
Spalio 19-21 dienomis, Lietuvos melomanų ausis džiugins išskirtinis Irano skambesys. Rahelė Barzegari drauge su „Gian Trio“ lankysis Vilniuje, Palangoje ir Kaune, džiugindami išskirtinio skambesio išsiilgusius klausytojus.
„Ši muzika nukreipta į žmogaus vidų, skirta savęs pažinimui, įsiklausymui į save“, – teigia „Rumi namų“ Vilniuje įkūrėjas, vienas iš „Gian Trio“ narių Dariušas Rasaulis (Dariush Rasouli). Tuo tarpu Rahele Barzegari savo vokalu atkreips dėmesį į moteriškąją Irano pusę.Lietuvoje gyvenantis iranietis, Dariušas Rasaulis, Vilniaus šnipiškių rajone įkūrė „Rumi namus“. Šie namai – tai vieta, kurioje susilieja skirtingos kultūros ir, peržengusios visas ribas, dovanoja žmogui natūralų dvasingumą, kuris, anot Dariušo, dažnai merdi įkalintas religiniuose, politiniuose, finansiniuose ar kitokiuose rėmuose. „Rumi namuose“ vyksta poezijos ir literatūros skaitymai, muzikos ir iranietiškos kultūros vakarai bei užsiėmimai.
Iranas – subtilių, tačiau ryškių skirtumų šalis. Nuo 1979 m. griežta Irano Islamo Respublikos valdžia skrupulingai kontroliuoja žmonių, ypač moterų, elgseną ir moralę. Atsiranda tiek pritariančių, tiek maištaujančių ir net revoliucinių nuomonių piliečių. Pastarieji lengvai atblokuoja uždraustus socialinius tinklus, įsirengia satelitines antenas, vaikšto į pasimatymus, o norinčios dainuoti merginos slapta įrašinėja kompaktinius diskus ir platina juos savo pažįstamiems. Paradoksalu, tačiau būtent Islamo revoliucija atvėrė universitetų ir darboviečių duris daugumai Irano moterų ir merginų iš konservatyvių, religingų šeimų. Taip nutiko todėl, kad aplink moteris sukūrus saugumo burbulą (prie jų nevalia net prisiliesti), joms buvo leista išeiti į viešumą, į mokslus ir darbus nesibaiminant dėl jų dorovės. Tai išaugino išsilavinusių, veiklių ir darbingų moterų kartą.
2018 m. Irane nuvilnijo moterų protestų banga, siekianti panaikinti privalomą hidžabo (galvos apdangalas, dengiantis galvą ir kaklą – red.) dėvėjimą bei kovoti už moterų teises. Internete pasirodė moterų, nusivilktų ir tarsi vėliava plėvesuojančių hidžabų vaizdai; ėmė plisti revoliucingų šūkių rašymas ant sienų, moterys išėjo į gatves. Šių drąsių moterų šūkis galėtų būti paties Rumi žodžiai: „Moteris yra dieviškos šviesos šaltinis. Ji nėra sensorinių malonumų objektas. Ji – ne sukurtoji, o pats kūrėjas.“
Iranietė Rahelė Barzegari metė iššūkį draudimui dainuoti ir jau šį savaitgalį pasirodys Lietuvos publikai. Rengėjai „GM Gyvai“ ir Kauno Kultūros Centras nusprendė pakalbinti Rahelę ir sužinoti šiek tiek daugiau:
– Rahele, koks jausmas apima dainuojant scenoje?
– Dainuodama scenoje energijos semiuosi iš klausytojų. Dėl to pasirodymo kokybė labai priklauso nuo klausytojų nusiteikimo.
– Irane moterims uždrausta rengti solo pasirodymus. Ar galėtum apie tai papasakoti plačiau ?
– Tiesa, moterims Irane uždrausta dainuoti solo. Šis įstatymas atsirado po revoliucijos. Nepaisant šio draudimo, moterys gali dainuoti chore. Šiandieniniam draudimui metu iššūkį ir manau, jog yra vilties, kad šis įstatymas bus pakeistas.
Deja, tačiau būti moterimi Irane nėra lengva. Dėl politinės ir religinės sistemos, kurioje galioja daugybė draudimų, moterims draudžiama šokti, dainuoti, moterys privalo dengti plaukus. Taip pat yra kitų draudimų, kurie apsunkina gyvenimą moterims.
– Kodėl tavo manymu moterys, nepaisydamos įstatymo, visgi ryžtasi atlikti solo pasirodymus ?
