Kovo 11-osios – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos – išvakarėse Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorius Adas Jakubauskas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Vilniaus lietuvių namais. Dvišalio bendradarbiavimo tikslas – bendri mokomieji projektai tiek mokiniams, tiek mokytojams. Vilniaus lietuvių namų poreikiams atsivers Okupacijos ir laisvės kovų muziejaus ir Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso erdvės. Čia moksleiviams galės vykti pažintinės ekskursijos, pilietinio ugdymo, Lietuvos pasipriešinimo okupacijų režimams istorijos pamokos.
„Dirbame tam, kad perduotume žinią apie nusikaltimus, kuriems nėra senaties terminų. Centro mokslininkai per visą šį laikotarpį atliko daug reikšmingų tyrimų, išaiškino pasipriešinimo okupaciniams režimams procesus, nustatė daug reikšmingų faktų ir aplinkybių. Šio indėlio prasmė – dalintis su tais, kuriems šalies nepriklausomybės dovana svarbi,“ – sako centro vadovas profesorius Adas Jakubauskas.
Pirmoji nusikaltimus žmonijai ir žmoniškumui tiriančios ir jų aukų atminimą įamžinančios institucijos dovana – istorijos mokytojams ir ugdytiniams skirti Centro mokslininkų parengtų leidinių rinkiniai. Į rinkinį įeina ir svarbių monografijų vertimai, kurie palengins mokymosi procesą lietuvių kalbos nemokantiems Vilniaus lietuvių namų bendruomenės nariams. Centro dovanos vertė – 3 tūkst. eurų.
Ne tik Lietuvos gyentojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, bet ir visoms su centro veikla susijusioms organizacijoms svarbus Vilniaus lietuvių namų įsipareigojimas istorijos pamokose, kitomis progomis kartu su ugdytiniais rinkti medžiagą (atsiminimus, laiškus, žodinę istoriją) Lietuvos pokario istorijos temomis, tautinių netekčių ir trauminių patirčių liudijimus. Primintina, kad į Vilniaus lietuvių namus priimami lietuvių kilmės tremtinių ir politinių kalinių palikuonys ir užsieniečiai, iš užsienio atvykstančių/ parvykstančių lietuvių vaikai, ne Lietuvoje gyvenančių lietuvių vaikai.
Svarbūs ir geri darbai daromi.