Vasario 18 d. apie 22 val. 55 min. Lietuvos laiku, kai per LRT rodė kaip „Žalgirį“ Eurolygos rungtynėse tuščioje Barselonos salėje kapojo „Barcelona“, įvyko istorinis įvykis – į paslaptingą Marso Jezero kraterį sėkmingai nusiledo Žemės planetos pasiuntinys – NASA marsaeigis Perserverance (Atkaklumas). Šio liepos 30 d. iš JAV iš Kanaveralo kyšulio Floridoje pakilusio ir 470 milijonų kilometrų per 7 mėnesius įveikusio pagrindinis tikslas ieškoti atsakymo į žmonijai seniai rūpimą klausimą – ar Marse būta gyvybės?
I’ve come nearly 300 million miles, and I’m just getting started. Hear from the team about my picture-perfect landing and what comes next.
LIVE at 2:30 p.m. PST (5:30 p.m. EST/20:30 UTC) https://t.co/fciqGe8GpC pic.twitter.com/5XgclFaGtB
— NASA’s Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 18, 2021
NASA jau pasidalijo pirmąja marsaeigio nuotrauka nuo Marso paviršiaus:
Safe on Mars. https://t.co/heoYjkwfty
— NASA’s Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 18, 2021
LIVE NOW?
Get the latest update from the team that got me here: https://t.co/OVpyuZKTj2— NASA’s Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 18, 2021
Nusileisti Marse nėra lengva. Paskaičiuota, kad tik apie 40-čiai nuošimčių visų Žemės pasiuntinių šioje planetoje yra tai pavykę. Juks radijo signalas iš Marso atskrieja tik per 11 minučių, todėl yra labai sunku tiesiogiai iš Žemės valdyti į Marsą besileidžiantį kosminį laivą. Tad „Perseverance“ buvo sukurtas taip, kad visas leidimosi vyksmas būtų valdomas autonomiškai. Kaip vyko nusileidimas? Prieš priskridęs Marso atmosferą, erdvėlaivis nusimetė platformą su saulės baterijomis, radijo imtuvais ir degalų bakais, kurių reikėjo keliaujant į Marsą. Į Marsą leidžiasi tik apsauginis apvalkalas su jo viduje esančiais nusileidimo platforma ir marsaeigiu.
Erdvėlaiviui įskriejus į Marso atmosferą dėl trinties jis pradeda lėtėti ir jo paviršius įkaista net iki 1 300 laipsnių Celsijaus. Dėl atmosferos poveikio atsirandančius skrydžio krypties nukrypimus kompensuota kartas nuo karto įsijungiantys maži reaktyviniai varikliai. Skriejimo greičiui sumažėjus iki 1 600 kilometrų per valandą išsiskleidžia viršgarsinis parašiutas. Po to atsiskiria ir nukrinta apsauginis šilumos skydas. Atsidengusio marsaeigio kameros ir prietaisai pradeda fiksuoti artėjantį Marso paviršių. Tam, kad pasiektų saugų nusileidimo greitį, parašiuto stabdymo nepakanka, reikiamam stabdymui užtikrinti naudojami 8 nusileidimo platformos reaktyviniai varikliai. Marsaeigiui nusileidus iki 2,1 kilometro aukščio virš Marso paviršiaus, jis atsiskiria nuo galinę dalį saugančio skydo ir paleidžia nusileidimo platformos variklius. Greičiui sumažėjus iki 2,7 km per valandą, esant maždaug 20 metrų virš Marso paviršiaus, marsaeigis nuo nusileidimo platformos nuleidžiamas maždaug 6,4 metro ilgio kabeliais. Kai marsaeigis savo ratais paliečia marsą – kabeliai nupjaunami. Nusileidimo platforma skrenda ir nusileidžia, saugiu atstumu nuo „Perseverance“.
