Birželio 18 d. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen susitiko su Lenkų diskusijų klubo atstovais, kurie pristatė lenkų kalbos ir bendruomenės Lietuvoje išsaugojimo bei vystymo strategiją „Vilniaus kraštas 2040“.
„Labai svarbu, kad šis dokumentas yra atviras ir skatina dialogą tiek lenkų bendruomenės viduje, tiek su Lietuvos valstybės institucijomis. Pažymėtina, kad kai kurie svarbiausi strategijos pasiūlymai, pavyzdžiui, dėl inovatyvaus švietimo, lietuvių ir gimtųjų kalbų mokymo kokybės bei regionų ekonominės ir socialinės padėties gerinimo, atsispindi šios Vyriausybės programoje. Vardų ir pavardžių įstatymas, kiti teisės aktai, reguliuojantys tautinių mažumų teises, yra ne tik valdančiosios koalicijos, bet ir mano, kaip Seimo Pirmininkės, politiniai prioritetai“, – sakė parlamento vadovė.
Mokslinių šaltinių analize, Lietuvos bei Lenkijos ekspertų įžvalgomis paremta strategija „Vilniaus kraštas 2040“ – pirmas tokio pobūdžio dokumentas Lietuvoje, aprėpiantis svarbiausias vienos tautinės bendruomenės (t. y. Lietuvos lenkų) gyvenimo sritis: švietimą, kultūrą, ekonomiką ir pilietinę visuomenę.
Strategija buvo rengiama 2018-2020 m. Projektą sumanė ir koordinavo Lenkų diskusijų klubas, į jį įsitraukė daugelio Lietuvos lenkų bendruomenės organizacijų: Lietuvos lenkų mokslininkų asociacijos, Lietuvos lenkų harcerių skautų sąjungos, Europos žmogaus teisių fondo, Lenkiško verslo forumo „Korona”, Lenkijos ir Lietuvos prekybos rūmų, radijo stoties „Znad Wilii”, dienraščio „Kurier Wileński”, TVP Wilno bei Lietuvos aukštųjų mokyklų atstovai.
Tarp svarbiausių strategijoje minimų tikslų – iki 2040 m. Lietuvoje padidinti lenkų kalbos prestižą, užtikrinti aukštos kokybės mokymą lenkų mokyklose, sukurti kokybišką lenkakalbę žiniasklaidą ir pliuralistinę, demokratiniais principais bei vidine konkurencija grįstą Lietuvos lenkų pilietinę visuomenę, ketvirtosios pramonės revoliucijos pagrindu plėsti Vilniaus krašto ekonominę gerovę.
2020 m. lapkričio mėnesį Lietuvos lenkai šį planą „Vilniaus kraštas 2040“ pristatė Lietuvos Prezidentui Gitanui Nausėdai. Žr. video:
Tokia “politika” visiškai nepriimtina mūsų žemei , Lietuvai.Lietuvos žeminimas tęsiasi.
Pirmininkė Nielsen turėtų kalbėti teisine kalba, o ne naudoti “lenkų tautinė mažuma”. Čia ne Kalvarijų turgus. Nei pagal Europos TM konvenciją, nei pagal Lietuvos Konstituciją tautinių mažumų Lietuvoje nėra. Yra tautinės bendrijos. Vilniaus krašte yra pasilikę tuteišiai – tai pereinamasis kalbų sluoksnis, kai slavai asimiliavo aisčius -tai asimiliacijos ir okupacijos padarinys.
Teisingai! Tautinė mažuma, pvz., yra Lenkijos vietiniai lietuviai, gyvenantys savo istorinėse žemėse, kadaise prijungtose prie Lenkijos. O kokias svetimas žemes yra prisijungusi Lietuva? Dabartinė LR teritorija – tai etninės lietuvių (!) žemės ir jokių tautinių mažumų čia iš principo negali būti. Tik tautinės bendrijos! (ž. LR Konstituciją)
Vliniaus apskritis, o ne Vilniaus kraštas. O lietuvybe kas nors Vilniaus apskrityje rūpinasi? Kas ir kiek? Kas koordinatorius? Yra strategija?
Po to, kai paviešintas skandalas, kad švietimo valstybine kalba ,,lenkų” rajonuose nėra, kad jis vis dar naikinamas, – RŪPINASI (įrodyti, kad jo ten neleistinai daug?)
