Psichologijos paslaugų centro 2018 m. inicijuoto tyrimo duomenimis, Lietuvoje net pusė abiturientų jaučiasi visiškai nepasirengę arba silpnai pasirengę savo karjeros planavimui. Kaip išvengti tokios situacijos dalijasi Psichologijos paslaugų centro psichologas Algimantas Smailys.
Svarbiausia – pažinti save
Dešimt metų moksleivius konsultuojantis karjeros klausimais A. Smailys sako, kad pirmasis žingsnis renkantis profesiją turėtų būti savęs pažinimas.
„Pažinti save lengviausia atsakinėjant į skirtingus klausimus: ką gyvenime esu išbandęs ir ką iki šiol man labiausiai patiko veikti? Kuriose srityse man labiausiai sekasi? Kokie yra mano talentai ir gebėjimai?“, – klausimyną pateikia psichologas.
Jo teigimu, svarbu nesuklysti save vertinant tik pagal rezultatus pamokose: daugelis įgūdžių, kurie pravers ateityje gali atsiskleisti visai kitose situacijose.
„Pavyzdžiui, galbūt mokate puikiai siūti? O gal gebate nustatyti automobilio gedimą? Galbūt visi giria jūsų gamintus patiekalus ar sukomponuotas puokštes? Svarbu nepamiršti ir asmeninių savybių, kurios gali tapti ypatingai svarbiomis. Pabandykite įsivertinti: galbūt esate išskirtinai drąsus? O gal ypatingai kruopštus ar patikimas? Gal išsiskiriate punktualumu, o galbūt kūrybingumu?“, – teigia jis.
Kadangi jaunam žmogui į šiuos klausimus atsakyti gali būti sunku, ypatingai svarbu, kad prie savęs paieškų prisidėtų ir aplinkiniai: mokytojai, tėvai, draugai.
„Gelbsti metodas, kai aplinkinių paprašoma papasakoti, kokios profesijos atstovu jie jus įsivaizduoja, kur, jų nuomone, esate tiesiog geriausi. Kai jau atsakėte į šiuos klausimus, pagalvokite, kurioje iš šių sričių, nepaisant gebėjimų, labiausiai pasitikite savimi pats? Būtent pasitikėjimas savimi tampa vienu svarbiausių „variklių“ kylant karjeros laiptais“, – teigia pašnekovas.
Profesija kitaip: pažinimas prasideda dar mokyklos suole
Bent keturiolika profesijų – tiek dominančių variantų siūlo atsirinkti ir detaliai apsvarstyti karjeros konsultantas. Nors kažkiek pajausti, ar profesija jums tinkama galima darbo vietoje praleidus bent 40 valandų.
„Kaip tai padaryti? Nebijokite atlikti praktiką, savanoriauti kokioje nors įmonėje, būti laisvuoju stebėtoju. Daugelis įmonių puikiai supranta darbo rinkos poreikius ir yra suinteresuotos pritraukti naujų specialistų, todėl mielai bendradarbiauja su jaunais žmonėmis jų karjeros klausimais“, – pataria psichologas.
A. Smailio teigimu, rasti sprendimą gali padėti ir atsiliepimų ieškojimas ar tiesiog pokalbiai su dominančios profesijos atstovais. Jis siūlo perskaityti švietimo įstaigų programas: jeigu nesudomino visa programa, galbūt sudomins kažkuris joje dėstomas dalykas. Taip pat galima rinktis atmetimo būdu: išbraukiant profesijas, kuriose iškyla akivaizdžių neatitikimų su gebėjimais ir asmenybe.
Planuok karjerą
Trečiasis žingsnis, anot A. Smailio yra detalus karjeros planavimas.
„Jeigu atradote svajonių specialybę, bet neturite jai reikiamų egzaminų, nebijokite jų papildomai išsilaikyti – į priekį jus turi vesti svajonė, o ne egzaminų rezultatai“, – pasakoja A. Smailys ir papildo, kad tikslu turi būti ne „būtinai universitetas“, o pati profesija.
Jeigu nepavyko pradėti nuo aukščiausios pakopos, jis siūlo bandyti nuo žemesnės – vėliau bus galimybė pasivyti.
„Svarbu niekada neišsižadėti savo svajonių ir nenukrypti nuo jų į šoną. Jeigu dar nežinote – geriau neskubėkite. Vienu iš sprendimų gali tapti trumpa pertrauka po mokyklos baigimo, kurios metu galite labiau pažinti pasaulį ir save. Kad laikas nebėgtų veltui, jį galite išnaudoti prasmingai: savanoriaudami, kurdami, keliaudami“, – pasakoja jis.
Daugiau idėjų, kaip jauni žmonės ieško savo gyvenimo kelio prisidėdami prie bendros gerovės kūrimo galima rasti Nacionalinių pilietiško jaunimo apdovanojimų platformoje www.tevynemusu.lt