Bemaž 40 km. skersmens Jezero kraterio pavadinimas serbų kalba reiškia „ežeras“. Manoma, kad šiame krateryje anksčiau buvo vandens telkinys, tad šiuo metu čia randama daug molio nuosėdų. 2007 m., atradus šiame krateryje galimų vandens pėdsakų, krateris buvo pavadintas senovinio Bosnijos ir Hercegovinos miesto Jezero vardu. Daugumoje slavų kalbų žodis Jezeras reiškia ežerą. O slavų kalbose jis atsirado iš Proto-Balto-Slaviško *eźera-. Taigi, galima sakyti, kad JAV „Atkaklumas“ nusileido baltiškan Ežeran 🙂
2015 m. tyrimai atskleidė, kad šiame krateryje vandens galėjo būti dviem atskirais laikotarpiais. Kraterio šiaurinėje ir vakarinėje dalyse yra du kanalai, kuriais kadai galėjo tekėti vanduo. Abiejuose kanaluose rasta deltos pavidalo darinių. Manoma, kad čia būta ežero, į kurį tekėjo Marso upė, turėjusi sunešti įvairias nuosėdas, kuriose ir tikimasi atrasti gyvybės pėdsakų. Kadangi nustatyta, kad Jezero krateriui trūksta tokios rūšies krateriams būdingo gylio, tad manoma, kad šis krateris užklotas nuosėdomis, kurias sunešė vanduo. Manoma, kad tų nuosėdų sluoksnio gylis gali siekti net apie 1 km.
Nors Marso sąlygos dabar nėra palankios žemiškos rūšies gyvybei, tačiau taip buvo ne visad. Manoma, kad maždaug prieš 3,5 milijardo metų Marso paviršiuje buvo vandens o anglies dioksido (CO2) prisodrinta atmosfera saugojo Marso paviršių nuo gyvybei kenksmingos radiacijos.
Praeito amžiaus aštuntajame dešimtmetyje keli į Marsą nuskraidinti NASA kosminiai zondai „Viking“ jau ieškojo gyvybės šioje planetoje. Tačiau surinkti duomenys tuomet aiškaus neginčytino atsakymo nedavė.
Marsaeigis Jezero krateryje uolienų ir grunto mėginius rinks mažiausiai dvejus metus. 2031-aisiais mėginiai bus atgabenti į Žemę.
„Perseverance“ be kita ko, turi roboto ranką ir 20 kino kamerų, bei naujovę – minisraigtasparnį. Be to marsaeigis ant trijų jame patalpintų nago dydžio silicio lustų į raudonąją planetą nugabeno beveik 11-os milijonų panorusių įsiamžinti žmonių pavardes.
Kompiuterinė skrydžio simuliacija realiame laike:
Pernai prieš didžiąją Marso opoziciją (suartėjimą su Žeme) į Marsą buvo pasiųstos net 3-jų valstybių kosminės stotys: Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) pirmasis tarplanetis zondas „Al-Amal“ („Viltis“), Kinijos tarpplanetinė stotis „Tianwen-1“ ir JAV NASA Perseverance“ .
JAE kosminės stotis „Al-Amal“ Marso orbitą pasiekė jau šių metų vasario 9 d. Po jos vasario 10 d. į orbitą aplink Marsą įskriejo ir pirmoji Kinijos tarpplanetinė stotis „Tianwen-1“, be orbitinio zondo gabenanti ir nusileidimo modulį su marsaeigiu, kuris, tikimasi, ant planetos paviršiaus bandys leistis šių metų gegužę.
Apie NASA „Perseverance“:
Tiesioginė transliacijos:
Ir įdomu, ir svarbu, bet spaudos konferencija dėl surinktų prašų virš 300 tūkstančių prieš seimo žmogaus teisių komiteto pirmininką svarbiau:
https://infa.lt/57021/spaudos-konferencija-del-seimo-zmogaus-teisiu-komiteto-pirmininko-t-raskeviciaus-atstatydinimo/
Ar Seimo pirmininkė, LEIDUSI sau IGNORUOTI piliečių surinktus parašus jų nepriimdama, yra tikra, jog nepriimti parašai liaunasi egzistavę?