Kažkokių metinių proga, kurią visa Lietuva minėjo, pasidomėjau, kokius renginius, minėjimus Vilniaus, Šalčininkų dar pora rajonų surengė. NĖ VIENO renginio – nei bibliotekose, nei mokyklose, nei savivaldybėse, parkuose ar dar kur nors. – Absoliuti tyla. Pranešiau tai keliems tos kadencijos konservatoriams. Vadinasi, arba nedaryta išvadų, arba tik teoriškai tai dar Lietuvos teritorija?
Nuo Kovo 11 d. kiek dešimtmečių praėjo, o Švietimo ministerija Lietuvoje vis dar neįkurta? Ko laukiama, nesuprantama. O gal ir suprantama. Tai įkurkite pagaliau Švietimo ministeriją! Tai ji PRIVALO rūpintis lietuvių kalbos mokymo lygiu Vilniaus apskrityje.
Dar imkime rašyti “Wilenszczyzna”… Iš didelio rašto išėjom iš krašto? Tai gal tada jau iš karto rašykime “Severo zapadnyj kraj Rossii”? Ne?
Jau vien tai, kad tame dokumente lenkų tautinės bendrijos reikalai įvardijami pavadinimu tarsi jie būtų Vilniaus krašto teritorinio lygio klausimu, įžeidžia Lietuvos kaip teritoriškai vientisos valstybės savigarbą, juolab, kai pačiame Vilniuje tų lenkų tik apie 8 %.
Sprendžiant šį klausimą, pirmiausiai reikalinga „tuteišo“ pavadinimą Seimui priimti kaip oficialų save juo vadinančių žmonių bendrijos pavadinimą. Tokiu atveju atkristų tas dirbtinis “Lietuvos lenko” nežinia ką reiškiančio, iš Lenkijos imperinio supratimo laikų likusio pavadinimo, kurio prasmė ir patiems žmonėms dabar nėra aiški, klausimo problema. Juolab, kad “tuteišiai”, slaviškai suprantamo kaip “vietiniai”, pavadinimas (savivardis) yra giliai senas ir garbingas. Tokiam pakeitimui įgyvendinti didelių lėšų neprireiktų, o 30 metų Valdžių marinuota padėtis būtų pajudinta iš sąstingio.
O tai Lietuvoje yra lenkų?! Visą laiką maniau, kad, pvz., prancūzai gyvena Prancūzijoje, vokiečiai – Vokietijoje, o lenkai – Lenkijoje… O kaip tie lenkai atsirado Lietuvoje? Kada buvo lenkų imigracija į Lietuvą? Kažkaip neatsimenu…
filosofė Nida Vasiliauskaitė nuosekliai paaiškina, kodėl ji dabartinę situaciją vadina valstybės perversmu:
– laisvaslaikrastis.lt/nuo-psichotropiku-apdujes-elitas-meginimas-atsaukti-rinkimus-ir-landsbergio-palinkejimas-ismirti/
Džiugu, kad išmintingoji Nida su tauta.
Jai pagarba ir už drąsą – juk buvo laikas, kai rašė, kaip Delfiui ,,reikėjo”. Tačiau žmogiškasis orumas ir gilus išsilavinimas nugalėjo. Bet tada ,,įvairovę ir toleranciją puoselėjančiam” Delfiui tapo nereikalinga? Dėl to turėtume ją visur, visuose portaluose palaikyti, kad jaustų, jog vertiname jos darbą.
