Naujųjų metų pradžia yra puiki proga pradėti labiau rūpintis savo sveikata. Tai ypač svarbu jau turintiems tam tikrų sveikatos problemų ar pavojaus veiksnių – pavyzdžiui, tiems, kurių cholesterolio lygis kraujyje yra per aukštas. Jiems 2021-aisiais svarbu nepamiršti 5 svarbiausių su sveikata susijusių patarimų.
1. Atsisakykite žalingų įpročių
Sveika gyvensena ir žalingų įpročių vengimas yra svarbu visiems besirūpinantiems savo sveikata, tačiau turintiems problemų dėl padidėjusio cholesterolio tai yra dar svarbiau. Būtent žalingi įpročiai, kaip rodo medicininiai tyrimai, itin padidina infarkto ir kitų pavojingų sveikatos sutrikimų pavojų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, vien rūkymo sukeltos koronarinės širdies ligos pasaulyje kasmet lemia 20–30 proc. visų mirčių, o kasdien surūkantiems po pakelį cigarečių, miokardo infarkto pavojus padidėja net 3–6 kartus.
Be to, rūkymas ne tik pažeidžia vidines kraujagyslių sieneles, gali sukelti hipertenziją, bet ir neigiamai veikia blogojo cholesterolio kraujyje rodiklius. Taigi rūkymas ne tik pats savaime tampa reikšmingu širdies ir kraujagyslių ligų pavojaus veiksniu, bet ir didina su padidėjusiu cholesterolio lygiu susijusį pavojų patirti miokardo infarktą ar insultą.
Širdies ligų pavojų didina ir kiti žalingi įpročiai – pavyzdžiui, nesaikingas alkoholio vartojimas. Gausus alkoholio vartojimas kenkia širdžiai, gali susilpninti jos gebėjimą susitraukti ir turi tiesioginę įtaką hipertenzijos vystymuisi. Skaičiuojama, kad per dieną išgeriant daugiau kaip du standartinius alkoholio vienetus, hipertenzijos pavojus padidėja net 50 proc. Be to, nustatytas ryšys tarp gausaus alkoholio vartojimo ir išeminių širdies ligų, tokių kaip miokardo infarktas ar krūtinės angina. Dėl to kovojantiems su padidėjusiu cholesterolio lygiu yra daugiau nei pakankamai priežasčių 2021-aisiais atsisakyti žalingų įpročių ir daugiau dėmesio skirti sveikai gyvensenai.
2. Prižiūrėkite kūno svorį ir rūpinkitės sveika mityba
Besirūpinantiems savo sveikata svarbu reguliariai tikrinti ne tik cholesterolio lygį kraujyje, bet ir sekti savo kūno masės indeksą. Normas viršijantis kūno masės indeksas, nurodantis antsvorį arba nutukimą, siejamas su padidėjusiu koronarinės širdies ligos bei aterosklerozės pavojumi. Kitaip tariant, padidėjęs cholesterolio lygis ir antsvoris nėra geras derinys, todėl abu rodiklius svarbu prižiūrėti.
Tinkamas kūno masės indeksas turėtų būti 18 – 25 skaitinio įverčio ribose ar bent jau neviršyti 30. Be to, verta žinoti, kad pavojingiausiu laikomas pilvo nutukimas, kuomet riebalai kaupiasi pilvo srityje. Toks nutukimas be visų kitų galimų neigiamų padarinių gali sutrikdyti gliukozės apykaitą, padidinti aterosklerozės, diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų pavojų. Dėl to vyrų liemens apimtis neturėtų viršyti 94 cm, o moterų – 80 cm. Pilvinis nutukimas nustatomas, kaip liemens apimtys normas viršija 8 cm.
Dažniausiai antsvorio ar nutukimo problemas lemia nesubalansuota mityba bei fizinio aktyvumo trūkumas. Dėl to savo mityboje reikėtų riboti sočiųjų riebalų bei paprastųjų angliavandenių kiekį, vartoti daugiau daržovių ir grūdinių kultūrų. Taip pat svarbu nepersivalgyti ir, kaip pataria Pasaulio sveikatos organizacija, bent penkis kartus per savaitę mažiausiai po 30 minučių užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla.
3. Profilaktiškai tikrinkite sveikatą
Vien atsisakyti žalingų įpročių ir laikytis sveikos gyvensenos nepakanka. Turintiems padidėjusį cholesterolio lygį labai svarbu nuolat stebėti savo sveikatos būklę ir sekti svarbiausių kraujo rodiklių kitimą. Tam būtina reguliariai lankytis pas gydytojus ir atlikti jų paskirtus tyrimus. Be abejo, šiuo metu tai reikėtų daryti atsižvelgiant į Covid-19 saugumo reikalavimus, o dėl reikiamų tyrimų su gydytojais pirmiausiai pasitarti telefonu.