Per žinias paminėjo mano supratimu nežmonišką nusileidimo greitį – Marsui turėjo skaudėti (straipsnyje lyg ir mažesnį paminėjo).
Kažkas įtaria ir tikisi rasti įkalčių, įrodančių, jog Marsas – žmogėdra? Na, nebent ten gyvenusieji taip pat, kaip ir mes negailestingai jį niokojo. Tada jo įniršį galima pateisinti – tai būtinoji savigyna buvo.
Jei ten rastų kažko į žmogų panašaus pėdsakus, ar tik neatsiras koks judėjimas, sekta, aiškinanti, jog Kristus, Olimpo ir kiti mituose minimi dievai buvo tie, kam pavyko išsigelbėti iš supykusio Marso nasrų?
Atrodo, darosi vis aiškiau, jog Marsas buvo kitados gyvenamas, tačiau žiauriai nuniokotas dėl kažkokių priežasčių. Aiškėja kad kažkokie padarai atskrido iš kosmoso ir iš pradžių apgyvendino Fajetoną (dabar tik akmenų krūva, skriejanti tarp Jupiterio ir Marso orbitų). Beje, šumerai planetas kaip tik ir skaičiuoja iš kito galo: Neptūnas, Saturnas, planeta X, Marsas, Žemė, Venera, Merkurijus (Kažin kodėl?). Kai Saulutė buvo kaitresnė, tai ir Fajetone buvo geros sąlygos gyventi. Bet kai susiriejusios grupės susisprogdino, teko įsikurti Marse. Bet ir čia svetimkilmiai genai, slypį žmonėse, neišmokė gyventi darnoje su gamta, tad ir Marsas buvo klaikiai suniokotas: atmosferą nupūtė Saulės vėjas, vanduo irgi išgaravo, tad visa planeta virto šalta sachara (-20 laipsnių vasarą “karščio”). Likučiai žmogėnų persikraustė į vienintelį belikusį jaukų Saulės sistemos kampelį – Žemę. Bet ir ją gali pribaigti antiekologiškas siautėjimas. Bet vietoj to, kad bandytume atkurti Žemės galias ir gyvastį, švaistome beprotiškas lėšas ir protus ruošdamiesi kraustytis į Marsą ir dar džiūgaujame, kai pavyksta nutupdyti aparatą bakterijoms medžioti…
dėl Fajetono planetos, tai ne visai taip (nors yra tokia hipotezė ir netgi mokslinės fantastikos knyga). Iš tiesų toje vietoje yra ne skriejanti akmenų krūva (kuri turėtų būti, jei ten būtų suirusi planeta), bet ištisa asteroidų juosta, t.y. toje orbitoje aplink Saulę taip ir nesusidarė planetos, kuri būtų “išsivaliusi” sau kelią ir surinkusi visus tuos asteroidus į save. Greičiausiai, tam sutrukdė Jupiterio trauka.
Tai gal tas atvirkščias skaičiavimas rodo žmogaus kelio, kilnojimosi iš vienos planetos į kitą, iki atsiduriant Žemėje istoriją? Arba ,,tarpinių stotelių” seką… Gal taip saugiau, patikimiau buvo – mažiau netekčių? Gal tai paaiškina ir rasių žemynuose skirtumus. Afrikoje daug metų dirbę – gydę ir tyrimus atlikę – Leningrado Karo akademijos medikai pasakojo, kad mūsų europinė medicina ten toli gražu ne visada pritaikoma, nes jų organizmas į daug ką kitaip reaguoja, o lyg ir pažįstamų ligų eiga, simptomai – skiriasi, tad ir diagnostikos žinios dažnai nepadeda.
Bet kaip tie australopitekai sugebėjo tą Faletoną, susprogdinti, pagyventi Marse ir dar iki Žemės atskristi? 🙂
Juk jų didžiausias pasiekimas buvo išlipti iš medžių ir ant dviejų kojų vaikščioti pradėti.
