Kovai su tarša Kuršių Nerijoje praėjusiais metais sumanymas „NE plastiko bangai“ plečiasi ir į savo gretas kviečia kasdienėje veikloje taršos mažinimo sprendimus taikančius visoje Lietuvoje veikiančius verslus. Prie šio judėjimo skelbia prisijungianti tarptautinė apsaugos ir grynųjų pinigų tvarkymo įmonė „G4S Lietuva“, kuri pirmoji šiame sektoriuje Lietuvoje pristato aplinkai draugišką naujovę – iš biologiškai skaidomo plastiko pagamintas ir gryniesiems pinigams surinkti naudojamas inkasacines pakuotes. Numatoma, kad įmonės investicijos į šią sieks iki 50 tūkst. eurų per metus.
„Ši iniciatyva sukurta siekiant mažinti plastiko naudojimą renginiuose, apsiperkant ir kitose gyventojų kasdienėse situacijose, tačiau šiandien jau pasiekėme, kad atsakingus, investicijų reikalaujančius sprendimus priima ir bendrovės, kurių veikla susijusi tik su verslo sektoriumi, o sprendimai nėra matomi visuomenei. Tai rodo augantį verslo sąmoningumą bei darkart patvirtina, jog prie taršos mažinimo savo veikla gali prisidėti kiekvienas“, – sako vienas iš „NE plastiko bangai“ sumanytojų Naglis Nasvytis.
Diegiama naujovė įmonei „G4S Lietuva“ kainuos iki 25 proc. daugiau nei iki šiol naudotos grynųjų pinigų pervežimui skirtos inkasacinės pakuotės. Tačiau, pasak vykdomojo direktoriaus Raimondo Bučio, ši neatlygintina investicija yra įmonės socialinės atsakomybės ir visos įmonių grupės patvirtintos ilgalaikės tvarumo politikos dalis.
„Savo veikloje kasmet panaudojame iki vieno milijono įvairaus dydžio inkasacinių maišų, kurie yra vienkartiniai. Mūsų klientų surinktų pinigų tvarkymo procese naudojamas medžiagas visada rūšiavome ir tvarkėme atsakingai, tačiau kirbėjo mintis, kaip prisidėti prie plastiko mažinimo aplinkoje, kokias naujoves galėtume panaudoti, – sako „G4S Lietuva“ vykdomasis direktorius. – Prekybos centrams, kitoms mažmenos įmonėms šiuo atžvilgiu paprasčiau – pakanka plastikines pakuotes keisti popierinėmis arba naudoti itin ploną biodegraduojantį plastiką. Klientų grynųjų pinigų surinkimui naudojamos inkasacinės pakuotės turi atitikti tam tikrus specifinius saugos reikalavimus, kad būtų užtikrintas grynųjų pinigų pervežimo saugumas, todėl turėjome ieškoti atitinkamo technologinio sprendimo.“
„G4S Lietuva“ užsakymu pagamintos inkasavimo pakuotės yra sukurtos iš biologinių polimerų. Po panaudojimo, patekusios į atliekų surinkimo vietas, tokios pakuotės tampa ten besiveisiančių mikrobų maistu ir suyra per pusmetį, o tai, pakuočių gamintojo atstovo UAB „Vertybių sauga“ teigimu, yra labai greitas laiko tarpas, atsižvelgiant į pagal reikalavimus privalomą šių maišų gamybos technologiją. Biologiniai polimerai suyra iki komposto ir gali būti naudojami augalams tręšti.
Kol kas savaime suyrančio plastiko inkasacinės pakuotės yra išskirtinai „G4S Lietuva“ sumanymas, tačiau tikimasi, kad ją perims visi grynųjų pinigų tvarkytojai Lietuvoje. Plastiko gamintojams atstovaujančios asociacijos „Plastics Europe Market Research Group“ duomenimis, Europoje veikiančių verslo sektorių plastiko poreikis gamybai siekia daugiau nei 50 mln. tonų per metus. Didžioji dalis, beveik 40 proc., tenka plastikines pakuotes ir maišelius gaminantiems sektoriams. Socialiai atsakingos įmonės jau įtraukia plastiko mažinimo tikslus į savo strategiją, siūlydamos ekologiškų pakuočių alternatyvas vartotojams bei darbuotojams.
Sumanymas „Ne plastiko bangai“ pradėtas vykdyti 2019 m. birželį, kai Neringos savivaldybė, Lietuvos buriuotojų sąjunga ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija pasirašė memorandumą „NE plastiko bangai“, kurio tikslas – sumažinti vienkartinių plastikinių gaminių vartojimą Neringoje bei neigiamą plastikinių gaminių poveikį į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įrašytai Kuršių nerijos aplinkai.
„G4S“ yra didžiausia pasaulyje apsaugos įmonė, veikianti 90-je šalių, savo klientams teikianti integruotus apsaugos sprendimus. „G4S“ grupės įmonėse dirba daugiau nei 550 tūkst. darbuotojų, iš jų beveik 1400 – „G4S Lietuva“. Lietuvos biuras aptarnauja daugiau kaip 25 tūkst. objektų verslo, viešajame bei privačiame sektoriuose.