Valstybinė darbo inspekcija (VDI) po karantino, atnaujinus daugelio sričių veiklą, labai tikrino įmones dėl neteisėto darbo. Dažniausiai tikrinti statybų, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo, transporto ir apdirbamosios pramonės sektoriai, kuriuose nelegalus darbas labiausiai paplitęs.
Po karantino, birželio – rugpjūčio mėnesiais, daugiausiai nelegalaus darbo atvejų, atlikus 379 nelegalaus darbo patikrinimus, nustatyta statybų sektoriuje – 196, viešojo maitinimo ir apgyvendinimo sektoriuje – 111 nelegaliai dirbusių asmenų. Tikrintos ir transporto sektoriaus, laikomo vienu rizikingiausiu, įmonės: 51 patikrinimo metu nustatytas 71 nelegaliai dirbęs asmuo. Apdirbamosios pramonės sektoriuje nustatyta mažiau nelegaliai dirbusių asmenų – 40.
„Atšaukus karantiną nemažai įmonių, siekdamos kaip galima greičiau atstatyti ikikarantininį finansinį gerbūvį, darbuotojus įdarbino nelegaliai. Visuomet pabrėžiu, kad toks taupymas darbuotojų sąskaita yra trumpalaikis. Per karantiną taip pat pastebėjome naują reiškinį, kai įmonėse paskelbus prastovas, jų darbuotojai, norėdami papildomai užsidirbti, vertėsi neregistruota individualia veikla, kuri taip pat yra viena iš nelegalaus darbo formų,“ – sako VDI vadovas Jonas Gricius.
Iš viso per vasaros patikrinimus nustatyti 566 asmenys (per karantiną – 450), kurie dirbo nelegaliai, nedeklaruotą darbą, buvo įdarbinti nesilaikant užsieniečių įdarbinimo tvarkos, iš jų: nelegaliai dirbo ir neregistruotą individualią veiklą vykdė 313 asmenų, 250 asmenų dirbo nedeklaruotą darbą, 3 buvo įdarbinti nesilaikant užsieniečių įdarbinimo tvarkos.
VDI primena, kad už nelegaliai dirbančius asmenis darbdaviams taikomos finansinės sankcijos: nesudarius darbo sutarties raštu arba nepranešus „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki darbo pradžios apie darbuotojo priėmimą į darbą, darbdavys baudžiamas bauda nuo 868 iki 2896 eurų už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.