Pirmąją Naujųjų metų dieną Vilniuje vyko Lietuvos vėliavos dienos minėjimas. Gedimino pilies bokšte Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Garbės sargybos kuopos kariai, laikydamiesi visų saugumo reikalavimų karantino metu, iškėlė naują Lietuvos valstybės vėliavą.
„Šios tradicinės vėliavos iškilmės primena ne tik tai, kad 1919 metų sausio 1 dieną Gedimino pilies bokšte trispalvę kaip laisvos Lietuvos simbolį pirmą kartą iškėlė Lietuvos savanorių būrys. Kartu tai ir proga prisiminti, kad laisvė ir nepriklausomybė nėra dovana. Prieš 50-70 metų žmonės, slapta siuvinėję Trispalvę ant partizanų aprangų, kėlę bažnyčių bokštuose ar ant gamyklų kaminų, arba prieš 33 metus
iškėlę priešais pirmojo komunistų sekretoriaus nosį, ar Sausio 13-ąją – tikėjo šio simbolio galia. Nes žinojo, kad su ja jie yra kitoje pusėje. Gėrio, Lietuvos, tautos, nepriklausomybės pusėje. Laisvės pusėje. Mūsų pareiga šiandien yra tęsti šią svarbią ir garbingą užduotį – saugoti savo laisvę ir būti pasiryžus ją ginti“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
2020 metais bokšte plevėsavusi ir per iškilmes nuleista vėliava bus patikėta saugoti Garliavos Juozo Lukšos gimnazijai. Ši mokykla buvo atrinkta ir įvertinta už jos kryptingą veiklą, pateisinančią garbingą gimnazijai suteiktą vardą, Lietuvos rezistencijos atminimo puoselėjimą, taip pat už aktyvią veiklą, sutelkiančią ne tik gimnazijos ir Garliavos bendruomenę, bet ir įtraukiančią kitas rajono ir Lietuvos mokyklas. Vėliava Juozo Lukšos gimnazijai bus įteikta per artimiausią valstybinę šventę, kai vėl turėsime galimybę susirinkti kartu.
Iškilmingai Lietuvos vėliavos dieną šiandien paminėjo ir pagalbą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui teikiantys kariai. Rytinės rikiuotės metu, giedodami Lietuvos Respublikos himną, savo dovanotą vėliavą Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės kariai iškėlė prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pastato Vilniuje.
Trispalvę kaip laisvos Lietuvos ženklą 1919 metų sausio 1 dieną Gedimino pilies bokšte pirmą kartą iškėlė dešimties savanorių būrys: karininkas Kazys Škirpa, karo valdininkai Jonas Nistelis ir Petras Gužas, kareiviai Albinas Rauba, Romualdas Marcalis, Pranas Plauska, Jonas Norvila, Mikas Slyvauskas, Vincas Steponavičius ir Stasys Butkus.
Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, po to savanoriai sugiedojo Lietuvos himną. Deja, pirmą kartą iškelta Lietuvos trispalvė plevėsavo neilgai. 1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną.
Po penkias dešimtis metų trukusių okupacijų, prasidėjus Lietuvos tautiniam atgimimui, Gedimino pilies bokšte Lietuvos vėliava vėl iškelta 1988 metų spalio 7 dieną. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, sausio 1-oji paskelbta valstybine švente – Lietuvos vėliavos diena.
Lietuvos vėliavos dieną Gedimino pilies bokšte iškilmingai iškelta 2021 m. trispalvė:
Šaunu, tik gal netinka valstybės vėliavą vadinti “trispalvės” vardu. Gaunasi lyg savotiškas pravardžiavimas… Oficialiai ji galėtų būti vadinama Vėliava arba Lietuvos vėliava.
Kai giminėje sėdėjo už Trispalvę, tai visa kita yra tik tauškalai, už kuriuos niekas niekada neatsakė savo likimu.
Ir už Šapoką, Gedgaudą sėdėjo, tai ką dabar – istoriją vadinkime šapoka ar gedgauda…
Sausio 1-osios Diena tai ir garbinga Lietuvos Vėliavos Diena.Tad,kas nutiko Valstybiniam transliuotojui LRT,kuris nutylėjo šią iškilią Šventę.
Gal jis ištikimas geltonosios žiniasklaidos principams?
Labiau derėtų klausti, ar tam LRT deriguojama iš šalies, ar tai jos pačios viduje esantis neišmanymas…
Neišmanymas? Oi, ne…
Tai belieka manyti, kad Budrienės- Garbačiauskaitės “įtaisymas” LRT yra dar vienas lenkybės propagavimo “valstiečinės- skvernelinės” valdžios palikinys… Iš čia vietoje lietuviškos istorijos visokios šlėktinės “džazuojančios istorijos” LRT programose tesiranda…
Belieka besidomntiems komunikacijos procesais kurti LRT auditorijos asociaciją viešai nuomomei dėl LRT programų turinio reikšti, reikalaujant teisės deleguoti pusę narių LRT taryboje, tai būtų ir ėjimas demokratėjimo kryptimi, kitaip kelio lenkybei LRT programomis propaguoti, daryti ją sava lietuvių sąmonėje neužkirsti. Šia prasme dėl lietuvybės visuomenės snaudžiama jau per ilgai…
Apie tai nieko nepranešė nei CNN, anei BBC.
Tai kaip dabar imtis saviveiklos LRT ?
🙂
O meras leidimą davė?