Gerbiamieji, SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA, SUDARYTĄ SEKA ĮVYKIŲ, NUO 450 000- jų – iki mūsų laikų! Tai padaryti padėjo, LIETUVIŲ KALBOS DĖKA, ĮMINTAS “ŠUMERŲ KARALIŲ SĄRAŠAS”! Šaltinyje KARALIAIS buvo vadinami – SAULĘ!!! NUO SENO, SAULĘ GARBINO IR LIETUVIAI!
BEJA, MAJAI, INKAI, ŠUMERAI, INDAI ir kitos SENOJO PASAULIO KULTŪROS, PASAULĮ PAŽINOJO KUR KAS GERIAU, NEI MŪSŲ LAIKŲ MOKSLININKAMS, TAI VYKSTA PADARYTI MŪSŲ LAIKAIS!
INDŲ šaltiniuose aptinkamos stebuklingi vežimai.
VISIEMS YRA PAŽISTAMOS EGIPTO PIRAMIDĖS!
Jukatano pusiasalyje aptikta MAJŲ VALDOVO antkapinė plokšte, kurioje pavaizduotas į KOSMOSĄ PASIRENGĘS SKRISTI KOSMONAUTAS?! (Beja ji puikuojasi ir mano knygos feisbuke.! ) ir t.t. ir t.t..
Jonas Grigas. Ką žada kosmoso tyrimai?
– pozicija.org/jonas-grigas-ka-zada-kosmoso-tyrimai/
Gal galėtų kas palyginti ir pakomentuoti nusileidimą Marse, su žmonių nusileidimu Mėnulyje. Kokios technologijos buvo naudojamo švelniai nusileisti ant Mėnulio, mėnuleigio prisijungimui prie motininės raketos ? Ką veikė raketa, kol žmonės strikinėjo ? Ačiū.
Gal jau senstelėjo, bet vis tik: https://www.delfi.lt/mokslas/mokslas/jvaiskunas-ar-pratesime-kosmine-odiseja.d?id=23124426
”.. N.Armstrongas privertė “Erelį” tarsi malūnsparnį pakibti virš kraterio, o paskui jau judėti beveik horizontaliai.” Jonai, nustebsit, bet Mėnulis neturi atmosferos , vakuumas.
” … M.Kolinsas liko laukti sugrįžtant bendražygių aplink Mėnulį skriejančiame erdvėlaivyje.” Kiek laiko astronautai valksčiojo ir kokiu greičiu turėjo skristi erdvėlaivis, kad spėtų ? .
Patarčiau pasikaityti penktos klasės fizikos vadovėlį. Visa šita istorija tikintiesiems – mąstantiems ji juokinga.
Atsakau – aš fizikas, viską skaičiau. Jums verta pasiskaityti. Prie ko čia atmosfera?
Jonai, jei per tris dienas atskrido – koks buvo greitis ? Kokia erdvėlaivio masė ir kokios jėgos reikėjo nugalėti inercijos jėgą, kad sustoti ? Iš kur ta jėga ir į ką ją panaudojo, jei nėra atmosferos – jokio pasipriešinimo ? Marsas turi atmosferą – galima panaudoti parašiutą , o Mėnulyje ? Kaip atsiplėšė nuo Mėnulio paviršiaus ir įgavo pagreitį, jei nėra oro – nėra į ką ” atsispirti. Pirma mintis , kuri šauna į galvą ir pataiko : koks durnius tikėtis gali, kad tokia pasaka pasekus, kas patikės ? Paskui prisimeni: , o kiek tiki , jog Biblijoje, Talmude, Korane parašyta šventa tiesa ? Milijardai. Ir kiek žmonių mąsto, nusimano apie masės inerciją, gravitaciją ir tt – vienetai. Nebesistebiu, jog tiek tikinčiųjų Korona. Dau kartų pakartotas melas tampa tiesa ? Kaip sakė dr. Leninas ? Jonai, matau, jog su fizika blogi popieriai, gal galit paaiškinti TV transliaciją iš Mėnulio gyvai ?
