Penktadienis, 8 gegužės, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Energetika

Laiką ir pinigus taupantys išmanieji skaitikliai atkeliauja ir į mūsų namus (video)

www.alkas.lt
2018-08-08 18:00:48
480
PERŽIŪROS
0
Išmanieji skaitikliai | eso.lt nuotr.

Išmanieji skaitikliai | eso.lt nuotr.

eso.lt nuotr.
eso.lt nuotr.

Nuo Ispanijos iki Skandinavijos šalių ar net mūsų kaimynių – visą Europą apimantis pažangus sprendimas netrukus pasieks ir Lietuvą. Jau nuo kitų metų mūsų šalies gyventojų namuose bus montuojami modernūs išmanieji elektros ir dujų apskaitos prietaisai.

Iki 2020-ųjų metų išmaniąją apskaitą 80 proc. ir daugiau namų ūkių bus  įdiegusios bent 17 ES valstybių.

Namų ūkiuose montuojami išmanieji skaitikliai leidžia energijos skirstymo operatoriams nuotoliniu būdu nuskaityti elektros energijos suvartojimą kas 15 minučių, tad gyventojams, kurie deklaruoja rodmenis kas mėnesį, įdiegus išmaniuosius skaitiklius to daryti nebereikia. Dar geriau, operatorius gyventojams pateikia suvartojimo analizę – įrankį efektyvesniam vartojimui ir išlaidų taupymui, o pati sistema atveria duris elektros energijos rinkos liberalizavimui.

Sutaupo ir laiko, ir pinigų

Šalių, kuriose šie sprendimai jau įgyvendinti, energijos skirstymo operatorių patirtis rodo, kad, klientams ėmus stebėti bei suprasti savo vartojimo įpročius, išmanieji skaitikliai padeda taupyti elektrą ir mokėti už ją mažiau.

Pavyzdžiui, Italijoje kompanijos „Enel“ organizuotame eksperimente apie 6 tūkst. Isernijos miesto elektros vartotojų naudodami išmanią apskaitą sutaupė nuo 5 iki 8 proc. elektros energijos. Vėliau atliktoje projekto dalyvių apklausoje 95 proc. jų pažymėjo eksperimento metu geriau supratę savo elektros energijos vartojimo įpročius, o 93 proc. teigė, jog rekomenduotų šį pažangų sprendimą savo draugams.

Įdomu ir tai, kad aktyviai analizuojantys savo vartojimo duomenis išmaniosios apskaitos naudotojai sutaupo daugiau, nei tam neskiriantys ypatingo dėmesio.

Šią tendenciją puikiai iliustruoja Ispanijoje 2013-2014 metais kompanijos „Enerbyte“ vykdytas eksperimentas „Personal Energy“. Jo metu 150-yje projekto dalyvių namų buvo įrengti išmanieji elektros energijos skaitikliai. Pastebėta, kad dalis proceso dalyvių aktyviai naudojasi specialia programėle ir atsižvelgia į jos teikiamus duomenis, o likusieji neskiria tam dėmesio. Projekto pabaigoje užfiksuoti rezultatai atskleidė, kad aktyviai išmaniosios apskaitos sistemos siūlomas galimybes išnaudojusi grupė sutaupė net iki 4 kartų daugiau energijos nei pasyvioji.

Atveria platesnes rinkos galimybes

Nors dažniausiai minint išmaniuosius skaitiklius kalbama apie pinigų sutaupymą ir patogumą vartotojams, išmaniosios apskaitos teikiama nauda gerokai didesnė. Pasitelkus ją yra atveriamos durys rinkos liberalizavimui, kuri įgalina vartotoją rinktis norimą energijos tiekėją.

Šiuo keliu einantys Nyderlandai žada iki 2020-ųjų įdiegti net 15 mln. skaitiklių – atskiri prietaisai išmaniai vykdys ne tik elektros, bet ir dujų apskaitą.

„Išmanieji skaitikliai yra reikalingi ruošiant mūsų energijos tinklus ateities iššūkiams. Vis daugiau namų ūkių savarankiškai generuoja elektros energiją ir jos perteklių perduoda tinklui. Naujieji skaitikliai reikalingi norint subalansuoti nuolat kintančią paklausos ir pasiūlos situaciją tinkle ir tuo pačiu užtikrinti, kad visada būtų pasiekiamas reikalingas energijos kiekis“, – teigia Nyderlandų Ekonomikos ministras Henkas Kampas.

