
Rugsėjo 3 d., antradienį, 13 val., Spaudos konferencijų salėje (Seimo II rūmai) Kultūros komiteto pirmininkas, parodos sumanytojas Ramūnas Karbauskis atvers Jungiamojoje galerijoje iškabintą nuotraukų parodą „Senas ir naujas Vilnius“, skirtą Vilniaus istorinio centro įrašymo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą 25-mečiui. Parodą pristatys Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Evelina Karalevičienė, Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktorius Dalius Žižys ir parodos bendraautorė fotografė Jogailė Butrimaitė.
Šiandieninė Vilniaus senamiesčio kaita neišvengiamai verčia istorinių nuotraukų dėka pažvelgti, kaip keitėsi Vilniaus istorinis centras bėgant laikui, kas buvo prarasta ir sužalota sovietinės okupacijos laikotarpiu bei susimąstyti, ar miesto visumos išsaugojimas vis dar yra prioritetinė kryptis. Atsakyti į šiuos ir kitus klausimus kviečia Valstybinės kultūros paveldo komisijos ir Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centro parengta paroda „Senas ir naujas Vilnius“. Parodos bendrininkas – Lietuvos centrinis valstybės archyvas.
Parodoje „Senas ir naujas Vilnius“ pristatomi fotografų Jano Bulhako ir Mečislovo Sakalausko įamžinti vaizdai, leidžiantys lankytojams paklaidžioti po XX a. Vilnių ir pažvelgti į miestą, dar nepatyrusį karo nuostolių ir atgimusį pokario laikmečiu. Istorija keičia miesto veidą, o nuotraukos įamžinančios praeitį, kviečia prisiminti istorinį Vilnių bei susieti jį su dabarties realijomis, todėl šalia istorinių nuotraukų rodomos fotografijos profesijos studentų Marinos Filistovič, Gintarės Grigėnaitės, Mariušo Pyžo, Indrės Šernaitės, Laimos Viršilaitės ir profesijos mokytojos Jogailės Butrimaitės atliktos senamiesčio nuotraukos, provokuojančios susimąstyti, ar XX a. pradžioje užgimusi paveldosaugos kryptis išsaugoti miesto visumą yra tęsiama iki šiol ir kokia ateitis laukia mūsų sostinės istorinės dalies.
„Vilniaus istorinis centras, šiandienos visuomenei pasakojantis daugybę skirtingų istorijų, vis dar žengia savitumo paieškų keliu. Kiekvienai kartai ypač svarbu išsaugoti miesto veidą, atskleisti jo tapatumą ir suvokti savąjį santykį su juo. Išsaugojęs viduramžių miestui būdingą planinę struktūrą ir UNESCO prieš 25 metus pelnytai įvertintas dėl savo reikšmės Vidurio ir Rytų Europai, senamiestis patyrė daugybę pokyčių ir iki šiol yra įtakojamas besikeičiančių urbanistikos paveldo apsaugos tendencijų“, – pažymi parodos rengėjai.
Seimo Jungiamojoje galerijoje paroda veiks rugsėjo 2-16 d.