„Tarp svarbiausių strategijoje minimų tikslų – iki 2040 m. Lietuvoje padidinti lenkų kalbos prestižą, užtikrinti aukštos kokybės mokymą lenkų mokyklose, sukurti kokybišką lenkakalbę žiniasklaidą ir pliuralistinę, demokratiniais principais bei vidine konkurencija grįstą Lietuvos lenkų pilietinę visuomenę“
Šie strateginiai tikslai – tai mažosios Lenkijos sukūrimas Lietuvos teritorijoje. Lenkų kalba Lietuvoje yra invazinė kalba neturinti jokios išliekamosios vertės, jei nesiekiame, kad Lenkijos okupacija sugrįžtų. Lietuvoje būtina atsikratyti okupacinės švietimo sistemos, kuri segregacinėmis mokyklomis ir darželiais atskiria kitataučius į getus, kuriuose net nuo gimimo augantys ir ugdomi vaikai užauginami svetimšaliais, nesiintegruojančiais Lietuvoje. Visas vaikų ugdymas turi būti tik valstybine lietuvių kalba, nesegreguojant vaikų pagal tautybę, kilmę ir panašiai – taip yra visose Europos šalyse, taip turi būti ir Lietuvoje. Kitataučiai galėtų savanoriškai lankyti šeštadienines mokyklas, jei pageidautų ir jas savo jėgomis, be kišimosi iš užsienio susiorganizuotų. Lietuva yra vientisa valstybė, Lietuvoje turi būti Lietuvos pilietinė visuomenė, o ne kažkokia atskira lenkų pilietinė visuomenė, kas reikštų faktinį autonomijos sukūrimą arba pasitaikius progai – atsiskyrimą. Šitie jų strateginiai tikslai yra priešiški, nusikalstami, antivalstybiniai tikslai, Lietuva privalo juos užkardyti. Aišku, left-liberastinės jėgos rems šiuos tikslus, nes jie yra destruktyvus Lietuvos atžvilgiu, todėl pavojus Lietuvai, jos vientisumui ir visuomenės vieningumui yra labai didelis ir konkrečiai įvardintas.
+++!!!
Kaip pirštu į akį.
Tikrasis liberalų veidas. Kremlius trina rankas iš džiaugsmo.
Ir iš kur atsirado tie Vilniaus apskrities lenkai, juk tai tikri tuteišiai, bet su psichologiniu lūžiu: neva tapsime lenkais ir tai jausimės aukščiau lietuvių. Nėra kuo didžiuotis ta lenkų kalba, tai maišyta slavų, vokiečių, aisčių ir Azijos hunų kalba… dauguma maišytų kalbų yra šnypščiančios, o tik senos prigimtinės kalbos yra skambios: italų, estų, ispanų, lietuvių. O Azijos klajokliai hunai, kai juos frankai sumušė teritorijoje, kur dabar Rytų Vokietija ir Lenkija, tai šiose žemėse jie ir asimiliavosi, todėl dabartiniai lenkai įgavo agresyvų kraują ir tai rodo jų istorija. Tuteišiai, grįžkite prie savo šaknų ir gražios lietuvių kalbos, kuria žavisi viso pasaulio mokslininkai.
Nutekintas Lenkijos Vyriausybės kanclerio laiškas: jo turinys kelia rimtų dvejonių
– delfi.lt/news/daily/lithuania/nutekintas-lenkijos-vyriausybes-kanclerio-laiskas-jo-turinys-kelia-rimtu-dvejoniu.d?id=87509689
Lietuvos politikai teigia abejojantys nutekinto M.Dworczyko laiško autentiškumu
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/lietuvos-politikai-teigia-abejojantys-nutekinto-m-dworczyko-laisko-autentiskumu-56-1523324?copied
Tekstą slepia, mat, tai „privatus susirašinėjimas.”
Kažkur taip paskelbta. Na, kad ataka, tai aišku – kaip kitaip, jei ne įsilaužęs visko prisigrobei. O kaip laiškų turinys? – Suklastotas, ar visgi taip ir buvo.
Tėvas, “kgbistas” ruošėsi pasmaugti Sąjūdį, nepasisiekė. Duktė , tęsdama tėvo žygį, pasmaugs Lietuvos valstybę.
Negi ne atsiras jėgos , kuri pastatys valstybės griovėjus vieton.
O kas Lietuvoje blogai? Čia ne kaip Ukrainoje. Mokyklos veikia lenkų ir rusų kalba, kalbėtis žmonės gali bet kokia kalba ir niekas jų už tai neįžeidinėja, o spaudos, tv…. čia pagal poreikį. Sakyčiau svarbesnis Lietuvoje klausimas tai tuos lenkų keliamus reikalavimus pritaikyti žemaičiams. Žemaičiai Lietuvoje likę visiškai be dėmesio. Žemaičių kalba prilyginta folklorui. Absurdas ir nusikaltimas iš lietuvių pusės.
Prof.Rasa Čepaqitienė. PERSKYROS
– pozicija.org/prof-rasa-cepaqitiene-perskyros/
(„Nesinori baigti juokeliu apie tai, kas lengviausiai plaukia pasroviui. Tačiau panašu, kad laikas, kai vis labiau teks rinktis – ideologiją ar tikrovę, – jau atėjo. Ir kiekvienas bus pamatuotas ir įvertintas pagal tai, ką pasirinko.”)