Šylantys pavasario orai naujam sezonui prižadins ne tik gamtą bet ir erkes, kurių platinamomis ligomis Lietuvoje kasmet suserga keli tūkstančiai žmonių. Draudikai pastebi, kad kovo mėnuo yra tarsi riba, po kurios atsiranda reali galimybė apsikrėsti erkių pernešamomis ligomis su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis sveikatai. Tuo pačiu tai ir tinkamiausias metas pasiskiepyti pirmąja ligo iš trijų būtinų.
Draudimo bendrovės BTA duomenimis, pranešimų apie erkių sukeltus susirgimus pasitaiko ir žiemą. Tuo tarpu pavasarį anksčiausiai užfiksuotas atvejis nutiko jau kovo 8 dieną, kai moteris pastebėjo įsisiurbusią erkę. Medikai jai diagnozavo Laimo ligą.
Pavėluota reakcija
Draudikai atkreipia dėmesį, kad pranešimų apie erkių sukeltus susirgimus paprastai padaugėja rudenį: po erkių aktyvumo piko šiltuoju metų laiku, praėjus inkubaciniam periodui ir akivaizdžiai pasireiškus pirmiesiems ligų simptomams.
„Gaila, tačiau žmonių galvose vis dar yra nemažai mitų apie erkes ir jų platinamas ligas. Tikrai ne visi žino, kad jų aktyvumui užtenka teigiamos vos 5-7 °C temperatūros, todėl aktyvus erkių sezonas mūsų šalyje trunka ko ne 8 mėnesius. Todėl norint išvengti rizikos užsikrėsti erkiniu encefalitu patartina skieptis. Pilnam skiepų kursui reikalingos trys dozės suleidžiamos kas 1-3 mėnesius, tad pats tinkamiausias laikas pasiskiepyti – žiemos pabaiga ir ankstyvas pavasaris. Ir žinoma, labai svarbu kiekvieną kartą pabuvus net ir bundančioje gamtoje atidžiai save apsižiūrėti ir įsitikinti, kad ant odos ar plaukuose, neparsinešėme erkių“, – sako BTA asmens draudimo produktų vadovas Ronaldas Grizickas.
Jei nuo erkių pernešamo erkinio encefalito dar gelbsti skiepai, tai Laimo ligai skiepų nėra, šiai ligai nesusidaro imunitetas, todėl labai svarbu ją laiku pastebėti, diagnozuoti ir paskirti medikamentinį gydymą.
Pasak draudiko, labai svarbu nelikti abejingam ir nepasikliauti vien tik likimu, todėl jei jau radote įsisiurbusią erkę, būtina laiku atlikti tyrimus ir pradėti reikiamą gydymą, neužleidžiant ligos ir neapsunkinant jos eigos.
„Brangiausiai kainuoja atsainumas, galvojimas, kad man tai jau tikrai nieko nenutiks. Pavyzdžiui, Laimo ligos atveju įsisiurbusią erkę pašalinus kuo greičiau, infekcijos rizika smarkiai sumažėja, nes užkratas žmogui gali būti perduotas per kelias dienas. Laimo ligos antikūniai kraujyje atsiranda maždaug po mėnesio, todėl būtina nepamiršti tuo metu atlikti tyrimus ir įsitikinti, ar yra reikalingas gydymas“, – teigia R. Grizickas.
Skiepai – vienas svarbiausių skydų
Draudikai antrina medikams, kad būtina galvoti apie skiepus nuo erkinio encefalito, kuris savo aukų nesirenka.
„Nors mūsų statistiniai duomenys rodo, kad daugiausiai erkinio encefalito atvejų pasitaiko gamtoje Utenos, Elektrėnų, Trakų ir Kauno rajonuose, tačiau užkratą platinanti erkė įsisiurbti gali ir mieste. Erkinis encefalitas yra sunki virusinė liga, galinti pažeisti nervų sistemą. Todėl jeigu jūsų gyvenimo būdas yra susijęs su dažnu buvimu gamtoje ar savo gyvenamojoje aplinkoje žinote užsikrėtimo atvejų, būtinai apsvarstykite skiepo naudą“, – pataria specialistas.
Be abejonės, reikia apsauga pasirūpinti ir patiems – vykstant į gamtą pasipurkšti ar pasitepti parazitus atbaidančiomis priemonėmis, mautis ilgesnes kojines, nepalikti nuogo kaklo ar dekoltė srities.
Apie BTA:
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2018 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2018 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 420 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta virš 1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 47 mln. eurų žalų.