Atlikus cholesterolio lygio kraujyje tyrimą sveikatos priežiūros žinovai gali paskirti tinkamą gydymą ir taip sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų pavojų. Laikoma, kad sveiko – širdies ir kraujagyslių ligomis ar cukriniu diabetu nesergančio – žmogaus bendrasis cholesterolio lygis neturėtų viršyti 5 mmol/l, o vadinamojo blogojo arba kitaip – mažo tankio lipoproteinų cholesterolio lygis – 3 mmol/ l normos. Nustačius reikšmingai padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje paprastai skiriami aterosklerozės, širdies infarkto bei insulto pavojų mažinantys vaistai – statinai. Norint laiku užkirsti kelią pavojui svarbu nenumoti ranka į gydytojų paskirtus cholesterolio lygio kraujyje tyrimus.
4. Laikykitės gydytojų patarimų ir neužsiimkite savigyda
Siekiant prižiūrėti cholesterolio lygį kraujyje ir sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų pavojų labai svarbu šios problemos paprasčiausiai neignoruoti. Nors tai gali atrodyti savaime suprantamas dalykas, tačiau dar neretai padidėjusį cholesterolį turintys gyventojai laiku nesiima reikiamų veiksmų, nesilaiko gydytojų patarimų arba gydydamiesi remiasi ne žinovų, o kaimynų ar pažįstamų patarimais, kurie dažnai neturi jokio mokslinio pagrindo.
Tokiu būdu didinamas pavojus patirti infarktą ar insultą, pabloginti savo sveikatą, o kartu neišnaudojamos šių dienų medicinos teikiamos galimybės. Laikantis gydytojų paskirto gydymo ir patarimų, atsakingai vartojant jų paskirtus vaistus šiandien galima veiksmingai prižiūrėti cholesterolio lygį ir reikšmingai sumažinti rimtų sveikatos sutrikimų pavojų. Turint omenyje, kad širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvoje yra dažniausia mirties priežastis, atsakingiau vykdyti gydytojų nurodymus ir neužsiimti savigyda yra verta kiekvienam turinčiam padidėjusio cholesterolio problemą.
5. Kritiškai vertinkite pramanus apie statinus
Viena iš svarbiausių ir veiksmingiausių priemonių prižiūrėti cholesterolio lygį kraujyje yra statinų grupės vaistai, kurie paprastai skiriami visiems padidėjusios širdies ir kraujagyslių ligų pavojaus grupėms priklausantiems ligoniams su padidėjusiu cholesteroliu. Statinai yra svarbūs siekiant sumažinti pakartotinio miokardo infarkto ar insulto pavojų, taip pat gyventojams, kurie be padidėjusio cholesterolio turi ir gretutinių ligų – tokių kaip II tipo cukrinis diabetas ar lėtinės inkstų ligos.
Nepaisant to, statinų vartojimą dar gaubia nemažai pramanų, kuriuos medikai laiko nepagrįstais ir trukdančiais veiksmingam padidėjusio cholesterolio gydymui. Dėl šių pramanų gyventojai neretai savavališkai nustoja vartoti jiems paskirtus statinus arba vartoja juos nereguliariai. Gydytojai pataria tokius pramanus – pavyzdžiui, susijusius su pašaliniais statinų poveikiais – vertinti kritiškai.
Galimų šalutinių poveikių turi visi vaistai ir statinai šiuo požiūrių nėra išskirtiniai, tačiau jiems neretai „nurašomi“ bet kokie jaučiami negalavimai ar skausmai, kurių priežastys su statinais dažniausiai yra visiškai nesusijusios.
Dar vienas neretai pasitaikantis pramanas – neva gydymas statinais yra neveiksmingas, o tą patį poveikį galima pasiekti paprasčiausiai pakeitus mitybą. Visgi gydytojai pažymi, kad statinai dažniausiai skiriami tokiu atveju, kai vien sveikesnės gyvensenos cholesterolio lygio priežiūrai jau nebepakanka, o vaistai tampa būtina priemone su cholesteroliu susijusiems pavojams sumažinti.
Taigi be visų kitų – šiemet reikėtų nepamiršti ir patarimo atsakingai vartoti statinus. Turintiems padidėjusio cholesterolio lygio problemą jis gali padėti gyventi pilnavertiškesnį ir ilgesnį gyvenimą.