
Seimas po svarstymo pritarė Užimtumo, Nedarbo socialinio draudimo įstatymų ir Darbo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma paskata darbdaviams, kurie išlaikys 60 m. ir vyresnius darbuotojus. Po svarstymo už naujas pagrindinio įstatymo nuostatas balsavo 106 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė – 11. Galutinai dėl jų Seimas apsispręs birželio 4 d.
Subsidijų dydžiai už 60 metų ir vyresnį darbuotoją, išleistą į prastovą per ekstremalią padėtį ar karantiną (galiotų ir pasibaigus karantinui, bet tęsiantis ekstremaliai padėčiai), siektų:
- 100 proc. nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 607 eurai bruto.
- 70 proc. nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 910,5 eurų bruto.
Prastovos metu darbuotojui negalima mokėti mažiau nei minimalioji mėnesio alga, jeigu susitarta dėl visos darbo laiko normos.
Pasibaigus karantinui ir ekstremaliai situacijai arba sugrąžinus darbuotoją iš prastovos, darbdavys toliau galėtų prašyti 6 mėn. trukmės subsidijų to paties darbuotojo darbo užmokesčiui: pirmą ir antrą mėnesį – 100 proc., trečią ir ketvirtą – 50 proc., penktą ir šeštą – 30 proc. Visais atvejais maksimali riba – 607 eurų bruto.
Svarstomomis pataisomis taip pat siūloma pagerinti ir darbo paieškos išmokos mokėjimo sąlygas. Numatoma, kad laikina darbo paieškos išmoka nebūtų mažinama, jeigu žmogus gauna kurią nors socialinio draudimo pensiją ar išmoką, šalpos išmoką, valstybinę pensiją, rentą ar kitas atitinkamas išmokas. Tai reiškia, kad žmogui gaunant ligos išmoką arba valstybinę pensiją, darbo paieškos išmoka bus ne 42 eurai, o 200 eurų.
Siekiama įtvirtinti, kad laikiną darbo paieškos išmoką žmonės gautų iškart tapę bedarbiais, o ne tada, kai jiems baigiasi terminas gauti išeitines išmokas iš darbdavio, kuris jį atleido iš darbo. Tas pats būtų taikoma, kai asmuo kreipiasi dėl įprastos nedarbo socialinio draudimo išmokos, kuri priklauso, kai žmogus turi sukaupęs ne trumpesnį nei 12 mėnesių nedarbo socialinio draudimo stažą per pastaruosius 30 mėnesių. Tokia pataisa yra siūloma dėl to, kad kai kuriais atvejais atleistiems iš darbo žmonėms darbdaviai įsipareigoja mokėti išeitines išmokas, bet jos neišmokamos iškart.
Svarstomos pataisos taip pat sudarytų galimybes darbdaviams prastovą paskelbti tiek dėl Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino, tiek dėl ekstremaliosios padėties ar karantino.
Net žadą atėmė – atėjo pulkelis mažų, jaunų, brandžių ir žilagalvių sveikinti Birutės Žilytės 90-meio proga. Viena Jubiliatę sveikinusi mergina nusilenkė ir pabučiavo Jai abi rankas.
Nemaniau, kad dar yra tokių, kas moka štai taip žilagalvius pagerbti. Kai augau, tai buvo kasdienybė – seneliams pagarbiai ranką bučiuoti. Savo vaiką išmokiau to ir pagarbiai su jais elgtis. Deja, jaunesni vaikai to jau nemokėjo.