Šiemet minime 80-ąsias 1941 metų masinio Lietuvos gyventojų trėmimo metines. Tremtiniams pagerbti ir tragiškiems įvykiams atminti knygų autorė ir vertėja Rasa Bačiulienė kviečia pasiklausyti specialiai šiai progai parengtų audiovizualinių įrašų „Šalčio gėlės lange“.
Pirmieji keturi ciklo „Šalčio gėlės lange“ audiovizualiniai įrašai sukurti pasitelkiant į pagalbą tris knygas: tremtį išgyvenusio dailininko ir poeto Emanuelio Katiliaus knygą „Laiškai, parašyti naktį“ (leidėjas „Gimtasis žodis“) ir architekto-projektuotojo (Vilniaus Santuokų rūmų, Vilniaus Sporto rūmų, Vilniaus Tyzenhauzų gimdymo namų, Respublikinės onkologinės ligoninės Santariškėse, Vilniaus Antakalnio poliklinikos bendraautoriaus) Algimanto Katiliaus dvi knygas „Tremtinio užrašai“ (leidėjai „Gimtasis žodis“ ir „Pamėginčius“). Audiovizualinius įrašus praturtina nuotraukos, archyviniai dokumentai, autentiškų dienoraščių skanuoti fragmentai, piešiniai, grafikos darbai.
Pirmasis įrašas skirtas 1948 m. gegužės 22–27 d. vykdytos operacijos „Vesna“ tremtiniams pagerbti ir atminti. Jame išgirsite 1948 m. trėmimo liudininku tapusio aštuoniolikmečio Utenos gimnazisto Algimanto Katiliaus dienoraščio ištraukas apie sukrečiantį įvykį:
1948 m. per sovietų okupantų vykdytą operaciją „Vesna“ iš Lietuvos buvo ištremtas didžiausias skaičius žmonių – net 40 002, daugiausia darbštūs ūkininkai (ketinta ištremti 48 000 žmonių, tačiau nesurinkus į sąrašus įtrauktų šeimų buvo tremiamos saugumiečių ir kolaborantų parinktos arba tiesiog tuo metu po ranka pakliuvusios šeimos). Operaciją vykdė apie 41 500 rusų atsiųstų ir vietos saugumiečių, karininkų, kareivių, milicininkų, stribų ir sovietinių aktyvistų.
Kiti įrašai skirti 1941 metų birželio 14–19 d. d. trėmimams, 1951 metų operacijos „Osen“, vykdytos spalio 2–3 d. d., 70-osioms metinėms atminti, ir parengtas specialusis įrašas tremtinių Kūčių vakarui paminėti.
Audiovizualinių įrašų ciklu „Šalčio gėlės lange“ siekiama ne tik prisiminti ir pagerbti nekaltai ištremtuosius, bet ir paskatinti, ypač paauglius, skaityti ir susipažinti su lietuvių literatūra apie tremtį, atrasti naujus faktus apie bendraamžius, kuriems teko tremtinių dalia, sužinoti ką jie patyrė ir išgyveno, apie ką svajojo ir ko troško.
Audiovizualinių įrašų kūrime dalyvauja net 29 Lietuvos rajonų ir savivaldybių viešosios bibliotekos: Ignalinos r., Radviliškio r., Širvintų r., Raseinių r., Telšių r., Akmenės r., Alytaus r., Biržų r., Jonavos r., Joniškio r., Kaišiadorių r., Kazlų Rūdos r., Kėdainių r., Kupiškio r., Lazdijų r., Mažeikių r., Molėtų r., Pakruojo r., Plungės r., Prienų r., Utenos r., Dusetų m., Rūdiškių m., Pelėdnagių gv., Panevėžio r., Rokiškio r., Visagino sav., Pagėgių sav. bei Rietavo savivaldybės viešoji biblioteka.
Audiovizualinių įrašų ciklu „Šalčio gėlės lange“ kūrimą remia Lietuvos kultūros taryba.