Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode tęsiamas švietėjiškų, nekomercinių renginių ciklas, skirtas vaistininkės, etnobotanikės, Lietuvos nacionalinio kultūrinio paveldo puoselėtojos habilituotos gamtos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės veiklai paminėti.
Moksliniame-praktiniame seminare, kuris yra 26-osios tarptautinės mokslinės konferencijos „Žmogaus ir gamtos sauga 2020“ dalis, buvo analizuojama tradicinės medicinos puoselėtojos Eugenijos Šimkūnaitės mokslinė, šviečiamoji ir gamtosauginė veikla, vaistinių augalų tyrimai ir racionalus jų panaudojimas.
„Botanikos sodas suvaidino reikšmingą vaidmenį vaistažolininkystės plėtrai. Stengiamės ir toliau vystyti pradėtus darbus bei įgyvendinti naujas idėjas. Svarbu prisiminti iškilius žmones ir skatinti toliau tęsti jų pradėtas veiklas. Kaip rodo šio pavasario patirtys, su kuriomis susidūrė visas pasaulis, natūralūs dalykai ir išmoktos pamokos yra be galo svarbūs“, – tardamas sveikinimo žodį sakė VDU Botanikos sodo direktorius dr. Nerijus Jurkonis.
2020-ieji paskelbti Eugenijos Šimkūnaitės metais
Renginių ciklo iniciatorė bei rengėja, VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja prof. dr. habil. Ona Ragažinskienė džiaugėsi, kad Lietuvos Respublikos Seimas atkreipė dėmesį į farmacijos mokslo – farmakognozijos – sritį, tai yra vaistinių augalų reikšmę ligų prevencijai ir gydymui. „Šia proga 2020-uosius paskelbus Eugenijos Šimkūnaitės metais, VDU Botanikos sodas bei Gamtos mokslų fakultetas rengia renginių ciklą. Simboliška, kad jis vyksta Kaune, nes čia ir prasidėjo Eugenijos Šimkūnaitės mokslinis kelias. Ji studijavo Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos fakulteto Farmacijos skyriuje, čia apgynė darbą „Tanidų kiekio nustatymas Ievos vaisiuose“ ir 1943 m. įgijo chemiko-vaistininko diplomą. Pirmoji darbovietė, tiriant vaistinių augalų įvairovę, jų naudojimą žmogaus sveikatai gerinti – prof. habil. dr. Kazimiero Grybausko įkurtas ir vadovaujamas VDU Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius“, – teigė prof. habil. dr. O. Ragažinskienė. Pranešėja išryškino mokslininkės praktinės-ūkinės veiklos rezultatą vaistažolininkystės plėtrai – sukurtą Gerdašių bandomąjį vaistažolių ūkį Lazdijų rajone, kur vykdė bendrus kompleksinius vaistinių augalų tyrimus.
Respublikiniame moksliniame-praktiniame seminare apie vaistininkės habil. dr. E. Šimkūnaitės įžvalgas dabartyje ir ateityje kalbėjusi Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondo prezidento pirmoji pavaduotoja Dovilė Marcinkė pabrėžė, kad Vyriausybės patvirtintame plane šiemet yra numatytos net 78 veiklos, skirtos šiai iškiliai asmenybei paminėti. „Ji buvo Lietuvos nacionalinio kultūrinio paveldo puoselėtoja, neprilygstama savo meto visuomenės švietėja, gamtosaugos ir dvasingumo idėjų skleidėja, daugelio knygų, monografijų, straipsnių autorė“, – teigė D. Marcinkė.
Supažindina su vaistinių augalų galiomis
Seminare vaistinių augalų tyrimų ir studijų reikšmę farmacijos mokslo ir vaistažolininkystės plėtrai analizavo prof. dr. habil. Ona Ragažinskienė. Dr. Gražina Kadžytė (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) pristatė naujai išleistą knygą „Eugenija Šimkūnaitė – Lietuvos legenda“. Etnologė žaismingai pasakojo ir citavo autorės literatūrinius tekstus. Lietuvos farmacijos sąjungos prezidentas prof. habil. dr. Eduardas Tarasevičius aptarė farmacijos mokslo ir praktikos raidą Lietuvoje ir dalijosi prisiminimais apie kartu su mokslininke vykdytą mokslinę, leidybinę ir visuomeninę veiklą. Lietuvos sveikatos mokslų universitetui atstovavusi prof. habil. dr. Nijolė Savickienė pasakojo apie augalinių vaistinių preparatų vartojimo ypatumus nėštumo ir maitinimo krūtimi laikotarpiu. Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto doc. dr. Vilma Kaškonienė analizavo bičių gaminių chemines savybes. Ji supažindino renginio dalyvius su šių gaminių panaudojimo galimybėmis maistui ir žmogaus sveikatai stiprinti.
Šis mokslinis-praktinis seminaras – antras iš habil. dr. E. Šimkūnaitės garbei skirtų renginių. Pirmasis – respublikinis mokslinis-praktinis seminaras „Vaistinių augalų tyrimų ir studijų reikšmė gamtos mokslų plėtrai“ – sukvietė gausų būrį gamtos mokslų, sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo, pradinio ugdymo, lietuvių kalbos ir literatūros, bei etikos mokytojų.
Trečias originalus renginys numatomas rugsėjo mėnesį. Jo metu jubiliejinio 10-ojo tarptautinio intelektualaus mototuristinio ralio 2020 dalyviai susipažins su Vaistinių augalų kolekcija bei vaistinių augalų galiomis.