Vaikų (reikėtų sakyti – durnių) darželis. ABC reaktyvinės technikos pasiskaitykite. Reaktyvinis variklis ne tik greitina, jis leidžiantis – stabdo. Įjungus variklius – apartas virs planetos paviršaus – pakelia dulkes – bet kosminį laivą stabdo. Reaktyvinė jėga veikia ne „atsispyrimo“ principu. Neveltui vienam tokiam sąmokslo teoretikui a.a. Kolinzas paskaitoje viešai davė į snukį. Saugokitės.
Mano vargšas fizikos mokytojas jaunas mirė. Bijau, jog buvau viena tų, kurių atsakymų į jo klausimus apie skrydžius jo širdis neatlaikė. Prisimenu savo paskutinį atsakymą jam, po kurio jis tik bejėgiški skėstelėjo rankomis, apsižvalgė aplink, tada mostelėjo ranka „eik šalin”, ir suraitė 3-ą. pažymių knygelėje.. Pasiilgstu tų pamokų ir jo, nepaprastai mielo žmogaus, nuoširdžiai tikėjusio, jog neišmanyti mokyklinio FIZIKOS kurso yra NUODĖMĖ, už kurią anksčiau ar vėliau gyvenimas nubaus. Gal ir teisus buvo…
dėkui už nuorodą – įdomu buvo paskaityti.
” Lipdamas jis timptelėjo už specialaus žiedo ir nukreipė į save televizijos kamerą, kuri siuntė į Žemę reportažą apie šį istorinį įvykį. ” O čia tai visiškas smigimas – griūk aukštielninkas 🙂
Neskubėk, atsipalaiduok, pilnatis bus tik vasario 27 dieną!
Anksčiau maniau, jog Viduramžiais buvo lengva žmones mulkinti, nes buvo neišsilavinę – klydau. Išsilavinimas proto neįdeda , tik paruošia darbui. Kam neduota mąstyti – vaistų nėra.
Jonas Vaiškūnas:
” …vienam tokiam sąmokslo teoretikui a.a. Kolinzas paskaitoje viešai davė į snukį. Saugokitės. ” Kuo skiriasi tikintieji nuo mąstančiųjų ? Vienu akivaizdžiu pažymiu : tikintieji labai susireikšminę, užgaulūs, agresyvūs. Jie linkę į kraštutinį fanatizmą. Kai tuo tarpu mąstantieji yra ramūs ir taikūs. Jie nesistengia roplį išmokyti skraidyti . jie puikiai supranta gamtos dėsnius ir žino, kad nors ir kiek su šaukštu bekabintum medų – šaukštas medaus skonio nepajus.
net įdomu pasidarė, ką “ramūs ir taikūs mąstantieji” galvoja apie trečiąjį Niutono dėsnį?
O tada, jei bus laiko ir noro, galbūt jie taip pat galėtų pareikšti savo nuomonę apie konfliktų kėlimą menkinant kitų kvalifikaciją ir mokslines žinias apskritai bei iš jų tyčiojantis?
Veiksmo ir atoveikio (trečiasis Niutono) dėsnis teigia: jei vienas kūnas kokio nors dydžio jėga paveikia kitą kūną, tai tas kitas kūnas pirmąjį taip pat paveikia tokio pat dydžio priešingos krypties jėga: F 1 = − F 2
Ką čia manyti ? Kas neaišku ? Tarkim, erdvėlaivis atskrenda ir trenkiasi į Mėnulį. Tai erdvėlaivis patirs lygiai tokį pat smūgį, kaip ir Mėnulis. O gal erdvėlaivis trenkiasi į vakuumą ? 🙂 Tik paskui į Mėnulį 🙂
” ..apie konfliktų kėlimą menkinant kitų kvalifikaciją ir mokslines žinias apskritai bei iš jų tyčiojantis? ” Konfliktų tarp ko ? Kvalifikacijos ir mokslinių žinių apskritai neradau. O , kad neatsispiriu, kai kada, pagundai patraukti per dantį tikinčiuosius nesąmonėmis – tiesa. Dovanokit, nesu tobulas.
aha, tai raketos variklių išstumiamos dujos į raketą irgi “atsitrenks” tokio pat dydžio, tik į priešingą pusę nukreipta, jėga ar čia tik Mėnulyje viskas veikia, o vakuume tai jau ne? 🙂
Na, o paskutiniams dviems sakiniams sunku nepritarti.
