Rugpjūčio 7 dieną Baltarusijos ambasadai buvo įteikta Lietuvos užsienio reikalų ministerijos protesto nota, griežtai smerkianti Baltarusijos veiksmus, kuriais pradedamas branduolinio kuro pakrovimas į nesaugią atominę elektrinę Baltarusijoje, Astravo aikštelėje.
Notoje konstatuojama, kad Baltarusijos veiksmai vykdant atominės elektrinės projektą pažeidė atvirumo, skaidrumo ir geros kaimynystės principus, o elektrinės veikla dėl artumo Lietuvos sostinei Vilniui neišspręstų branduolinės saugos problemų ir saugos kultūros neužtikrinimo statybų metu sukelia tiesioginę grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir gyventojams.
Notoje Baltarusija raginama sustabdyti pradedamus atominės elektrinės paleidimo darbus iki bus įgyvendintos Europos Sąjungos (ES) streso testų proceso metu pateiktos rekomendacijos, o taip pat kviečiama visapusiškai bendradarbiauti su Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupe, Europos Komisija bei kitomis tarptautinėmis organizacijomis, siekiant užtikrinti reikiamą branduolinės saugos ir aplinkosauginių reikalavimų, įskaitant numatytų Espo konvencijoje, lygį.
Rugpjūčio 6 dieną, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius telefoninio pokalbio metu ES vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepą Borrellį informavo apie artimiausiu metu numatomą atominės elektrinės paleidimą Baltarusijoje. L. Linkevičius taip pat akcentavo, jog Lietuva tikisi aktyvaus ES institucijų įsitraukimo. Baltarusijos atominės elektrinės klausimas taip pat buvo aptartas su Lenkijos užsienio reikalų ministru Jaceku Čaputovičiumi (Jacek Czaputowicz).
„Branduolinės saugos standartų ir aplinkosaugos reikalavimų įgyvendinimas yra esminis tiek Lietuvai, tiek pačiai Baltarusijai. Tai yra ne tik dvišalė, bet ir regioninė bei ES problema, tai ES vadovai yra ne kartą yra pasakę. Šiais klausimais nėra vietos kompromisui ir nematome galimybės susitarti su Baltarusija“, – teigė ministras L. Linkevičius.
Užsienio reikalų ministerija, kartu su kitomis Lietuvos institucijomis, toliau tęs veiksmus siekiant bendrų sprendimų Europos Sąjungoje, tarptautinių konvencijų bei kituose daugiašaliuose formatuose dėl Baltarusijos padarytų pažeidimų konstatavimo ir trūkumų ištaisymo.
Tai nėra „elektrinė“ – tai branduolinis ginklas prieš Lietuvą. Tai buvo aišku nuo pat pradžių, nuo pirminio sumanymo. Tai nebenuginčijamai patvirtino aikštelės parinkimo istorija. Daug skaudesnis ir baisesnis klausimas yra nebe „elektrinės saugumas“ (išverskime į tiesos kalbą – branduolinės bombos saugumas), o ar Lietuvos valdžioje, apskritai Lietuvoje dar kas nors turi kiaušus ar visai nebe… Atsiprašau už tiesmukumą. Sveika valstybė (kaip Izraelis) šitą „elektrinę“ pirma subombarduotų, kol nepaleista, o paskui aiškintųsi… Įsivaizduokite, į tave atsuka patrankos vamzdį ir ramina, kad patranka saugi, ji „be reikalo“ neiššaus, o tu rašai protesto notas į kitas planetas ir tuo pat metu skaičiuoji pelną iš žudiko tranzito per Klaipėdos uostą…
Kažin, ar protesto notas kas kartą skirtingas kurs, ar turi šabloną pasirengę.
O dar vienai cekavai Zosei smalsu štai kas – buvo toks triukšmas kilęs dėl kai kurių kitų partijų narių, kurios BY asmeninę energetikos partnerystę užmezgė.
O kokie tikslai ar interesai ten su dviratuku besisukiojusiai Seimo turistų grupelei liepė taip ilgai apskritai apie įsivažiavusias statybas tylėti, tartum sąmoningai nuslėpti nuo mūsų norėjo? Kam į naudą tai buvo ir yra?