako vaistininkė.
„Kadangi nėra konkretaus vaisto nuo skrandžio skausmo, mat pastarasis yra ne liga, o tik požymis, suskaudus skrandžiui – nesvarbu, stipriai ar nelabai – geriau neužsiiminėti savigyda ir kreiptis į gydytoją ar vaistininką.
Vien jau tam, kad ligonis netyčia nepradėtų gydytis nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo – ibuprofenu, paracetamoliu ar kitais, mat tai gali dar labiau pabloginti padėtį“, – pabrėžia „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Roberta Janulytė.
Vaistai nuo skrandžio skausmo – tik išsiaiškinus priežastį
Dažniausiai skrandžio skausmas atsiranda dėl dispepsijos – jausmo, kai nevirškina. Šis jausmas gali atsirasti persivalgius arba dažnai vartojant sunkiai virškinamus maisto gaminius, pavyzdžiui, skrudintus, riebius ar turinčius daug skaidulų.
„Ligonius taip pat dažnai kamuoja deginantis skausmas duobutėje po šonkauliais – tai rodo padidėjusį skandžio rūgštingumą, rūgštis gali kilti ir aukštyn stemple – tai jau gastroezofaginio refliukso ligos (GERL) požymis.
Streso ir nervinės įtampos sukelti skrandžio skausmai būna spazminiai, juos neretai lydi pykinimas ar net vėmimas“, – sako R. Janulytė.
Vaistininkė priduria, kad skausmo kilmė yra svarbus veiksnys norint teisingai parinkti vaistą, nes vaistai nuo skausmo nėra vartojami skrandžio skausmui malšinti, o gydymas, kad ir požymių, skiriamas pagal galimą priežastį ir pobūdį.
Skrandžio uždegimas – nebedelsti, jei požymiai trunka savaitę
Gastritas – tai ūminis ar lėtinis skrandžio gleivinės uždegimas, kai pažeista gleivinė parausta, paburksta, sunkesniais atvejais susidaro erozijos, t.y. gleivinės išopėjimas.
Gastrito požymiai, pasak vaistininkės, yra apetito stoka, pilnumo pojūtis skrandyje, pykinimas, vėmimas, nemalonus skonis burnoje, pilvo skausmas viršutinėje pilvo dalyje.
„Jei požymiai trunka ilgiau nei savaitę, nepriklausomai nuo to, ar anksčiau žmogus skundėsi virškinamojo trakto ligomis, ar ne, reikia kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus – endoskopiją, bakterijų H. pylori tyrimą, kitų organų echoskopiją – nustatyti gastrito priežastį ir paskirti gydymą“, – pataria R. Janulytė.
Ūmus skrandžio uždegimas dažniausiai pasireiškia dėl specifinio maisto ar jo kiekio, nesaikingo alkoholio vartojimo.
Tokiu atveju vaistininkė pataria dietą bei vaistus požymiams lengvinti: virškinimo fermentus, rūgštingumą mažinančius vaistus, spazmolitikus – vaistus, slopinančius spazmus.
Kaip sumažinti skrandžio skausmą ir pamiršti liaudiškus būdus?
Jei staiga prasidėjo stiprus skrandžio skausmas, R. Janulytė pataria vengti horizontalios padėties, mažais gurkšniais gurkšnoti kambario temperatūros vandenį, o jei skausmas spazminis – galima uždėti šildantį kompresą ant skaudamos vietos.
Vietoje vandens taip pat tinka gurkšnoti silpnas žolelių arbatas – ramunėlių, medetkų, melisos. Mėtų arbata tinka tik tuo atveju, jei ligonis nesiskundžia padidėjusiu skrandžio rūgštingumu.
Galima vartoti ir negazuotą mineralinį vandenį.
„Jei skrandį skaudėti pradėjo pavalgius – galima išgerti kasos virškinimo fermentų, kurie palengvins virškinimą, jei skausmą lydi pykinimas – aktyvintos anglies.
1 anglies tabletės pakanka 10-iai kilogramų ligonio kūno svorio. Neretai tokiais atvejais ligoniai pasitelkia įvairius liaudiškus gydymo būdus.
Tačiau būtina žinoti, kad, pavyzdžiui, sodos arba acto tirpalo gėrimas ne tik kad nepadeda esant gastritui, bet dažniausiai dar labiau pažeidžia ir taip jautrią skrandžio gleivinę“, – teigia ji.
Jei be skausmo dar pakyla ir temperatūra, svaigsta galva, ligonis ima vemti, jam darosi silpna, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.
Ką valgyti, kai skauda skrandį?
Dažnai ligoniai nežino, ką valgyti, kai skauda skrandį, o gal išvis atsisakyti maisto šiuo laikotarpiu. Vaistininkės teigimu, svarbiausia yra vengti aštraus, rūgštaus, sūraus ir riebaus maisto, taip pat valgyti nedidelėmis porcijos, tačiau dažnai – 5–6 kartus per dieną.
„Reikėtų atsisakyti žalingų įpročių – rūkymo ir alkoholio vartojimo. Derėtų ir atsargiau rinktis vaistus, jei įmanoma, vengti nebūtino ilgalaikio vaistų vartojimo.
Maistas susirgus turėtų būti lengvai virškinamas, nedirginantis skrandžio gleivinės, o valgyti reikėtų tuo pačiu metu. Patarčiau pasakyti ne miltinės tešlos kepiniams ir rūkytiems gaminiams.
Nors vaisiai ir daržovės yra patariami valgyti sveikam žmogui, „skrandininkams“ juos reikėtų valgyti tik termiškai apdorotus, geriausiai garintus, jei yra žievė – nuluptus“, – vardija R. Janulytė.