ES vadovų susitikime dalyvaujantis Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad derybas tęsiantiems Europos Sąjungos šalių vadovams nepavyksta rasti susitarimo dėl ekonomikos gaivinimo fondo.
Nuo Liepos 17 d. ES šalių vadovai ieško sprendimų ir bando rasti bendrą susitarimą dėl ekonomikos gaivinimo paketo dydžio ir jo paskirstymo taisyklių.
Europos Komisija ekonomikai gelbėti rinkose ketina pasiskolinti 750 mlrd. eurų. Pietų Europos šalys nori, kad didžioji dalis šių lėšų būtų skiriama kaip negrąžinama parama, bet olandų vadovaujamos šiaurinės valstybės, vadinamos „taupiuoju ketvertu“, reikalauja didesnę dalį pinigų duoti kaip paskolas ir užtikrinti griežtesnę išlaidų kontrolę.
G. Nausėda pažymėjo, kad Baltijos šalys yra pasirengusios kompromisams, tačiau pridūrė, kad jos turi „raudonų linijų“ dėl paramos žemės ūkiui. Baltijos šalių ūkininkai šiuo metu gauna mažiausias tiesiogines išmokas ES – jos siekia apie 170 eurų už hektarą, tuo metu ES vidurkis – daugiau kaip 250 eurų.
Lietuvos vadovas sakė, kad susitarimą pasiekti yra įmanoma, tačiau jis nėra garantuotas. a Taip pat atkreipė dėmesį, kad blogėjant padėčiai dėl koronaviruso ateityje surengti fizinį susitikimą ES vadovams gali tapti sunkiau.
Pinigai svarbu, bet dar svarbiau neuždėti Lietuvai kilpos ant kaklo. Višegrado šalys kaunasi, kad pagalba nebūtų susieta su ES įstatymų viršenybe, o iš mūsų prezidento šiuo klausimu nieko negirdėti šiuo klausimu. Kad tik besirūpinant pinigais ir Lietuvos neparduotų.
Nesigilinau dar, tačiau TV aiškino, jog vieni nori, kad tam tikra suma būtų tiesiog išdalinta, kiti – kad dalis jos visgi būtų ne dovanota, o tik paskolinta; Maldeikienė sakė, kad geriau nesiskolinti, apsieiti be skolų,
o aš įtariu, kad mes darysime, kaip strateginė lieps?
Laisva ir nepriklausoma žiniasklaida visa tai pateikia, kaip tiesiog milžiniškų lėšų gavimą ir nieko daugiau. Tik tiek eiliniam mirtingajam galima žinoti. Kitas klausimas: ar tas lėšų gavimas paskatins naujų vilų pajūrio kopose statymą ir aptvėrimą (būtinai), ar mūsų gatves papuoš ženkliai padidėjęs prabangiausių automobilių kiekis? Jei taip, tai labai gerai. Tad stiprinkime Gerovės valstybę tų, kurie ją 24/7 sąžiningu darbu jau seniausiai sau skaidriai susikūrė.