Penktadienis, 30 gegužės, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

Kokiomis naujomis veislėmis pasipildys 2021-ųjų metų Nacionalinis augalų veislių sąrašas?

www.alkas.lt
2021-02-07 11:00:30
0
Kokiomis naujomis veislėmis pasipildys 2021-ųjų metų Nacionalinis augalų veislių sąrašas?

Smulkūs ūkininkai, grūdai, daržas | Shutterstock nuotr.

Nacionaliniai augalų veislių sąrašai sudaromi kiekvienoje Europos Sąjungos valstybėje ir kiekvienais metais jie atnaujinami. Būtent kintantys rinkos poreikiai aršaus pasaulinio varžymosi sąlygomis reguliuoja, kokias augalų rūšis ir veisles rinktis žemdirbiams. Mokslininkų teigimu, tinkamai pasirinkta veislė derlių gali padvigubinti, todėl kiekviena valstybė kasmet tikslina sąrašą, į kurį įrašo veisles, pasižyminčias gausiu ir geros kokybės derliumi, atsparias žiemojimo sąlygoms, ligoms. Neatsilieka šiose lenktynėse ir Lietuva – šiais metais sąrašą papildys 113 augalų veislių.

Renkamos vertingiausios

Augalo veislės kelias į šį sąrašą nėra lengvas ir paprastas. Prieš įrašant veislę į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) Augalų veislių skyrius įregistruoja paraiškas norimai veislei tirti ir įtraukti į sąrašą. Tarnybos žinovai augalų veislių tyrimo skyriuose atlieka ūkinio vertingumo tyrimus. Jie trunka ilgai – vasarinių augalų veislės tiriamos dvejus, o žieminių – net trejus metus. Gauti duomenys pateikiami Valstybinei augalų veislių vertinimo komisijai, kuri ir sprendžia, kokiomis veislėmis papildyti Nacionalinį augalų veislių sąrašą. Augalininkystės tarnybos Augalų veislių skyriaus vedėjos Sigitos Juciuvienės teigimu, augalų veislių tyrimo skyriuose 2018 m. buvo tirtos 543, 2019 m. – 626, o 2020 m. – 578 žemės ūkio augalų ir daržovių veislės.

Taigi, kokiomis naujovėmis pasipildys 2021-ųjų metų Nacionalinis augalų veislių sąrašas? Sausio pabaigoje Augalininkystės tarnyboje vykusiame Valstybinės augalų veislių vertinimo komisijos posėdyje aptarti įvairių augalų rūšių 130 veislių ūkinio vertingumo tyrimo duomenys, pasiūlyta į sąrašą irašyti 118 augalų veislių, tačiau 6 augalų veislės nebus įrašomos, nes dar nebaigti jų išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo (IVS) tyrimai. Atsižvelgiant į tai, kad prieš metus komisija pasiūlė į sąrašą įrašyti daugiamečių žolių veislę, kuriai praeitais metais buvo baigti IVS tyrimai, bus įrašyta 113 augalų veislių.

Kviečiai | Pexels nuotr.

Lietuvos selekcininkų sukurtos veislės

Sąrašą papildys 42 naujos javų veislės, iš jų – 23 žieminių javų veislės. Pastaraisiais metais sparčiai kintant klimatui labai svarbus veislės sugebėjimas išlikti veikiant įvairiems veiksniams – sausrai, ligoms ir pan. Komisija į 2021 metų sąrašą pasiūlė įrašyti net 16 žieminių kviečių veislių. S. Juciuvienė pasidžiaugė, kad tarp jų yra 3 Lietuvos selekcininkų sukurtos veislės – Eldija, Sarta ir Vaiva. Eldija ir Sarta – tai žieminių kviečių veislės, sukurtos pagal sumaniųjų specializacijų programą ir skirtos specialiosios paskirties amilopektininio krakmolo separavimui, – pasakojo pašnekovė. – Šios veislės sintetina krakmolą, susidedantį vien iš amilopektino, ir yra sukurtos atsižvelgiant į gamybininkų poreikius. Veislė Vaiva sukurta pagal sumaniųjų specializacijų programą ir skirta natūralaus glitimo ir krakmolo separavimui.“

Taip pat į sąrašą bus įrašyta ir 13 geru derliumi ir derliaus kokybe pasižyminčių kitų Europos Sąjungos šalių selekcininkų sukurtų veislių. Selekcininkų duomenimis, veislė Davinci užaugina labai gerų kepimo savybių turinčius grūdus, veislė Tonnage – patenkinamų kepimo savybių grūdus, visos kitos, išskyrus minėtas Eldija ir Sarta veisles, – gerų kepimo savybių grūdus.

