Seimas pritarė pataisoms, kuriomis užtikrinamos didesnės galimybės neįgaliesiems mokytis, dirbti ir savarankiškai gyventi bendruomenėje. Visus šiuos pokyčius atneš teikiama individuali asmeninio padėjėjo pagalba, o asmeninė pagalba bus įtvirtinta kaip viena iš specialiųjų poreikių rūšių.
„Siekiame užtikrinti negalią turinčių žmonių teisę gyventi bendruomenėje ir jiems sudaryti tokias pat sąlygas kaip ir kitiems visuomenės nariams ugdytis, dirbti, leisti laisvalaikį, dalyvauti bendruomenės gyvenime, taip pat paskatinti žmones su negalia dirbti“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Tikimasi, kad užtikrinus asmeninės pagalbos teikimą, į darbus galės grįžti 50-70 proc. neįgaliųjų šeimos narių, kurie iki šiol užsiimdavo namiškio su negalia priežiūra. Taip pat turėtų padidėti ir dirbančių neįgaliųjų skaičius.
Neįgaliesiems taip pat taps paprasčiau sužinoti, kokią pagalbą jie gali gauti ir kur jos kreiptis. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba pasiūlys asmeniui, dėl kokių specialiosios pagalbos priemonių jis gali kreiptis, pavyzdžiui, dėl būsto pritaikymo, techninės pagalbos priemonių, socialinių paslaugų, asmeninės pagalbos ir panašiai.
Visi pensinio amžiaus žmonės, kuriems nustatyti specialieji poreikiai, galės pasinaudoti transporto lengvatomis ir nemokėti rinkliavos už asmens tapatybės kortelės ar paso išdavimą ar keitimą.
Kas yra asmeninio padėjėjo pagalba
Asmeninis padėjėjas gali suteikti pagalbą namuose ar viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, toks padėjėjas gali padėti pasirūpinti asmens higiena, maistu, padėti nuvykti į reikiamą vietą, pagelbėti bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, susigaudyti aplinkoje. Taip pat gali rengti laisvalaikį ir poilsį, palydėti ir padėti nuvykti į darbo pokalbį, surasti tinkamą transporto priemonę, padėti judėti ten, kur nėra pritaikyta aplinka.
Svarbiausias asmeninio padėjėjo uždavinys – ne atlikti veiksmus už neįgalųjį, o atlikti kartu su juo.
Sukurti naują individualizuotą pagalbą bendruomenėje ypač svarbu dabar, kai pertvarkoma socialinės globos sistema.
Globos įstaigose gyvenančius neįgaliuosius siekiama apgyvendinti savarankiškai ir sudaryti sąlygas jiems ir jų šeimoms gauti individualias bendruomenines paslaugas, taip užtikrinant neįgaliųjų savarankiškumo ir pasirinkimo laisvę.
Kokie pokyčiai laukia
Asmeninę pagalbą galės gauti visi neįgalieji, kuriems šis poreikis bus nustatytas, neatsižvelgiant į amžių, negalios sunkumą ar pobūdį. Tokios pagalbos poreikį 1 metams nustatys socialiniai darbuotojai pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytą tvarką.
Asmeninio padėjėjo paslaugą galės teikti fizinis asmuo, kuris su neįgaliuoju nėra susijęs artimais giminystės ryšiais. Asmeninis padėjėjas, prieš pradėdamas teikti pagalbą, turės išklausyti įžanginius individualaus priežiūros darbuotojo mokymus.
Jeigu neįgaliojo, kuriam reikalinga asmeninė pagalba, pajamos yra mažesnės už 256 eurų, už asmeninę pagalbą jam nereikėtų mokėti. Jeigu pajamos didesnės, neįgalusis turėtų apmokėti ne daugiau kaip 20 proc. pagalbos teikimo kaštų, o asmens įmoka neturėtų viršyti 20 proc. jo pajamų.
Per pusę metų iki 2022 metų asmeninė pagalba būtų suteikta maždaug 600 žmonių, o nuo 2022 metų kasmet – maždaug 1500 neįgaliųjų.
Šiemet iš valstybės biudžeto prireiks 2 mln. eurų, o nuo 2022 metų kasmet – po 10 mln. eurų.
Visi neįgalūs pensininkai galėtų pasinaudoti lengvatomis.
Kai neįgalus asmuo sulaukia pensinio amžiaus, jam nustatomi specialieji poreikiai. Šiuo metu jie yra tokie:
- Didelių specialiųjų poreikių lygis, nustatomas asmenims, kuriems nustatytas pirmojo ar antrojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis.
- Vidutinių specialiųjų poreikių lygis, nustatomas asmenims, kuriems nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros ar pagalbos poreikis.
- Nedidelių specialiųjų poreikių lygis, nustatomas asmenims, kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros ar pagalbos poreikis.
Žmonės, kuriems nustatytas didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis, be kita ko, gali pasinaudoti transporto lengvatomis ir lengvata nemokėti rinkliavos gaminantis tapatybės kortelę ar pasą. Kadangi norima užtikrinti galimybę lengvatomis pasinaudoti visiems asmenims, kuriems nustatytas specialiųjų poreikių lygis, nuspręsta palikti tik du iš jų: didelių ir vidutinių specialiųjų poreikių.
Žmonės, kuriems iki įstatymo įsigaliojimo buvo nustatytas nedidelių specialiųjų poreikių lygis, bus prilyginami turintiems vidutinių specialiųjų poreikių lygį.
Įstatyme bus numatyti tokie specialiųjų poreikių lygiai:
- Didelių specialiųjų poreikių lygis. Nustatomas asmenims, kuriems nustatytas pirmojo ar antrojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis, arba asmenims, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus sukakties dienos nustatytas 0–30 proc. darbingumo lygis.
- Vidutinių specialiųjų poreikių lygis. Nustatomas asmenims, kuriems nustatytas pirmojo ar antrojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros ar pagalbos poreikis, arba asmenims, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus sukakties dienos nustatytas 35–55 proc. darbingumo lygis.
Įstatymo pakeitimai įsigalios šių metų liepą.
Man yra nustatyta specialiųjų poreikių lygis iki senatvės pensijos, gaunu 120€, darbingumo lygis 15%, kiek dabar gausiu nuo liepos 1 d.
Laba diena Namuose yra pensininkė, kuriai nustatytas didelių spec.poreikių lygis. Jos sūnus irgi yra neįgalus. Reikalinga pagalbą keičiant pampersus. Kur reikia kreiptis dėl pagalbos?
Su dokumentu kreiptis į savo seniūnijos soc. rūpybos skyrių. Jie arba skirs padėjėją, arba išaiškins, ką dar reikia padaryti. Tai moteriai skiriami pinigai apmokėti padėjėją. Jei seniūnija nebeturi soc. darbuotojų, galima patiems susirasti ir samdyti pagalbininkę.
Gal artimiausias ŠMC ar poliklinika gali skirti ateinančią slaugę?
.
Mano darbingumo lygisiki pensijos 30%.Dėl psicinės negalios F25.1.
Šiuo metu turiu labai daug fizinių svekatos sutrikimų,labai sunkios pasėkmės po ūmios Laimo ligos,dėl stuburo išvaržų,negaliu pati apsirūpinti pirkiniais,nes negaliu nieko kelti, dėl fizinio krūvio,gyvenu nuosavam name.Ar galėčiau kreiptis dėl pagalbos kompensacijos.