Man per sudėtinga. Materija santykiauja tik su materija. Vakuume jos nėra. Sorry.
@ Balsas-tyruose: na, taip, bet ir raketa yra “materija”, ir variklio išmetamos dujos – irgi. Taigi, turėtų puikiai sau “santykiauti” tarpusavyje, tiesa? Viena į vieną pusę, kita – į priešingą …
Na, taip, nes suveikia Münchhausen dėsnis, pagal kurį jis save už ūsų į orą iškėlė. Pagal tą dėsnį , stumiant mašiną į stiklą sėdint už vairo, galima savo auto iš pusnies išsistumti.
@ Balsas-tyruose: ne visai taip. Tiksliau, visai ne taip, bet tiek to, jei “mąstantiems” toks paaiškinimas tinka.
Jonas Grigas. Ką žada kosmoso tyrimai?
– pozicija.org/jonas-grigas-ka-zada-kosmoso-tyrimai/
„Vienas pavojingiausių asteroidų „Bennu“ gali smogti Žemei 22-me amžiuje… ”
Labai taikliai pastebėta: nebuvo ir nėra jokios religijos be Baimės. Iš pradžių žmonės gąsdinami, persekiojami, kankinami, o paskui pasiūlomas Išganymas. Tada žmonės patys eina keliais, maldaują išgelbėti ir bučiuoja kojas. Taip buvo per amžius, tai yra ir dabar. Tik tokiu būdu globalistai susikuria Dievišką valdžią ir pasakišką gyvenimą.
O gal gali globalistų tikėjimo išpažinėjai pasakyti, kaip toliau bus su korona ? Mąstantiems akivaizdu, o tikintiesiems ?
GERBIAMIEJI, SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA, BUVO ĮMINTA PER 450 SENIAUSIŲJŲ KULTŪRŲ ŠALTINIŲ! JUOSE RASTA INFORMACIJA LEIDO ATRASTI TREČIĄJĮ IR KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS. PASTARIEJI LEIDO PAŽINTI: KAS ir KODĖL ŽEMĖJE VYKO? KAS IR KODĖL ŽEMĖJE VYKSTA? KAS IR KODĖL ŽEMĖJE VYKS ATEITYJĘ!
ŠIŲ ŠALTINIŲ DĖKA BUVO NUSTATYTA, KAD LIETUVIŲ PROTĖVIAI, ŠALTINIUOSE ĮVARDIJAMI KELTAIS – NUO LIETUVIŠKO. – KELTIS – PERSIKELTĮ! MAT, JIE PASTOVIAI, 6000 metų periodiškumu, SU SAULĘ – KELDAVOSI – TAI NUO DIDŽIOJO, TAI NUO ATLANTO VANDENYNO!
DABAR JAU ŽINOMA ir tai, KAD NUO 2500-jų metų, ŠIAURINIAME ŽEMĖS PUSRUTULYJE, PRASIDĖS SAULĖS VIENVALDYSTĖ. PIETINIAME – ŽIEMA!
DĖL SAULĖS PADIDINTO AKTYVUMO, ŠIAURINIAME ŽEMĖS PUSRUTULYJE SUNTENSYVĖS SNIEGYNŲ ir LEDYNŲ TIRPSMAS bei NUOŠLIAUŽOS NUO KALNŲ! O TAIP PAT – GAISRŲ MRTAS! SUPRANTAMA, ŽEMĖJE KILS VANDENS LYGIS – Šiame tūkstantmetyje – per 20 metrų virš jūros lygio!
Jėzus Marija, ką daryti ? Ar yra verslo planas ?