
Seimas lapkričio 10 d. priėmė Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis nuspręsta įtvirtinti administracinę atsakomybę pastatų (butų) arba patalpų savininkams ar kitų daiktinių teisių turėtojams už Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme nustatytų reikalavimų nevykdymą. Už naujas nuostatas balsavo 44 Seimo nariai, prieš – 7, susilaikė 21 parlamentaras.
Seimas spalio 1 d. priėmė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis nutarta nuo 2021 m. drausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui. Įstatyme taip pat įtvirtinta, kad pastato (buto) savininkas ar kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi pastatu (butu) ir jame rūko, privalo užtikrinti, kad tabako dūmai nepatektų į kito savininko pastato (buto) patalpas bei į to paties buto patalpas.
Teisę atlikti administracinio nusižengimo tyrimą turinčio pareigūno reikalavimu buto arba patalpos savininkas arba kitų daiktinių teisių turėtojas turės šiam pareigūnui nurodyti asmens, kuris rūkė buto ar patalpos balkone, terasoje, lodžijoje, duomenis (vardą, pavardę ir gyvenamosios vietos adresą). Buto ar patalpos savininkas arba kitų daiktinių teisių turėtojas, nenurodęs asmens, kuris rūkė buto ar patalpos balkone, terasoje, lodžijoje, duomenų, turės atsakyti Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.
Pagal Seimo priimtus Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus už įstatyme nustatytų reikalavimų nevykdymą patalpų savininkui grės bauda nuo 30 iki 60 eurų, už pakartotinį nusižengimą – bauda nuo 60 iki 120 eurų.
Šiuo metu tabako gaminių ar susijusių gaminių vartojimo ar jų turėjimo ribojimo pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 eurų, už pakartotinį nusižengimą gresia bauda nuo 50 iki 90 eurų.
100 proc įstatymas neteisėtas. bet kuris, kuris bus naubaustas privalo kreiptis į teismą dėl Konstitucinės teisės į savo turtą naudojimą.
Prieš metus virš mano buto esančiame bute gal dvi paras degė grindys. Aplinkiniai gyventojai manė, kad kažkas rūko ir nekreipė dėmesio. Tik kai atsibodo dūmai pradėjo domėtis ir pamatė, kad iš ant stogo esančio ventiliacijos kaminėlio rūksta dūmai. Iškvietė gaisrinę gesinti butą esantį 11-ame aukšte. Mano buto lubos buvo įkaitę, kad ranką degino prisilietus. Gaisrininkai užpylė dvokiančiu vandeniu ir šešis žemiau esančius butus. Apie vieną mėnesį dėl degėsių smarvės negalima buvo gyventi apie 10-yje butų. O prieš keletą metų 13-o buto gyventojai sugalvojo balkone kepti šašlykus. Tada 69 butai skendėjo dūmuose.
Įstatymas labai reikalingas. Jį reiktų papildyti dar ir draudimu kūrenti name ir namo balknuose ugnį.
Įstatymas bet kokiu atveju bus atšauktas nes jis pažeidžia žmogaus teisę į savo turtą. nemaišykit čia su šašlykų kepimais ir ugnies kūrenimas balkone ar ant stogo- rūkymas su tuo neturi nieko bendro.
o valstiečiai dėl tokių tomylino iniciatyvų daugiau į valdžią niekada nebegrįš.
Pradėti reiktų nuo to, kad būtų atskirti nuominiai namai nuo namų, kuriuose žmonės perkasi butus SAU gyventi, kuriuose vėliau gyvens ir jų anūkai ar vaikai.
Vienų ir kitų savininkų tikslai ir požiūris į gyvenimą tuose namuose, į jų priežiūrą ir saugojimą labai skirtingas, todėl nesantaika užprogramuota. Juk iš dalies ir renovacija dėl to stringa.
Būtina
– uždrausti daugiabučiuose sau gyventi nusipirkusių butus parduoti butų nuomotojams; T.y., NT verslininkai, nupirkę butą DNSB name, neturi teisės naudoti ar parduoti tą butą nuomotojams.
– įstatymiškai paraginti butų nuomotojus, supirkusius laiptinių dalis buvusių kooperatyvų namuose, nevilkinant parduoti tuos butus nuolatiniams gyventojams;
– naujus daugiabučius projektuoti pagal jų paskirtį – nuolatiniams gyventojams, ar butų nuomotojams.
Idealu būtų pasinaudoti Vakaruose plintančia praktika, kai daugiabučiuose apsigyvena panašių polinkių turintys savininkai, kai neatsiduria viename name ar laiptinėje tie, kas supranta, jog būtina laikytis tam tikrų bendrabūvio taisyklių, ir tie, kas įsivaizduoja, jog savo nuosavybėje elgiuosi, kaip noriu, ir nesvarbu, kad kitiems paverčiu gyvenimą pragaru.
Mūsų daugiabutyje buvo apgyvendinti daugiausia kultūros, švietimo sričių žmonės, todėl gyventi buvo miela malonu, kol dalis laiptinės neišsiskirstė, o jų butus supirko buv. Vykdomojo k-to NT ryklys. 30 m. iš jo malonės kenčiame, laiptinė paversta įvairiausios, vis besikeičiančios publikos pereinamuoju kiemu. O nuomotojas, kadangi ,,toliaregis” Seimas maloniai leido, tuose butuose ištisai darė ,,euroremontus” su išgriautom pertvarom ir net laikančiomis sienomis. Dėl to kai kur įskilo lubos kambariuose ir voniose, ir, nors anksčiau taip labai negirdėdavom, kas gretimame bute vyksta (per lubas ir vėdinimo angas labiau girdėjosi), dabar jau girdisi, kai kaimynės bute kad ir monetos pabyra ant grindų. Vadinasi, nuo sienų daužymo kažkas jau rimtai pažeista. O per el. lizdus smelkiasi dvokas, kai machorkas rūko ar atsineštus kebabus naktimis šildo. O dar naktimis pirmyn ir atgal laksto ir durimis tranko ?studenčių klientai… Mūsų, pačių pirmųjų namo gyventojų vaikams ir anūkams tekdavo matyti ir girdėti, ko anksčiau nė įsivaizduoti negalėjome.
Kai tai bus sutvarkyta, kai laikini gyventojai nebus apgyvendinami kartu su nuolatiniais, t.y., savininkais, kai NT verslas įpras butų pirkėjams apibūdinti, kokiame name kokia publika susibūrusi ir kokie reikalavimai toje bendrijoje keliami, rūkoriai pirks sau butus rūkorių name.