Po poros metų pertraukos sąrašas pasipildys net 4 hibridinėmis žieminių rugių veislėmis, taip pat jame atsiras dar 2 Vokietijos selekcininkų sukurtos žieminių miežių ir 1 žieminių kvietrugių veislės.

Naujasis Nacionalinis augalų veislių sąrašas praturtės net 7 vasarinių kviečių veislėmis. „Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro selekcininkai taip pat kuria naujas šios augalo rūšies veisles, – aiškino S. Juciuvienė. –  2020 m. pabaigoje gautos 2 paraiškos registruoti vasarinių kviečių veisles, sukurtas Lietuvos selekcininkų. Tikimės, kad atlikti tyrimai parodys gerus šių veislių duomenis, ir 2023-aisiais sąraše išvysime registruotas naujas Lietuvos selekcininkų sukurtas vasarinių kviečių veisles. O šiandien galiu pasidžiaugti, kad sąrašas pasipildys dar 1 Vokietijos selekcininkų sukurta vasarinių kvietrugių veisle.“

Komisija taip pat pritarė, kad į šių metų sąrašą būtų įrašytos 8 vasarinių miežių veislės, sukurtos Vokietijos ir Danijos selekcininkų.

Sąraše įvyks „rotacija“: Lietuvos selekcininkų sukurtą plikųjų avižų veislę Mina DS pakeis tų pačių selekcininkų sukurta nauja plikųjų avižų veislė Milija DS. Sąrašas taip pat pasipildys 2 naujomis sėjamųjų avižų veislėmis.

Prieš porą metų Augalininkystės tarnyba gavo labai daug paraiškų Lietuvoje registruoti kukurūzų veisles. Atlikus visus privalomus tyrimus ir paaiškėjus jų rezultatams, komisija pasiūlė į 2021 metų sąrašą įrašyti 8 ankstyvųjų kukurūzų ir net 17 vidutinio vėlyvumo kukurūzų veislių.

Naujovių sulauks ir cukrinių runkelių augintojai – 10 naujų cukrinių runkelių veislių, sukurtų Vokietijos, Danijos ir Belgijos selekcininkų. Augalininkystės tarnybos žinovė pasidalijo dar viena sąrašo naujiena – Lietuvoje registruota sėjamųjų kanapių Lietuvos selekcininkų (UAB „Canaba“) sukurta veislė Alive SK.

Komisija atidžiai atrinko žieminių rapsų veisles – 14 jų buvo pasiūlyta įrašyti į sąrašą, taip pat 4 derlingos vasarinių rapsų ir 3 sojų veislės.

Verta pažymėti, kad iš 3 registruojamų sėjamųjų žirnių veislių 2 sukūrė Lietuvos selekcininkai. Bus registruotos kelios pašarinių augalų rūšių veislės – Lietuvos selekcininkų sukurtos 2 siauralapių lubinų bei daugiamečių žolių – raudonųjų eraičinų ir beginklių dirsių – veislės.

Komisijos siūlymu bus registruotos 2 Lietuvos selekcininkų sukurtos daržovių veislės: paprastųjų agurkų veislė Roliai ir valgomųjų svogūnų veislė Joriai.

Naujasis sąrašas papildytas ir 2 sodo augalų (daržo braškių Mera ir Neda) veislėmis.

Lietuvoje bus užregistruotos ir 2 dekoratyvinių augalų – paprastųjų putinų – veislės: Aras ir Perlas, sukurtos Vytauto Didžiojo universitete.

Dauginamoji medžiaga – visai ES rinkai

Kai už kiekvieną naujai registruojamą augalo veislę bus sumokėta nustatyta valstybės rinkliava, sąrašas bus patvirtintas Augalininkystės tarnybos direktoriaus įsakymu ir atspausdintas specialiame leidinyje su naujųjų augalų veislių būdingiausių savybių aprašais. Duomenys apie naujai registruotas, iš 2021 m. sąrašo išbrauktas augalų veisles, apie pasikeitusius veislių palaikytojus bei veislių pavadinimus bus perduoti Europos Komisijai dėl veislių įrašymo į Europos Sąjungos bendruosius žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogus arba išbraukimo iš jų. Po augalų veislių įrašymo į minėtus katalogus jų dauginamąją medžiagą galima tiekti visos Europos Sąjungos rinkai.