Kaimynai jau skaičiuoja rezultatus

Vertinant Baltijos šalių pažangą, estai  yra žingsniu priekyje – valstybės kapitalo „Eesti Energia“ grupei priklausanti skirstomųjų tinklų operatorė „Elektrilevi“ išmaniųjų skaitiklių diegimo projektą baigė įgyvendinti 2016 m. pabaigoje. Jo metu įrengta 625 tūkst. išmaniųjų elektros skaitiklių. Projekto vertė beveik 100 mln. eurų ir jis truko ketverius metus.

Latvijoje išmanieji skaitikliai pirmiausia buvo įdiegti stambiems elektros vartotojams – verslo įmonėms, šį procesą beveik baigė ir smulkieji – šalies gyventojai.

Pirmieji žingsniai jau ir Lietuvoje

Išmanioji elektros energijos ir dujų apskaita neaplenks ir Lietuvos. Pernai bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atlikto bandomojo projekto metu užfiksuoti vartotojų pasitenkinimo rodikliai rodo, kad išmanioji apskaita Lietuvoje yra pasitinkama pozityviai. 75 proc. apklaustųjų įvertino išmaniosios apskaitos įvedimo procesą 10 balų. Vertinimo vidurkis – 9,5 balo 10 balų skalėje.

Naujieji išmanieji skaitikliai, kuriuos ESO planuoja Lietuvoje palaipsniui įdiegti visiems vartotojams nuo 2019 metų pabaigos iki 2023 metų imtinai, duomenis perduos saugiu ir patikimu būdu – tam kliento name ar kieme nereikalingas nei laidinis ryšys, nei papildoma įranga. Duomenys judriuoju (mobiliuoju) ryšiu bus siunčiami į ESO.  Prieš siuntimą jie bus užšifruojami, o duomenimis naudotis galės tik ESO specialistai bei vartotojas.

Šiuo metu įmonės darbuotojai išbando pažangius išmaniuosius skaitiklius su „NB-IoT“ technologija. Šios technologijos ryšys inovatyvus ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, dauguma šalių jį dar tik mėgina. Pasirinkusi šių prietaisų diegimą Lietuva šoktų į progresyviausiųjų technologijų taikytojų klubo viršūnę, aplenkdama tokias rinkas, kaip JAV ir Japonija.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. „Mokslo sriuba“: pirmasis saulės elementas devyniolikmečio sukurtas dar prieš 178 metus (video)
  2. Konferencijoje Seime pasiūlytos alternatyvos Visagino AE (video)
  3. Elektros kaina Lietuvoje ir Latvijoje rugsėjį pabrango 4 procentais
  4. Vėjas ne tik šaldo, bet ir gamina energiją
  5. Elektra bus įvedama greičiau, o rūpesčių vartotojams – mažiau
  6. Didžiausias pasaulyje žaliųjų idėjų konkursas atviras ir lietuviams
  7. Gamintis elektrą patiems – vis paprasčiau
  8. Pagal naujas teikiamas 2018 metų elektros kainas – mokėtume mažiau
  9. „Žemės valanda“ Europai primena – nebeturime teisės laukti
  10. Kaip sekasi elektromobiliams Lietuvoje ir pasaulyje?
  11. Nuo šiol pamatyti, kur ir kodėl nėra elektros galima bus internetiniame žemėlapyje
  12. Požeminiai elektros kabeliai padės išvengti elektros tiekimo sutrikimų
  13. Jau galima kreiptis dėl paramos atsinaujinančiai energetikai individualiuose namuose

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Migrantai | VSAT nuotr.
Lietuvoje

18 migrantų iškastu urvu bandė patekti į Lietuvą

2026 05 08
Daugiabutis
Lietuvoje

Nuo 2030 metų visi nauji pastatai turės būti visai netaršūs

2026 05 08
Šilutės tiltas
Gamta ir žmogus

Šilutės tiltas: pilkas ar geltonas?

