
Nacionalinės pastangos siekiant padidinti investicijas į mokslinius tyrimus, bandomąją plėtrą ir naujoves iki 3 proc. nuo BVP, europinių pirmenybių įtraukimas į nacionalinę darbotvarkę, valstybių narių pažangos įgyvendinant pokyčius stebėsena – tai keletas pagrindinių veiksmų, kurie turėtų įtakoti Lietuvos mokslo ir naujovių politikos pokyčius artimiausią dešimtmetį, vadovaujantis Europos mokslinių tyrimų erdvės 2021–2030 m. vaizdinys.
Gruodžio 1 d. ES valstybės narės oficialiai pritarė Europos Sąjungos Tarybos išvadoms dėl atnaujintos Europos mokslinių tyrimų erdvės (EMTE) vaizdinio, kuriuo kuriama stipri, pajėgi spręsti šiuolaikinius iššūkius Europa. Šiuo tikslu įvardijami keturios politinės pirmenybės: investicijos ir pertvarkos, geresnės galimybės naudotis gebėjimais, mokslo rezultatų pritaikymas ekonomikoje ir EMTE stiprinimas.
EK priimtame Komunikate dėl naujos Europos mokslinių tyrimų ir naujovių erdvės 2021–2030 m. tikimasi, kad aukštos kokybės reikalavimais grindžiama, atvira, konkurencinga ir į talentus nukreipta EMTE pagerins Europos mokslinių tyrimų, bandomosios plėtros ir naujovių aplinką, paspartins perėjimą prie klimatui neutralaus poveikio, skaitmeninio pirmavimo, padės Europos Sąjungai veiksmingiau atsigauti nuo Covid-19 pandemijos sukeltos krizės socialinio ir ekonominio poveikio bei tuo pačiu padidins atsparumą naujoms galimoms krizėms ateityje.
„Įgyvendinant Komunikato nuostatas bei strateginius tikslus, Lietuvai reikės tęsti pagrindinius darbus, tokius kaip tvarus aukšto lygio mokslo finansavimas, verslo skatinimas naudoti naujausias mokslo žinias ir diegti mokslu grįstas naujoves, didinti privataus sektoriaus investicijų į mokslinius tyrimus ir bandomąją plėtrą lygį, palaikyti aktyvų mokslo ir verslo bendradarbiavimą“, – sako laikinasis švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.
Kaip pabrėžia ministras A. Monkevičius, palyginti nedidelei Lietuvos mokslo bendruomenei nėra lengva varžytis su stipriausiomis ES šalimis dalyvaujant ES ir kitose tarptautinėse mokslo programose, išlaikyti ir pritraukti talentingus Lietuvos ir užsienio šalių mokslininkus. Šių problemų bendras sprendimas – ilgalaikis procesas, kuriam būtinas nuoseklus valstybės institucijų, mokslo ir studijų institucijų bei verslo sektoriaus dėmesys ir tikslingos finansinės pastangos.
Būtina priemonė sprendžiant aukšto lygio mokslo problemas – padaryti mokslininko darbą patraukliu gabiausiam šalies jaunimui bei sudaryti galimybes jauniesiems tyrėjams įgyvendinti savo mokslinius sumanymus. Tai leistų labiau sustiprinti Lietuvos mokslo rezultatų tarptautinį reikšmingumą, studijų aukštosiose mokyklose lygį, auginti mokslo žinių komercinimo apimtis. Visam šiam procesui būtinas pamatinis dalykas – tvarus ir konkurencingas mokslinių tyrimų ir bandomosios plėtros (MTEP) finansavimas.
Pabrėžtina, kad pastaraisiais metais Lietuvoje žymiai išaugo dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų darbo užmokestis, jo padidinimas, palyginti su 2016 m., sudaro per 50 proc.: 2016 m. II ketv. vidutinis mokslininkų atlyginimas po mokesčių buvo 630 Eur, o 2020 m. II ketv. – 1068 Eur. Nuo 2019 m. beveik dvigubai – 83 proc. – padidintos doktorantų stipendijos: pirmųjų metų doktorantams jos pakilo nuo 395,2 iki 722 Eur, o antrųjų–ketvirtųjų metų doktorantams – nuo 456 iki 836 EUR.
Europos Komisija Komunikate siūlo valstybėms narėms dar kartą patvirtinti 3 proc. ES BVP sudarančių investicijų į MTEP tikslą ir jį atnaujinti, kad būtų atsižvelgta į naujas ES pirmenybes, įskaitant naują 1,25 proc. ES BVP sudarančių MTEP viešųjų pastangų tikslą, kurį valstybės narės, prižiūrint ES lygmeniu, turi pasiekti iki 2030 m., kad būtų pritrauktos ir paskatintos privačios investicijos. Taip pat siūloma, kad valstybės narės, kurių investicijų į MTEP ir BVP santykis yra mažesnis už ES vidurkį, nukreiptų savo investavimo pastangas taip, kad per ateinančius 5 metus savo bendras investicijas į MTEP padidintų 50 proc. Šiuo metu ES vidutinės MTEP viešosios pastangos sudaro 0,8 proc. nuo BVP, o Lietuvos – tik 0,53 proc. nuo BVP.
Komunikato nuostatų įgyvendinimo pažangos stebėsenai numatoma sukurti EMTE švieslentę, kaip atitikmenį Europos naujovių švieslentei. Komunikate taip pat pabrėžiama, kad aiškus ir skaidrus aukšto lygio mokslo procesų ir rezultatų skleidimas yra itin svarbus įtraukiai, atvirai ir demokratinei visuomenei.
Susipažinti su Komunikatu galima čia: http://inx.lv/RsbD
PRIEŠ 2007 m. parašiau ir išleidau knygą, “PERKŪNAS”!
PRIEŠ 2008 m. parašiau ir išleidau knygą “PER PRAEITĮ į ATEITĮ”!
2012 m. parašiau ir išleidau knygą “PAŽADINTA PRAEITIS”, kurioje ATRASTI TREČIASIS IR KETVIRTASIS ŽEMĖS AŠIES FIZINIAI JUDĖJIMAI !!!
2014 m. parašiau ir išleidau knygą “”PRAREGĖJIMAS”, kurioje įminta PRAEITIS, DABARTIS ir ATEITIS!
2015 m. parašiau ir išleidau knygą “PRAEITIS IR ATEITIS”!
2019 m. parašiau ir išleidau knygą “TVANAI DIEVAI CIVILIZACIJOS”, kurioje yra įmintas “ŠUMERŲ KARALIŲ SĄRAŠAS”. Šiam sąrašui jau per 450 000 metų!
TAI ATRASI ir ĮMINTI GALIMA BUVO DĖKA SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS!
GARBĖ IR ŠLOVĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI!!!