Nuo rugsėjo 4 d. iki lapkričio 27 dienos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atliko per 400 tyrimų dėl nelegalaus gyvūnų augintinių veisimo ar galimo žiauraus elgesio su gyvūnais, jų kankinimo, netinkamo gyvūnų laikymo.
Šiuo metu, dėl administracinių nusižengimų bylose priimtų sprendimų paskirti nuobaudas ir konfiskuoti 91 gyvūną, pateikti skundai ir bylos perduotos nagrinėti teismui. Be to, VMVT atlikusi tyrimus perdavė būtiną medžiagą nagrinėti teismui, prašydama skirti didžiausią numatytą baudą ir konfiskuoti dar 128 gyvūnus augintinius, praneša VMVT.
Likusiais atvejais, priklausomai nuo konkrečios padėties ir padaryto pažeidimo, gyvūnų savininkai sulaukė sankcijų – įspėjimų, piniginių baudų, daugeliu atvejų netinkamomis sąlygomis laikytus gyvūnus jie savanoriškai perdavė gyvūnų globos organizacijoms.
Apibendrindama surinktą medžiagą, atliktų tyrimų duomenis, dėl neteisėto veisimo ir žiauraus elgesio su gyvūnais Širvintų, Tauragės, Šiaulių, Kauno ir kituose rajonuose, VMVT praneša, kad laikytojams skirta baudų suma siekia beveik 4,5 tūkst. eurų, laikinai globai paimta ir teismo sprendimų dėl konfiskavimo laukia 219 įvairių veislių ir skirtingo amžiaus šunys. Visos šios bylos šiuo metu yra nagrinėjamos teismuose ir iki įsiteisės jų priimti sprendimai visų minėtų auginių priežiūra rūpinasi gyvūnų globos organizacijos.
Pastaraisiais mėnesiais tarnyba glaudžiau bendradarbiauja su VšĮ „Gelbėkime gyvūnus“, kurios atstovai savanoriškai stebėtojų teisėmis dalyvauja patikrinimuose.
Taip pat sustiprinta kontrolė šalies pasienio veterinarijos postuose, kai gyvūnai augintiniai yra pervežami nekomerciniais tikslais. Bendradarbiaujant Muitinės departamento pareigūnams ir VMVT specialistams, ypač atidžiai vertinami ir tikrinami tie atvejai, kai kyla komercinio įvežimo požymių. Be to, šalies viduje kartu su Policijos pareigūnais atliekami gyvūnų augintinių kontroliniai pirkimai, siekiant išaiškinti neteisėto veisimo ir prekybos atvejus. Surinkti duomenys apie nustatytus neteisėto veisimo ir prekybos atvejus tolesniems tyrimams perduodami Valstybinei mokesčių inspekcijai.
Nuspręsta stiprinti ir plėsti gyvūnų gerovės srityje dirbančių specialistų gretas – vyksta konkursai gyvūnų gerovės srities specialistų pareigybėms užimti, didžioji šių specialistų dalis būtų paskirstyta VMVT departamentuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, taip pat ir Telšiuose, Tauragėje, Marijampolėje, Alytuje bei Utenoje.
Taip pat suderinus su socialiniais partneriais ir visuomene, iki šių metų pabaigos ruošiamasi atnaujinti kriterijus, kuriais remiantis būtų įvertinama gyvūno sveikata, gerovė, laikymo sąlygos ir kiti poreikiai.