Etninės kultūros globos taryba (EKGT) jau daugelį metų atkreipia dėmesį, kad etninei kultūrai vis mažinamas finansavimas KRF lėšomis, kurias skirsto Lietuvos kultūros taryba (toliau – LKT). EKGT pastebi, kad kasmet padėtis tik blogėja, nepaisant to, kad KRF lėšos nuolat auga.
Palyginus etninės kultūros srities finansavimą su kitomis kultūros ir meno sritimis 2015-2020 m. laikotarpiu akivaizdu, kad etninės kultūros sričiai skiriama kvota sumažėjo net 60 proc. – nuo 583 tūkst. Eur 2015 metais iki 350 tūkst. Eur 2020 metais. Tuo tarpu kitoms sritims lėšų kvota tik augo: ypač tarpdisciplininiam menui (išaugo daugiau kaip 6 kartus), fotografijai (padvigubėjo), taip pat ženkliai lėšos padidėjo šokio (76 proc.), cirko (66 proc.), dizaino (63 proc.) ir kitoms sritims.
Etninės kultūros diskriminacija ypač išaugo pastaraisiais metais. Atskirų sričių ar sritims skirtų programų finansavimo 2019 m. ir 2020 m. palyginimas rodo, kad didžiausiais lėšų augimo procentais pasižymi tarpsritiniai projektai, cirko ir tarpdisciplininio meno sritys, o mažiausiais – etninės kultūros ir atminties institucijų projektai.
EKGT pirmininkės doc. dr. Dalios Urbanavičienės teigimu, toks lėšų skyrimas labai neigiamai veikia etninės kultūros plėtotę. Pasak jos, nuolat žlunga puikios etnokultūrinės iniciatyvos, o kultūros žmonės šioje srityje tiesiog jau nuleidžia rankas.
„Entuziazmas blėsta ir įsigali nusivylimas“, – apgailestauja D. Urbanavičienė.
EKGT yra įsitikinusi, kad etninės kultūros diskriminavimas skiriant KRF lėšas kyla iš ydingo KRF skirstymo modelio: visi sprendimai priimami LKT, kuri sudaryta nesivadovaujant atskirų kultūros ir meno sričių atstovavimo principu, sritys neturi pastovios kvotos bei proporcingo jų suderinimo, o sričių ir programų projektus vertina viešųjų pirkimų būdu LKT atrinkti ekspertai. Be to, Lietuvoje atskiroms kultūros sritims tenka tik maža dalis KRF (tik 29 proc.), o didžioji KRF dalis skiriama nesusijusioms su sritimis programoms (net 52 proc.), neskaitant regionų „Tolygios raidos programos“ (15 proc.). Tokių programų vertintojų kompetenciją taip pat sunku apibrėžti, kaip ir tarpdisciplininio meno ar tarpsritinių projektų vertinimo atveju.
Šias pastabas bei palyginimą su etninės kultūros finansavimu kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje EKGT išdėstė 2020 m. gruodžio 7 d. Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komitetui oficialiu raštu „Dėl nepakankamo etninės kultūros finansavimo Kultūros rėmimo fondo lėšomis“. Jame siūloma iš esmės spręsti KRF lėšų skirstymo klausimą.
Su EKGT raštu galite susipažinti ČIA.
Jau daug metų Kultūros srityje visiškas chaosas. Mėtomi pinigai visai su šia sritim nesusijusiems dalykams, nėra ne tik kontrolės kaip kas dirba, bet ir kam naudojamas finansavimas. Atsakomybės jokios, nors net eilinė virėja galėtų per pusdienį popieriuose rasti vagį, susišlavusį pinigus. Mano nuomone, jau tikrai laikas įsikišti prokuratūrai, ar tam skirtoms institucijoms ( Viešo intereso gynimą suprantu ir kaip Tautos Kultūros sritims skirtų lėšų vagysčių, padarytų Kultūrai nuostolių gaudymą ).
+++!!!
Pvz., mokyklos ir darželiai ar gauna pinigų bent su pradmenimis pradėti pažindinti, kažko pamokyti; kad darželiai ir mokyklos kultūros ir švietimo fondų lėšomis ir savo taut. rūbelius įsigytų, kaimo meistrų dirbintus žaislus, stakleles? Pokario mokykloje staklelėmis (gal iš tarpukario gimnazijos išlikusiomis) dar mokėmės tautiškų raštų, tautines juostas austi.
Pliažas be vandens, vamzdis į vandenį, vaivorykštės spalvomis dažytos eitynės – štai kas yra tikroji šiuolaikinė “kultūra”. Kam dabar rūpi kažkoks ar kažkokia etno?
Kad kanapinis liberalbolševizmas neištrintų paskutiniųjų mūsų tautos atminties likučių, nenuleiskite rankų, nepasiduokite!
Kas 4 metus vadovavo seimo kultūros komitetui…kai pakratai atmintį pajunti 5 kolonos smarvę.
− lrt.lt/mediateka/irasas/2000131323/cancel-culture-atsaukimo-kultura-kaip-veikia-minios-teismas-socialiniuose-tinkluose
Pusvalandžio trukmės dalis apie atšaukimo kultūrą, apie negalėjimą kalbėti, ką nori(!!! 🙂 ) . Jei neturite laiko, tai nuo 12 min. (apie naujas lytis), ir nuo 16 min. – ten ir apie mūsų persekiojamą Rūtą V.
O čia –
Ar Briuselis patyliukais įteisins cenzūrą?
– respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/ar_briuselis_patyliukais_iteisins_cenzura/
Kaip derinsim tą su šituo? 🙂
2022-uosius siūloma skelbti karaimų, 2023-iuosius – Klaipėdos krašto metais
– diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/2022-uosius-siuloma-skelbti-karaimu-2023-iuosius-klaipedos-krasto-metais-1002753
Bet ir kompetencijos nebuvimas jaučiasi. Pažiūrėkit rajonuose Kalėdų renginius filmuotus. Atrodo, kad nebera specialistų, kurie patartų savuose žanruose. Tame tarpe ir etno. Sėkmingiausiai vystomas kičo žanras. Ir gėda ir bėda.