2026 05 08
Pinigai
Lietuvoje

Nauji siūlymai atvers galimybę nukentėjusiems nuo sukčių lengviau susigrąžinti lėšas

2026 05 08
Užsienio reikalų ministerija
Lietuvoje

Rusijai – protesto nota dėl grasinimų diplomatinėms atstovybėms Kyjive

2026 05 08
Vaikai
Lietuvoje

Aliną Jakavonienę siūloma skirti Vaiko teisių apsaugos kontroliere

2026 05 08
NASAMS
Lietuvoje

Antrąją NASAMS bateriją tikimasi sukomplektuoti dar šiais metais

2026 05 08
Atpažinti neapykantą politinėse kampanijose kvies speciali „Nepatogaus kino“ programa
Lietuvoje

Seimas svarstys B. Sabatauskaitės kandidatūrą į lygių galimybių kontrolieres 

2026 05 08
Masteikių senkapio radiniai
Istorija

Kviečiama į parodą ir į paskaitą „Puošnūs ir praktiški Masteikių senkapio radiniai“

2026 05 08
Tarptautinė poezijos šventė „Poezijos pavasaris“ – gyvas poezijos balsas jau 60 metų
Kultūra

Koks „Poezijos pavasaris“ atkeliaus į regionus?

2026 05 08
VDU rektorius prof. Juozas Augutis
Lietuvoje

Seimas paskyrė Juozą Augutį laikinai eiti LMT pirmininko pareigas

2026 05 07
Maža mergaitė apglėbusi storą medį
Gamta ir ekologija

Kviečiama rinkti 2026 metų Lietuvos medį

2026 05 07

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • pasiūlymas apie Ar Punske iškils baltų genčių piliakalnis?
  • klaustukui apie Seimas panaikino G. Palucko teisinę neliečiamybę
  • V V P I ukf 1976 apie Seimas panaikino G. Palucko teisinę neliečiamybę
  • Kažin apie Seimas paskyrė Juozą Augutį laikinai eiti LMT pirmininko pareigas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • 18 migrantų iškastu urvu bandė patekti į Lietuvą
  • Nuo 2030 metų visi nauji pastatai turės būti visai netaršūs
  • Šilutės tiltas: pilkas ar geltonas?
  • Nauji siūlymai atvers galimybę nukentėjusiems nuo sukčių lengviau susigrąžinti lėšas

Kiti Straipsniai

Elektra

Stiprinama pažeidžiamų elektros vartotojų apsauga

2026 05 07
Elektra

Tyrimas: 62 proc. gyventojų teigia nepermokantys už paslaugas, dalis netikrina kainų

2026 05 02
Maisto papildai kapsulėmis ir milteliais, skirti riebalų deginimui

Riebalai tirpsta greičiau nei manai – jei pasirenki tinkamą papildą

2026 04 29
Elektra

ESO primena apie galimybę naudotis visuomeniniu tiekimu

2026 04 21
Elektra

Ministerija: 285 tūkst. pažeidžiamų vartotojų u elektrą galėtų mokėti mažiau

2026 04 09
Elektra

Atidėliojimas kainuoja: kada verta keisti elektros tiekimo planą

2026 04 06
Elektra

Kovą – beveik perpus pigesnė elektra, kas laukia balandį?

2026 04 02
Saulės elektrinė

Saulės elektinių savininkams – kibernetinio saugumo reikalavimai

2026 03 30
Dujinė viryklė

Daugiabučių gyventojams – finansinė parama atsisakius dujų balionų

2026 03 23
Skalbimo mašina

Kad pavasarinis spintos valymas neišaugintų elektros sąskaitos

2026 03 22

Skaitytojų nuomonės:

  • pasiūlymas apie Ar Punske iškils baltų genčių piliakalnis?
  • klaustukui apie Seimas panaikino G. Palucko teisinę neliečiamybę
  • V V P I ukf 1976 apie Seimas panaikino G. Palucko teisinę neliečiamybę
  • Kažin apie Seimas paskyrė Juozą Augutį laikinai eiti LMT pirmininko pareigas
  • Švietimo kursai > Kažin apie Seimas paskyrė Juozą Augutį laikinai eiti LMT pirmininko pareigas
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Andrius Gudžius tapo Europos čempionu | European-athletics.org nuotr.

Andrius Gudžius iškovojo aukso medalį ir tapo naujuoju Europos čempionu! (video)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai