Nuo spalio 20 d. vilniečiai vaistinių tinkluose „Eurovaistinė“, „Camelia“, „Gintarinė vaistinė“, „Norfos vaistinė“ ir „Benu“ gali nemokamai gauti kalio jodido tablečių, skirtų apsaugoti organizmą nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio galimos radiacinės nelaimės atveju. Tabletės bus išduodamos visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kalio jodido tabletės gyventojams dalijamos kaip prevencinė priemonė dėl artimiausiu metu veikti pradėsiančios Astravo atominės elektrinės (AE) Baltarusijoje. Jos skirtos apsaugoti skydliaukę nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio.
„Džiaugiamės, kad su ministerija pavyko rasti sprendimą ir sklandžiu būdu išdalinti kalio jodido tabletes didmiesčio gyventojams. Preparatą dalijame pasitelkdami geranoriškai prie to prisijungiančias vaistines. Nors nelaimės rizika yra labai maža ir tikimės, kad šių tablečių panaudoti neprireiks, tačiau reikia, kad miesto gyventojai būtų pasiruošę“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Dalijamos pagrindiniuose vaistinių tinkluose
Atkreiptinas dėmesys, kad e. receptas išrašytas viešosios įstaigos Centro poliklinika – tai centralizuotas išrašymas, kurį teisiškai įpareigota atlikti būtent ši asmens sveikatos priežiūros įstaiga. Centro poliklinika jau baigia išrašyti paskutiniuosius e. receptus visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams kalio jodido tabletėms nemokamai gauti. Gyventojai, pateikę asmens dokumentą, tabletes galės atsiimti didžiuosiuose vaistinių tinkluose „Camelia“, „Eurovaistinė“, „Gintarinė vaistinė“, „Norfos vaistinė“ ir „Benu“. Kartu su kalio jodido tabletėmis gyventojai gaus vartojimo instrukciją lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis.
Elektroniniai receptai kalio jodido preparatams gauti išrašyti automatiškai. Todėl į gydymo įstaigas eiti nereikia. Pakanka tiesiog nueiti į vaistinę ir pateikti asmens dokumentą. E. receptas galioja 30 dienų, tai yra iki lapkričio 17 d.
Pabrėžiama, kad vilniečiams kalio jodido tabletes reikėtų vartoti tik įvykus branduolinei avarijai kaimyninėje šalyje ir tik tuo atveju, jei tokias rekomendacijas pateiktų kompetentingos valstybės institucijos.
Būtina deklaruota gyvenamoji vieta Vilniaus mieste
Vilniuje gyvenantys asmenys, bet sostinėje nedeklaravę gyvenamosios vietos, tablečių nemokamai gauti negalės. Dėl kokių nors priežasčių negalintys to padaryti, kalio jodido tablečių vaistinėse galės tiesiog įsigyti savo lėšomis.
Jeigu žmogus dėl objektyvių priežasčių (pavyzdžiui, negalios) negali pats nuvykti iki vaistinės, jam priklausančias kalio jodido tabletes gali paimti paciento atstovas, vaistinėje pateikęs atstovaujamo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Kaip elgtis nelaimės atveju
Savivaldybė primena, kad Baltarusijoje pradedanti veikti atominė elektrinė yra 45 km nuo Vilniaus. Lietuvos sostinė patenka į 100 km spindulio zoną, kurios gyventojams nelaimės AE atveju būtų galimai rekomenduojama vartoti kalio jodido tabletes. Jeigu Baltarusijos atominėje jėgainėje įvyktų nelaimė, kurios metu į aplinką patektų radioaktyviųjų medžiagų, Lietuvos institucijos gyventojus apie tai informuotų nedelsiant. Įvykus branduolinei avarijai, Vilniaus gyventojai apie tai būtų įspėti trimis būdais: garsinėmis sirenomis, trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus ir per radiją, televiziją bei kitas visuomenės informavimo priemones. Tokios nelaimės atveju rekomenduojama užsidaryti patalpoje ir laukti valstybinių institucijų pranešimų, kokių veiksmų ir priemonių imtis siekiant sumažinti pavojų. Šiame etape gyventojai taip pat būtų informuoti, ar reikia vartoti kalio jodido tabletes.
Branduolinės avarijos atveju gyventojų evakavimas vykdomas 30 km spinduliu nuo reaktoriaus. Kadangi Vilnius yra didesniu atstumu nuo Baltarusijos AE (45 km), nelaimės atveju Vilniaus gyventojai pirmiausia turėtų likti namie, neiti į lauką, sekti informaciją per radiją bei televiziją ir laukti tolesnių nurodymų: ar vartoti tabletes, dėvėti apsaugines kvėpavimo takų priemones, evakuotis ir pan.
Tai jau reikia apsispręsti, ar investuoti į nekilnojamąjį turtą Vilniuje, ar imti tas nemokamas tabletes.
Jei ne naivus žaliųjų užsispyrimas bei populistų pergalės referendumuose, tai jau seniai būtų pastatyta ir veiktų saugi Visagino AE.
O Baltarusiams nebūtų jokios ekonominės naudos statyti naują AE greta Vilniaus.
Taigi, galima sakyti, kad Astravo AE mums “padovanojo” naivūs mūsų pačių žalieji…
Štai prie ko priveda žaliųjų nemąstymas. Ir tai tęsis. Žaliosios isterijos apsėsta Europa įveda nemažai suvaržymų. O tokia situacija puikiai pasinaudos Kinija, JAV, kitos ekologinės problematikos per daug nesureikšminančios šalys.
Gerą alternatyvą išderėjo Petras Auštrevičius. Lengvai maskoliai aplink pirštą apsuko.
Prie ko čia Auštrevičius?
Ne jis nusprendė Visagino elektrinės nestatyti. Tad kaltųjų paieškokite žlaiųjų populistų tarpe.
Pradžia buvo Ignalinos AE uždarymas, nors po investuotų šimtų milijonų Ignalinos AE pilnai atitiko TATENA saugumo reikalavimus. Na, turbūt ne vienas Petras, maskolių paakintas, siekė Ignalinos atominės uždarymo po TATENA išvados apie jos aukštą saugumo lygį; siekė ir pasiekė. Išmaudė mūsų politikus maskoliai, deja; dar ir EU bendrininkų rado. Nejau nežinote šios istorijos?
Jei esate liberalas, būkite ir sau atviras.
Ne per seniausiai buvo apie tai rašyta: sutartyje nebuvo reikalavimo ją uždaryti. Tai buvo nesuvokiamas noras įsiteikti kažkam, atrodė, tartum kyšis. Komjaunuoliškas entuziazmas. Praeis kažkiek laiko, ir paslaptis išaiškės.
Tačiau tai buvo ilgalaikio poveikio smūgis, pats efektyviausias iš visų, žlugdant nepriklausomą valstybę, kad šiai ilgai elgetauti tektų. Nuo pirmųjų egzistavimo dienų mūsų Seime ar prie jo uoliai darbuojasi ,,patarėjai”. O gal ir ,,Top 10″ sąraše.
Gal būt čia interesai sutapo. O gal koks maskolis, Londone pirktą švarkelį užsivilkęs, patarimus dalino. Bet baisiau kad nepasimokė, jog savo tėvynės, o ne kitų naudai pirmiausia reikia stengtis.
Bet juk radiacija virš Vilniaus dar praskrietų oru, nes aukštai iškilusios įkaitusios radiacinės dulkės nespėtų sudrėkti tiek, kad imtų kristi jau Vilniuje. Realiausia, kad jos pradėtų kristi kažkur apie Kauną. Taigi svarbiau yra tabletėmis visų pirma aprūpinti Kauną, o kitus – tik kas nuo jo liktų. Tai fizika, kurią, matyt, valdžios vyrai nelabai išmano… Tuo ‘tabletininkai’ naudojasi ir iš tablečių biznį daro…
Beje, iki šiol Astravas buvo už 50 km nuo Vilniaus, dabar jau yra už 45 km. Taigi jis keliauja maždaug 5-10 km/savaitę greičiu, tokiu atveju po 5 savaičių jis jau būtų už Vilniaus, o po mėnesiuko kito – ir už 100 km nuo jo. Taigi protinga būtų tų tablečių be reikalo nepraryti, nes jeigu radiacija praskries virš Vilniaus tai jas greitai sunešus į vaistines būtų galima nugabenti į Kauną ar kokią Varšuvą… .
Černobilio dulkės Švediją pasiekė (o gal ir toliau), tačiau ir BY, ir mums teko.
Dėl neskubėjimo suvartoti be reikalo, dėl tablečių pasaugojimo Kaunui Tamstos mintis verta didžiulės pagarbos.
Taip vadinama laisva ir nepriklausoma žiniasklaida iki šiol nepaskelbė jokio analitinio straipsnio, kuriame būtų pažymėta, kokia kieno laikysena tada buvo, kaip ta laikysena keitėsi ir t.t. O su tabletėmis kiekvienam turėtų padovanoti lietuviškos degtinės butelį.
Tai verta įrašyti į Gineso knygą. Tokio lygio žmonių mulkinimo, tokios propagandos, tokio cinizmo-idiotizmo jokia visuomenė nėra patyrusi. Karo maro ir energetikos mafija peržengė visas ribas ??? Nemanau…
Tamsta optimistas?
Reikalinga suvienodinti gyvenamos vietos ir darbo vietos socialinę svarbą, sulyginti jų sąlygojamas asmenų teises. Konkrečiai šiuo atveju būtų tai, kad tabletes nemokamai turėtų teisę gauti ne tik deklaravę gyvenamąją vietą Vilniuje, bet ir jame dirbantys, besimokantys asmenys.
Apskritai imant šį klausimą, gyventojų pajamų mokesčiai turėtų likti tai savivaldybei, kurioje jie yra uždirbami, o ne atiduodami savivaldybei kaip dabar yra pagal dirbančio asmens deklaruotą gyvenamąją vietą. Taip pat prie gyvenamąją vietą deklaravusiųjų turi būti pripliusuojami joje dirbantys, besimokantys asmenys ir tas skaičius turėtų būti apskaitomas kaip to miesto, kitos vietos turimas gyventojų dydis. Antai, taip skaičiuojant, realiai Vilniuje turėtume apie 850 tūkst. gyventojų, t.y. tiek, kiek jų Vilniuje faktiškai ir yra.
Tokie pakeitimai apskaitose duotų galimybę matyti patikimesnę, realesnę statistinę padėtį, taigi ir priimti teisingesnius valstybės valdymo, administravimo sprendimus, ypač miesto transporto plėtros, infrastruktūrų finansavimo srityse.
Pala, pala – o kaip turėtų deklaruotis tulpiniai, daktariniai ir t. t., ir pan.? Jie visoje Lietuvoje ir už jos ribų darbavosi?