Jau daugiau nei mėnuo, kai visoje Europos Sąjungoje (ES) įsigaliojo nauja mažos vertės siuntų iš trečiųjų šalių siuntimo tvarka. Lietuvos paštas apžvelgia pirmojo mėnesio tendencijas: nors importo siuntų srautas sumažėjo 4 kartus, deklaruotinų siuntų skaičius išaugo 20 kartų.
„Tai didelis pokytis ES viduje, kuris palietė rinkos dalyvius visame pasaulyje – su iššūkiais susiduria įvairių šalių pašto siuntų vežėjai, el. pardavimo platformos, muitinės, siuntų gavėjai.
Natūralu, kad pereinamuoju laikotarpiu kyla klausimų, pratinamasi prie naujos tvarkos – tai atsispindi ir sumažėjusiame siuntų kiekyje. Tikėtina, kad prireiks pusmečio kol visi apsipras su naujomis taisyklėmis, tačiau ilgainiui siuntų deklaravimas taps įprastu ir iš siuntų gavėjų reikės vis mažiau įsitraukimo,“ – sako Lietuvos pašto generalinė direktorė Asta Sungailienė.
Per liepos mėnesį iš viso per Lietuvos paštą gauta daugiau nei 200 tūkst. siuntų iš trečiųjų šalių. Lyginant su 2020 m. liepa, šių siuntų kiekis krito 4 kartus. Nepaisant to, deklaruotinų siuntų kiekis išaugo beveik 20 kartų: jeigu pernai tuo pačiu laikotarpiu per Lietuvos paštą buvo deklaruota kiek daugiau nei 3 tūkst. siuntų, šią liepą – beveik 60 tūkst. Įsigaliojus naujiems įstatymams, deklaruojamos visos į Lietuvą tiesiogiai atvykusios siuntos iš trečiųjų šalių.
Remiantis Lietuvos pašto duomenimis, apie pusė liepą gautų siuntų yra deklaruotos ir jau pristatytos gavėjams. Kitai pusei siuntų buvo reikalingi papildomi veiksmai, todėl jos keliavo ilgiau. Ilgesnę siuntų kelionę gali lemti skirtingos priežastys: galbūt reikalingas duomenų patikslinimas, galimi nesklandumai apsikeičiant naujo tipo duomenimis tarp sistemų – siuntos ne visada atkeliauja su sistemiškai korektiškais duomenimis, pereinamuoju laikotarpiu galimi ir smulkūs nesisteminiai nesklandumai.
Atkreipiamas dėmesys, kad nemaža dalis siuntų laukia gavėjų reakcijos – jie kviečiami nedelsti ir atlikti reikiamus veiksmus deklaracijos procesui pradėti.
Primenama, kad neseniai Lietuvos paštas ir LR muitinė informavo apie sutrikimus dėl siuntų, kurių PVM apmokėtas pirkimo metu – dalis tokių siuntų į Lietuvą atvyksta be importo PVM apmokėjimą patvirtinančių duomenų (IOSS kodo). Neturint šios informacijos, deklaruojant siuntą gavėjai prašomi sumokėti už tokią siuntą mokesčius, nors tai jau buvo padarę pirkimo metu.
Tai vienas iš sutrikimų pavyzdžių, su kuriais susiduria ir kitų ES šalių pašto operatoriai. Lietuvos paštas aktyviai bendradarbiauja su kitų šalių paštais, pagrindinėmis el. pardavimo platformomis bei muitine – ieškoma bendrų sprendimų, kad šie sutrikimai būtų kuo greičiau pašalinti.
Astos Sungailienės teigimu, šių metų pabaigoje tikimasi lūžio – pereinamojo laikotarpio duomenų kokybės bei informacijos apsikeitimo iššūkiai turėtų būti išspręsti, dauguma siuntų atkeliaus su iš anksto apmokėtu PVM, todėl deklaravimo procesas bus greitas ir paprastas.
Visgi, prieš didžiąsias metų šventes, kai siuntų srautai išauga kelis kartus, naujoji tvarka gali pareikalauti daugiau dėmesio – tai bus pirmos žiemos šventės, kai mažos vertės siuntos iš trečiųjų šalių bus apmokestintos, todėl daugeliui klientų tvarka bus nauja, kils klausimų, ypač dėl dovanų apmokestinimo. Atsižvelgdamas į šias aplinkybes, Lietuvos paštas šventiniam periodui pradeda ruoštis jau dabar.
Reklama: siuskpigiau.lt