Beveik 28 proc. – tiek Vilniaus 10-tų klasių mokinių, būdami 13 metų, jau buvo pabandę alkoholinių gėrimų. Šį ir kitus ne itin malonius skaičius atskleidė Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ ir Vilniaus miesto savivaldybės, bendradarbiaujant su Islandijos socialinių tyrimų ir analizės centru (ICSRA), atliktas tyrimas.
Kadangi iki šiol įgyvendintos priemonės buvo nepakankamos ir nepadėjo pasiekti norimų pozityvių rezultatų, Vilniaus mieste nuspręsta sekti islandų pavyzdžiu.
Minėtas tyrimas yra viena iš islandiško psichoaktyviųjų medžiagų prevencijos modelio „Planet Youth“ dalių.
„Tyrime nedalyvavo vos dešimt iš pakviestų ugdymo įstaigų. Tačiau dalyvavusių mokinių atsakymai viršijo tyrimo reprezentatyvumui reikalingą 80 proc. ribą ir siekė 83,3 proc. – islandų vertinimu, tai yra labai geras rezultatas“, – teigia „Vilnius sveikiau“ visuomenės sveikatos stebėsenos ir strateginio planavimo skyriaus projektų koordinatorė Emilija Gaidytė. Ji duomenis pristatė antrajame informacinių seminarų ciklo „Nepilnamečių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas: ką daryti, kad prevencija būtų veiksminga?“ seminare.
Anot E. Gaidytės, tyrimo rezultatai parodė, kad išskirtinį dėmesį reikėtų skirti rūkymo, ypač el. cigarečių, prevencijai.
„Šios medžiagos jauniems asmenims yra pakankamai lengvai prieinamos, dažnai dėl skonių ir aromatų įvairovės savo populiarumu keičia įprastus tabako gaminius. Tyrimas parodė, kad 3 proc. apklaustų moksleivių kasdien rūko cigaretes, o el. cigaretes – net 13,5 proc. – el. El. cigaretes per pastarąsias 30 d. rūkė 22,4 proc. dešimtokų, o įprastas cigaretes – 9,4 proc.“, – tikino specialistė.
Kita sritis, reikalaujanti dėmesio – alkoholio vartojimas: 27,9 proc. apklaustų moksleivių, būdami vos 13 metų, jau buvo bandę alkoholio.
„Matome, kad dažniausiai alkoholis yra vartojamas „kitų namuose“. Islandijoje šią situaciją padėjo išspręsti tėvų bendradarbiavimas. Islandų teigimu, norėdami sumažinti visų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, turime pradėti būtent nuo alkoholio“, – pridūrė „Vilnius sveikiau“ atstovė.
Kaip ir bendrojoje populiacijoje, kanapės – populiariausia narkotinė medžiaga tarp 10-tokų ir vietos, ir nacionaliniu lygiu. Kitos populiarios medžiagos: migdomieji ar raminamieji vaistai, įvairios augalinės medžiagos, inhaliantai, namų gamybos gėrimai/ nuovirai.
Padėtis panaši ir kitose šalyse
„Nors apklausos rezultatai kelia iššūkių, tačiau svarbu pažymėti, kad savo atsakymais Lietuva neišsiskyrė iš kitų šalių, kuriose yra įgyvendinamas šis modelis. Apibendrinant, visiems suaugusiems norėtųsi priminti, kad vaikų sprendimai, būsenos, elgesys priklauso nuo mūsų visų kuriamos aplinkos.
Patarčiau stengtis pažinti savo vaikus bei jų poreikius, kurti jiems tokią aplinką, kokios norėtume patys, jeigu būtume vaikai. Kiekvienam pirmiausiai reikėtų atsakyti į klausimą, kaip aš galiu prisidėti prie jaunų žmonių gerovės kūrimo“, – teigia E. Gaidytė.
„Vilnius sveikiau“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe ir Islandijos socialinių tyrimų ir analizės centru įgyvendinant „Planet Youth“ modelį tikimasi sostinėje pakartoti Islandijos sėkmę ir įgyvendinti užsibrėžtą tikslą – sumažinti Vilniaus moksleivių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, vertinant ir taikant naujas prevencijos priemones.
Pirmasis šio nuo praėjusių metų vykdomo modelio uždavinys – stebėsenos vykdymas. Būtent todėl 2020 m. lapkričio-gruodžio mėnesiais buvo vykdomas sostinės II gimnazijos klasių mokinių tyrimas. Jame dalyvavo 3 644 mokiniai iš 58 sostinės ugdymo įstaigų.
„Planet Youth“ – islandų taikoma prevencijos metodų visuma, kuri praktikuojama daugiau nei 20 metų ir šiuo metu yra įgyvendinama 32 šalyse iš 5 žemynų. Modelis sukurtas 1998 m., kai Islandijos jaunimas pateko tarp daugiausiai psichoaktyviąsias medžiagas vartojančių paauglių Europoje. Ilgalaikė ir nuosekli prevencijos taikymo praktika padėjo Islandijai pasiekti pažangių rezultatų – šiuo metu Islandija yra tarp šalių, kuriose psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas yra vienas mažiausių Europoje.
Islandiško modelio įgyvendinimu siekiama išvengti ar sumažinti jaunų asmenų įsitraukimą į psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, tačiau ir padidinti jaunimo užimtumą, įtraukti jį į sveikatinimo, sporto ir laisvalaikio veiklas, plėtoti ir gerinti sveikatai palankią infrastruktūrą, stiprinti bendruomeninius santykius, į prevencijos mechanizmus įtraukti tėvus ir ugdymo įstaigų specialistus.
3 dalių nuotolinių seminarų ciklą apie nepilnamečių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą ir prevenciją „Vilnius sveikiau“ organizuoja kartu su Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyriumi.
Šių seminarų tikslas – suteikti žinių suinteresuotiems asmenims, dirbantiems su nepilnamečiais, apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo iššūkius ir galimus praktinius sprendimo būdus.