Reikia pažymėti, kad apie pusė naujai įrašomų į sąrašą veislių bus pirmą kartą įrašomos į Europos Sąjungos katalogus. Atsižvelgiant į Europos valstybių praktiką, 2020 metų registruotų augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimo duomenys bus paskelbti Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje www.vatzum.lt, kurioje galima rasti tokius duomenis nuo 2005 metų.

Visiems žemės naudotojams siūlome domėtis augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimų, atliktų Augalininkystės tarnybos augalų veislių tyrimo skyriuose, duomenimis ir rinktis augalų veisles, registruotas Lietuvoje.

Smulkūs ūkininkai | Shutterstock nuotr.

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos žinios.

Sekti naujienas galima internete: www.vatzum.lt ir www.facebook.com/vatzumlt/.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Nauja tvarka supaprastins sėklų mainus
  2. Pernai genetiškai modifikuotų organizmų Lietuvoje nebuvo rasta
  3. Lietuvoje nėra auginama GMO
  4. 2020 m. GMO Lietuvoje neaptikta
  5. Degligės židinys Babtų seniūnijoje bus sunaikintas
  6. Trukdžiai prekėms vežti prie Baltarusijos sienos panaikinti
  7. Šiemet Taikos duona bus kepama Lietuvoje

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pasirinkite kategoriją

    Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

    Naujienos

    Knygos, skaitymas | pixabay.com nuotr.
    Kultūra

    Atnaujintame Skaitymo skatinimo veiksmų plane – dėmesys kritiškai mąstančiai ir kūrybingai visuomenei

    2025 05 30
    Nuo birželio 4 d. gyventojai Nacionalinėje bibliotekoje galės pasiimti nurašytas knygas | lnb.lt nuotr.
    Kultūra

    Nuo birželio 4 d. gyventojai Nacionalinėje bibliotekoje galės pasiimti nurašytas knygas

    2025 05 30
    Darbą pradeda naujoji Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija | D. Rimeikos nuotr.
    Kultūra

    Darbą pradeda naujoji Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija

    2025 05 30
    Turkija imasi tarpininkavimo tarp Maskvos ir Kijevo
    Ukrainos balsas

    Ukraina spaudžia Rusiją: ar įvyks tikros taikos derybos?

    2025 05 29
    Pinigai
    Lietuvoje

    Liberalai lauks Finansų ministerijos plano šešėliui mažinti  

    2025 05 29
    Danės upė
    Lietuvoje

    Baigiamos tvarkyti Danės upės pakrantės

    2025 05 29
    Linas Jonauskas | Seimo kanceliarijos nuotr.
    Lietuvoje

    L. Jonauskas ragina nuo taršos gelbėti Žibos upelį

    2025 05 29
    Lampėdžių paplūdimys
    Lietuvoje

    Kauniečius pasitinka atnaujinti paplūdimiai

    2025 05 29

    SKAITYTOJŲ PASTABOS

    • Rimvydas apie Pristatyta kovojančios Lietuvos vadovo A. Ramanausko-Vanago žmonos, partizanės Birutės prisiminimų knyga
    • >Naivus klausimas apie Ukrainos gynybos ministras paragino Maskvą perduoti Kijevui jos pažadėtą memorandumą iki kito delegacijų susitikimo
    • Rimgaudas apie Pristatyta kovojančios Lietuvos vadovo A. Ramanausko-Vanago žmonos, partizanės Birutės prisiminimų knyga
    • Aleksas Tarnas apie Pradedamas įgyvendinti Vilniaus Žaliojo miesto veiksmų planas

    NAUJAUSI STRAIPSNIAI

    • Atnaujintame Skaitymo skatinimo veiksmų plane – dėmesys kritiškai mąstančiai ir kūrybingai visuomenei
    • Nuo birželio 4 d. gyventojai Nacionalinėje bibliotekoje galės pasiimti nurašytas knygas
    • VU pernai išdalijo rekordinį skaičių specialių stipendijų – kviečia teikti paraiškas ir šiais metais
    • Darbą pradeda naujoji Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija

    Kiti Straipsniai

    Žemės ūkis | am.lt nuotr.

