Šiandien, spalio 4 d. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Mykolas Majauskas registruoja Darbo kodekso pataisas, kuriomis siūlo padidinti kasmetinių atostogų darbuotojams skaičių atsisakius kelių valstybinių švenčių dienų – gegužės 1 d. ir lapkričio 2 d.
Seimo narys teigia, kad patvirtintų valstybinių švenčių dienų simbolika tampa vis mažesnė dėl nuolatos didėjančio jų skaičiaus.
„Pavyzdžiui, gegužės 1 d. yra tarptautinė nedarbo diena, kurios metu prisimenamos darbuotojų iškovotos teisės. Tačiau jos minėjimas Lietuvoje turi stiprų sovietinio paveldo atspalvį. Ir dėl šios priežasties didelė dalis žmonių ignoruoja ją kaip šventinę dieną ir tiesiog naudojasi laisva nuo darbo diena. Tikėtina, panaši situacija bus ir su lapkričio 2 d. Vėlinės yra neabejotinai svarbi diena lietuvių tradicijoje – suprantama, kad dalis gyventojų norėdami tinkamai pagerbti mirusiuosius ir aplankyti kapus skirtingose Lietuvos vietose ne visuomet suspėja tai padaryti per vieną dieną, tačiau daliai gyventojų pakanka ir vienos dienos“, – teigė M. Majauskas.
Seimo narys M. Majauskas siūlo atsisakyti kelių valstybinių švenčių dienų ir leisti patiems darbuotojams pasirinkti, kada atostogauti, pridedant papildomas atostogų dienas prie Darbo kodekse fiksuotų kasmetinių atostogų dienų skaičiaus.
„Kiekvienas modelis turi savo privalumų ir trūkumų. Pavyzdžiui, turint didesnį skaičių švenčių dienų ir mažiau kasmetinių atostogų, darbdaviams yra lengviau planuoti ir organizuoti darbą. Taip pat dalis patvirtintų švenčių dienų būna savaitgaliais, todėl ir mažiau nedarbo dienų per metus. Tuo metu didesnis kasmetinių atostogų skaičius gali būti naudingesnis darbuotojams, nes jie gali pasirinkti jiems patogią nedarbo dieną ir atostogas derinti prie asmeninių prioritetų, o ne būtinai valstybės patvirtintų nedarbo dienų. Siūlydamas atsisakyti kelių dienų dėl didesnio kasmetinių atostogų skaičiaus kviečiu darbuotojus patiems nuspręsti, kada atostogauti, ir galbūt gegužės 1 d. ar lapkričio 2 d. šventines dienas persikelti į vasaros atostogas.“
Anot parlamentaro, vidutiniškai Europos Sąjungos narės turi 12 valstybinių švenčių dienų ir 22 kasmetines apmokamas atostogų dienas. Nors valstybinių švenčių ir kasmetinių atostogų dienų skaičius valstybėse skiriasi, bendra nedarbo dienų suma – panaši. Pavyzdžiui, Prancūzijoje yra 11 valstybinių švenčių ir 25 kasmetinės atostogų dienos, Anglijoje atitinkamai 8 ir 28 dienos.
„O Lietuvoje yra 14 valstybinių švenčių ir 20 kasmetinių atostogų dienų. Tokia tvarka išsiskiriame ES – esame vieni iš lyderių pagal švenčių dienas ir keliomis dienomis atsiliekame pagal apmokamas kasmetines atostogų dienas“, – pažymėjo M. Majauskas.
Primename, kad 2019 m. rugpjūčio 20 d. Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas, kuriomis nutarta nuo 2020 m. lapkričio 2-ąją – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną, įtraukti į švenčių sąrašą ir ją paskelbti ne darbo diena.
Vėlinių ir kai kurių kitų tradicinių švenčių pripažinimo nedaro arba atmintinomis dienomis jau daugelį metų siekė Seimo ir Vyriausybės eksperto ir patarėjo pareigas etninės kultūros valstybinės globos ir politikos klausimais einanti Etninės kultūros globos taryba (EKGT).
EKGT ekspertų nuomone, Vėlinių paskelbimas nedarbo diena sudarys palankesnes sąlygas Lietuvos žmonėms toliau puoselėti mūsų kultūrai išskirtines mirusiųjų pagerbimo tradicijas ir užtikrinti Lietuvos įsipareigojimą įgyvendinti UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo konvenciją, kurią Lietuva ratifikavo dar 2006 metais.
Kai kuriose Europos šalyse (pvz. Belgijoje ir Liuksemburge) lapkričio 2 d. jau yra paskelbta laisvadieniu.
Mergišius Majauskas siūlo išvis atsisakyti protėvių tradicijų ir pagarbos savo Tautai. Bet žmonės vis tiek lankys kapus, jei tik išliks lietuviais.
Tai akivaizdus konservų atstovų skendimas smulkmenose bei mūsų kultūros tradicijų naikinimas – štai tau ir konservatoriai?! Vėlinės turi būti šventė, o Gegužės 1-oji jau seniai turėjo būti atšaukta, nes tai 19 a. kovų pasekmė. Dabar jau reikia kovoti dėl 6 darbo valandų į dieną paliekant tą patį atlygį.
šiaip tai Vėlinėms iš tiesų pakanka ir vienos laisvos dienos (vis tiek kurie nors vieni kapai bus arčiau namų, tad ten bus galima ir antrą dieną po darbo užsukti). Aišku, galima sakyti, kad jos formaliai yra lapkričio 2 d., bet tai būtų tik atsikalbinėjimas. Visi supranta, kad “Visų šventųjų diena” tam ir sugalvota, kad sumenkintų Vėlinių svarbą visuomenės kultūroje, išstumdama jas bent į antrąją dieną. Matyt, tikėtasi, kad jas visi pamirš, o išėjo atvirkščiai, bent jau Lietuvoje, – kiti net nustemba išgirdę, kad Vėlinės ne lapkričio 1 d.
Kaip tvarkyti kapus, kad nekenktume gamtai?
– diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/kaip-tvarkyti-kapus-kad-nekenktume-gamtai-992389
Yra Alke turiningų straipsnių apie Vėlines, kuriuos naudinga priminti, bet po šiuo įdėti nuorodą… Ji būtent čia toms, kur sekmadienį už ,,cool bičą” balsuoti rengiasi (jei jis antrame ture yra)…
Neprisimenu, kad būčiau vidurnaktį taip gardžiai kvatojusi. Girdžiu, kaimynas virš manęs jau krebžda…