– Ne tu renkiesi muziką, muzika pasirenka tave. Tai meilė, žmonių energija. Kai buvau ketverių aš pajaučiau muziką ir galėjau sekti garsus. Tiesiog bandydavau atkartoti tai, ką girdžiu, nesvarbu, kas tai būtų – paukščio čiulbėjimas ar muzika, grojanti per radiją. Mano tėvai pastebėjo šį mano talentą. Beje, mano mama nuolat klausėsi Parisos (Parisa), taip ir aš įsimylėjau muziką. Irano atlikėja Parisa galiausiai tapo mano didžiausia įkvėpėja. Ji buvo mano mokytoja.
– Ar bendradarbiauji su kitais muzikantais? Kaip vystomas jūsų bendradarbiavimo procesas?
– Irane kurį laiką muzikavau drauge su Hoseinas Alizadė, taip pat su ansambliu „Hamavayan“ bei ansamblio vadovu Hoseinu Alizade (Hosein Alizade). Tuomet visi atlikėjai gyveno Irane, todėl repetuodavome dažnai, kiekvieną savaitę. Šiuo metu muzikantai Dariušas Rasaulis (Dariush Rasouli) ir Hamidrezas Ojagis (Hamidreza Ojaghi) gyvena Europoje, tuomet viskas vyksta šiek tiek kitaip. Repetuojame nuotoliniu būdu, siunčiame vienas kitam savo muzikines partijas. Susitinkame likus penkioms dienoms iki koncertinio turo pradžios ir tuomet intensyviai repetuojame kasdien. Mohamedas Zolnauris (Mohammad Zolnouri), beje, yra puikus dainininkas ir tanbūrininkas. Aš labai džiaugiuosi, mane įkvepia kartu kurti naujus projektus – žavi kiekviena proceso detalė.
– Kokia užslėpta prasmė glūdi tavo atliekamoje muzikoje?
– Mistika slypi klasikinėje persų ir sufijų muzikoje. Eilės, pokalbiai apie meilę ir sielą. Visa tai kviečia klausytoją patirti. Daugiausia persų muzika kalba apie vidinį žmogaus pasaulį ir sielą.
Vaizdo medžiaga:
https://www.youtube.com/watch?v=9-oEQlNlNFk
Rahelės Barzegari ir „Gian Trio“ pasirodymai:
Spalio 19 d., 19 val. Vilniaus universiteto teatro salė
Spalio 20 d., 19 val. Klubas „Ramybė“, Palanga
Spalio 21 d., 19 val. Kauno Kultūros Centras (Tautos namai)
https://youtu.be/M3ctWb0YUpE
Iki lapkričio 4 dienos Trumputis įsakė nutraukti visus ryšius su Iranu. 100% . Lietuva įvygdys įsakymą 100 ar 120 % ?
Na, Europa aiškiai atsisakė paklusti Amerikos okupacinei valdžiai. ( Amerika užmiršo, kad baigėsi karas ir kariuomenės iš savo sektoriaus neišvedė ). Kuriamos naujos ekonominės – finansinės bendrijos be JAV. Bet rimtai, kai buvo netraukta Irano blokada , ltsr komjaunimo sekretorius į Iraną nusivežė pulką verslininkų. Gyrėsi, kad atrado aukso gyslą ! Kaip tie verslininkai dabar darys ? Komjaunimas apie tai kažkodėl tyli…
Teko kalbėtis su pora persų, teko kalbėtis su keletu žmonių, buvusių Irane prieš metus porą.
Gali vaikščioti gatvėmis bet kuriuo metu – nebūsi užpultas, apvogtas. Flamandė pamiršo fotoaparatą kavinėje, po poros valandų grįžo ir barmenas šypsodamasis ištiesęs bėga : ‘misis jur foto’.
Problemos Irane yra ištvirkauti, gyventi palaidą, narko-sodomitinį gyvenimą, girtuokliauti. Kažkuri dalis pabėgusiųjų iš Irano yra šios rūšies žmonės.
Taip, apribojimai yra dideli, nuomonę reikšti yra sudėtinga, bet kurioje aplinkinėje islamo šalyje yra kitaip ? Kurioje ?
Kažkodėl užkliūna tik Iranas, bet štai Saudo Arabija labai teisingai gali žmogų susmulkinti į gabalus ir tas triukšmelis tėra laikinas bezdalėlis, tylint visokiems žmogaus teisių gynėjams, progresistams ir liberal-levistams (marksistams), lyg pilnomis šarmo subinėmis.