    Siekiama panaikinti svarbius gamtosauginius reikalavimus žemės ūkyje

    2024 10 03
    Neatsakingas keliautojų elgesys tiesiogiai veikia augalų sveikatą | efsa.europa.eu nuotr.

    Neatsakingas keliautojų elgesys tiesiogiai veikia augalų sveikatą

    2024 05 20
    Daržovės | pixabay.com nuotr.

    Siekiama stabdyti nelegalų rusiškų daržovių įvežimą

    2024 05 07
    Grūdai | zum.lrv.lt nuotr.

    Griežtėja į Lietuvą įvežamų grūdų kontrolė

    2024 03 18
    Kuo papildyti pavasarinį stalą?

    Ugdymo įstaigos renkasi sveikus gaminius

    2024 02 27
    Grūdai | zum.lrv.lt nuotr.

    Griežtės iš tam tiktų šalių vežamų grūdų patikra

    2024 02 26
    Vilniaus mokyklose kuriamos žaliosios erdvės

    Stabdomas reikalavimas atkurti daugiametes pievas

    2024 01 30
    Kas dalinasi Lietuvos žemes? | zur.lt nuotr.

    Kas dalinasi Lietuvos žemes?

    2024 01 26
    Janušas Voicekovskis | zum.lrv.lt nuotr.

    K. Navickas susitiko su ES žemės ūkio komisaru

    2024 01 24
    Žemės ūkis

    Vyriausybė ūkininkams rengia svarbius pokyčius

    2024 01 23

    Skaitytojų nuomonės:

    • Rimvydas apie Pristatyta kovojančios Lietuvos vadovo A. Ramanausko-Vanago žmonos, partizanės Birutės prisiminimų knyga
    • >Naivus klausimas apie Ukrainos gynybos ministras paragino Maskvą perduoti Kijevui jos pažadėtą memorandumą iki kito delegacijų susitikimo
    • Rimgaudas apie Pristatyta kovojančios Lietuvos vadovo A. Ramanausko-Vanago žmonos, partizanės Birutės prisiminimų knyga
    • Aleksas Tarnas apie Pradedamas įgyvendinti Vilniaus Žaliojo miesto veiksmų planas
    • >skt. apie Universitetai pasiruošę įgyvendinti valstybinės kalbos įstatymą laiku
     
     
     
     
     
    Kitas straipsnis
    Termometras | sam.lt nuotr.

    Gyvsidabrio termometras gali sukelti ir neigiamų padarinių

    Sekite mus Feisbuke

    Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
    Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
    Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
     Pradžia

    Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

    Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

     fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

     

    © 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

    • Saulės arkliukai
    • Renginiai
    • Reklama
    • Turinys
    • Apie Alkas.lt
    • Paremkite Alką
    No Result
    View All Result
    • Naujienos
      • Lietuvoje
      • Baltų žemėse
      • Užsienyje
    • Nuomonių ratas
      • Lietuvos kelias
      • Lietuvos kūrėjai
      • Sekmadienio sakmė
      • Akiračiai
      • Lietuvos repolonizacijai – ne!
      • Moksleivių mintys
    • Kultūra
      • Etninė kultūra
      • Mes baltai
      • Kalba
      • Religija
      • Istorija
      • Kultūros paveldas
      • Menas
      • Architektūra
      • Literatūra
      • Kultūros politika
      • Šventės
    • Visuomenė
      • Pilietinė visuomenė
      • Politika ir ekonomika
      • Švietimas
      • Žmonės
      • Užsienio lietuviai
      • Ukrainos balsas
      • Žiniasklaida
      • Laiškai Alkui
      • Pareiškimai
    • Gamta ir žmogus
      • Gamta ir ekologija
      • Šventvietės
      • Energetika
      • Sveikata
      • Psichologija
      • Kelionės
      • Kylam
      • Įvairenybės
    • Mokslas
      • Mokslo naujienos
      • Technika ir technologijos
      • Astronomija ir kosmonautika
      • Mokslo darbai
    • Skaitiniai
      • Žinyčia
      • Lituanistikos klasika
      • Prieškario skaitiniai
      • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
      • Grožinė kūryba
    • Visi rašiniai